Dünya’nın En Tehlikeli 4 Yaratığı


0

Dünya’nın en tehlikeli…. diye başlayan belgeseller  oldukça dikkat çeker. Tehlikeyi bilip ona karşı önlem alma iç güdüsü bu tür yayınları ilgi çekici yapar. Hatta dünyanın diğer yarım küresinde yaşayan ve neredeyse yüz yüze gelme ihtimaliniz hiç olmayan zehirli bir yılanın belgeselini izledikten sonra onunla tekrar rüyanızda karşılaşabilirsiniz. Tehlike, böyle bir etki bırakır beynimizde. Peki ya her an yanımızda veya içimizde olan tehlikeli yaratıklardan haberdar mıyız? Yoksa zehirli bir yılandan daha tehlikeli olan yaratıkları  yavru bir pandaymış gibi hafife alıp sevimli mi görüyorsunuz? İşte size, dünya ve ahiret hayatımız için enn tehlikeli yaratıklar listemizi sunuyoruz.

1. Şeytan

Allah onu lanetlemiş, o da şöyle demişti: «Celalin hakkı için kullarından belirli bir kısmını alacağım. (Nisa Suresi-18. Ayet) İşte karşımızda büyük bir yemin ve niyet etmiş ayrıca çok çalışkan bir düşman var. Bizim hem çalışmamızı engellemek için çalışıyor hemde biriktirdiğimizi zayi etmek için! Hiç bir açıyı es geçmiyor; sağdan, soldan, önden, arkadan, her zaman ve meselede fısıltısı hiç eksilmiyor kulağımızda. Aman yarın yoldan çıkarırım demiyor, bugünde dinleneyim dün çok çalıştım demiyor, bunu artık yoldan çıkaramam diye vazgeçmiyor ya da bu yoldan çıktı artık bırakıvereyim de demiyor, çok temkinli ve sürekli iş yapıyor.

Şeytanı ondan korkmak için değil ona karşı önlem almak için tanıyın! Ve bu çalışkanlıkta, hırsta bir yaratığın Allah’ın adını içten anarak korkutup kaçıracak kadarda güçlü olabileceğimizi unutmayın! O bizim zaaflarımızdan yararlanıyor, bizde uyanık olup onun zayıflıklarından yararlanarak güçlü koruma kalkanımızın içinde savaşacağız ?

Buraya sizin için şeytanın kullandığı yollardan bazılarını bırakıyoruz ki yol güvenlik memurlarınızı hazır edin ?

Şeytanın Kalbe Girişinin 13 Yolu

2. Nefis

Geceler toprağa benimle inmiş.
Kasırga benimle kopmuş denizde.
Sanırım vebalı elim gezinmiş,
Çürüyen ağaçta, hasta benizde.
Cinnet, şüphe, korku benim eserim;
Sıcak kalbinizde gizlidir yerim,
Bir kurdum ki, sizi hep diş diş yerim
Ve gezerim her gün elbisenizde…

Necip Fazıl Kısakürek her gün bizi diş diş yiyen kurdu -nefsimizi- böyle tarif etmiş. İçimizde bir ikinci kişi gibi, tartışmaktan yorulduğumuz, sesini bastırmak için uyuduğumuz, çoğu fikrinden utanıp içimizden kusmaya çalıştığımız, çok kızdığımız ama ne yazık ki kıyamadığımız nefsimiz… Kıyamıyoruz ve biz onu zorlayıp eğitmeye kıyamadıkça,  içimizde yönetimi ele alan zalim bir efendiye dönüşüyor. Önce yanlış gidişattan dolayı, şükür sebebi bir iç hüznü oluşuyor sonra zamanla nefsin sesi onun sesini de bastırıyor. Bir bakıyorsunuz, avuçla kazandığınızı çuvalla kaybetmişsiniz! Peki kazandıklarıma Allah’ın izniyle malik olabilmek için onları koruyabilmek için silahlarımız yok mu? Bu tehlikeli yaratıkla tek başına mıyız? Onu sinmiş bir mahkuma hatta edepli bir öğrenciye bile dönüştürmek için yeterli panzehir var elimizde. Biz yine sizin için bir kısmından bahsedeceğiz, kalanını biraz ilim, birazda seccadeniz üzerindeki tefekkürlerinizde bulabilirsiniz.

Nefsimize Karşı Savaşırken Edinebileceğimiz 10 Silah

3. Şeytanlaşmış İnsan

Ebû Zerr el-Gıfarî (r.a.) diyor ki: Rasûlullah’ın mescidde bulunduğu bir sırada mescide girdim ve varıp yanına oturdum.

Hz. Peygamber;– “Ey Ebû Zerr, cin ve insan şeytanlarının şerrinden Allah’a sığın!” buyurdu.

Ben;– “İnsan şeytanları da mı var?” dedim.– “Evet,” buyurdu. (Nesaî, İstiaze 48; Müsned, 5/178, 179)

Sadece bedenleri şeytanların bedenlerinden farklı onun dışında görevleri, niyetleri, amelleri şeytanınki ile aynı olan şeytanlaşmış insanların, kötülüklerine anlam veremeyiz, neden öyle yaptıklarını neden öyle düşündüklerini idrak edemeyiz. Onlara karşı yapılacak şey Nas Suresi okuyarak muhafaza silahımızı edinmek ve onları dost edinmemektir.

4. Süslenmiş Dünya

Dedi ki: “Rabbim, beni kışkırttığın şeye karşılık, andolsun, ben de yeryüzünde onlara, (sana başkaldırmayı ve dünya tutkularını) süsleyip çekici göstereceğim ve onların tümünü mutlaka kışkırtıp saptıracağım.” (Hicr Suresi 39. Ayet)

Süslenmiş, devamlı kalıcıymışız gibi gördüğümüz dünya… Hemen 1 dakika sonra öleceğinizi düşünün! Kızdığınız meselelerin, satın almak için sürekli sepetinize ve doğal olarak aklınıza eklediklerinizin, aşırı üzüldüklerinizin, aşırı sevindiklerinizin hangileri hala anlamlı geliyor? Ne kadar tehlikeli bir yanılgı içinde olduğunuzu aklınızda tutmaya çalışın. O saray gibi evler, aman Allah’ım nasıl bir şey bu dediğiniz gıcır arabalar, bazı ön adlar uğruna okuduğunuz okullar, evlatlar, nefsani aşklar, o muhteşem takılar, vahanın tam ters yönünde bulunan seraplar gibi! Hem hedeften uzaklaştıracak hemde içinizdeki susuzluğu, arayışı gidermeyecek oyalanmalardır.

Süslenmiş dünyanın tehlikesini belgeleyen yazımızı sizin için aşağı bırakıyoruz 😉

11 Madde ile Dünya Hayatı

Kaynak: Tasavvuf Metodu Olarak Rabıta, Doç Dr. Dilaver Selvi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı