Dünyanızı Değiştirecek 8 Kitap Önerisi


0

Konuşacak ve yaşayacak bir şey bulamayan insanın buhranı, psikologların kapısını aşındırıyor. Elbette durumu hastalık haline getiren sorunlar vardır ama asıl mesele okumamanın vermiş olduğu “dünya benim etrafımda dönüyor ve en büyük sıkıntıyı ben çekiyorum” yanılgısıdır. Size önereceğimiz kitaplar sıkıntının, gücün, tevekkülün ve mükafatın en büyüğünü yaşayanların hayatlarını içeren yaşanmış olaylardır. Kitapları okuduktan sonra “İslam davasının” derdini hissedebileceğinizi ve içinizdeki Müslüman direnişçinin uyanacağını düşünüyoruz. Dikkat edin  okuduktan sonra asla eskisi gibi olamayacaksınız!

1. Kurşunların Da Rengi Var

Bosna savaşında küçük bir çocuk olan Emine Seçeroviç Kaşlı kitabında, oyuncakları bile savaş aletleri olan çocukların savaşı anlama telaşlarını ve nasıl hızlı büyümek zorunda kaldıklarını anlatıyor. 

2. Guantanamo Pakistan

Bir gezi esnasında kendini Pakistan askerlerinin elinde bulan Habbab Çetin Akdeniz, Guantanamo Hapishanesi’nde suçsuz yere yattığı süre içerisinde başından geçenleri, orada dinlediklerini ve tanık olduklarını anlatıyor. Kitabı okurken Sahabe-i Kiram efendilerimizin çektiklerini hatırlayacaksınız.

3. Ümmet Coğrafyası Adem Özköse Kitapları

Adem Özköse ümmetin sesini duyurmak için çalışan bir hoparlör gibi sırf bu konu üzerine araştıran ve gezen bir gazeteci. Tüm kitapları bu konu üzerine olunca hangisini öneriye koyalım karar veremedik. Genel bir değerlendirme ve araştırma içeren “Ümmet Coğrafyası” ile başlayarak diğer 5 kitabını da okumanızı şiddetle öneririz. Diğer kitaplarının da isimleri şu şekilde:

– Söz Direnişçilerde

– Rotamız Alem-i İslam

– Seyyah

– Cennete Otostop

– Kaçak Yolcu

4. Cuma Günü Uçmayan Kuş

Suriye Devrimi’ne ilk tanıklık edenlerden olan savaş muhabiri Samet Doğan, kendi içindeki savaştan başlayarak Suriye Savaşı’nı anlattığı kitabı “Suriyeliler” bahsine ayrı bir açı kazandırıyor. Yazarın ağladığı yerlerde ağlayıp, güldüğü yerlerde güleceğiniz içten bir anlatımı olan “Cuma Günü Uçmayan Kuş” isminde ki bulmacayı da etkileyici bir şekilde çözerek okura sunuyor.

5. Companero Rosita

Kadın bir direnişçinin komünizm, yokluk ve iç savaşla hapishane de geçen ömrünü ve arayışlarını anlatan “Companero Rosita” uzak olduğumuz bir kültürün, bilindik hikayesi! Peru’dan çıkıp Türkiye’de devam eden bu hayatın, İlahi bir çizgi üzerinde gidişini, bu kadar aşikar edişine şaşıracaksınız.

6. Yoldaki Mühendis

Halen katil siyonistlerin zindanında tutuklu, “Gölgelerin Prensi” diye de anılan Abdullah Bergusi’nin otobiyografisi olan “Yoldaki Mühendis” zekasına, çabasına ve davasına hayran kalacağınız bir mühendis portresini çizen samimi bir kitap. Müslümanlara hayranlığınız, katil İsrail’e öfkeniz bin kat daha artacak!

7. Hatıralarım

Mısır’ın seçilmiş devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de ideolojik olarak yakın olduğu Müslüman Kardeşlerin kurucusu Hasan El-Benna’nın otobiyografisi olan “Hatıralarım”,  Mısır ve Müslüman Kardeşler hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz yoğun bir kitap. Alim, yönetici ve dava adamlığı yönleriyle eşine az rastlanılır derecede donanımlı bir kul olan Hasan El-Benna kitabında her sorunuzu pürüzsüzce cevaplıyor.

8. Öncü Şahsiyetler

Bir çok yazarın el birliğiyle ortaya koyduğu “Öncü Şahsiyetler” kitabı İslama büyük hizmetlerde bulunmuş, tanımamak ayıp olur denilebilecek bazı dava adamlarının kısa hikayelerini anlatıyor. Zulüm altında ki ümmetin kurtarıcıları “kimler olur?” ve “Dava adamı nasıl olur?” sorularına cevap kapısı aralayabileceğiniz bu kitabı okuduktan sonra her ismi ayrı ayrı araştırıp okumak isteyeceksiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

5 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yazıları kopyala yapıştır yapamıyorum buna izin verirseniz birçok yazınızı paylaşmak istiyorum

  2. Kitapların 3 tanesini aldım ve okumaya başladım..
    Yanlız ben sizden farklı kitap önerileri de bekliyorum, verdiğiniz bilgilerden dolayı Teşekkürler ?

  3. Kitap listesi cok guzel Allah razi olsun ama en sondaki öncü sahsiyetler kitabında mevdudi,humeyni,ali seriati gibi fikirleri islami alimlerce onaylanmamis kisilerde var. Ozellikle humeyni ve ali seriatinin mezhebi ve fikirleri bize taban tabana zit ki kitaplarında acikca ashaba ehli sunnete hakaret var. Mevdudiyi öncü sahsiyet gorenler Nfk’nin dogru yolun sapik kollari kitabini
    okuyup ne oldugunu görsün.