Mimari Açıdan Dünya’nın En Güzel 12 Kütüphanesi


0

Dünyanın çeşitli yerlerinden en güzel 12 kütüphane..

1. Trinity College Kütüphanesi

İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’de yer alan bu kütüphane, dünyanın en büyük kütüphaneleri arasında. 65 metrelik upuzun koridorları, yüksek tavanları, milyonlarca kitabıyla kütüphane, geçmiş yüzyıllara ait hiçbir yerde görme fırsatınızın olmadığı binlerce kitaba sahip. Kitap kokusunun daha koridora adım atar atmaz tüm benliğinizi saracağı, 18.yüzyıla kadar uzanan geçmişiyle bu görkemli yapı ömrünüzde bir kez olsun görmeniz gereken kütüphanelerden biri.

2. İskenderiye Kütüphanesi

Dünyanın en ünlü kütüphanelerinden biri olan İskenderiye Kütüphanesi yaklaşık 2 bin yıl önce çıkan yangında tahrip olmuş. Yangın öncesinde kütüphanenin yaklaşık 490 bin papirüs rulo içinde saklı muazzam bir bilgi hazinesine sahip olduğu tahmin ediliyor. Mısır hükümeti tarafından 220 milyon dolar harcanarak yeniden inşa edilen kütüphane 2002 yılında hizmete açıldı.

3. El Escorial Kütüphanesi

Madrid’de bulunan El Escorial Kütüphanesi dünyanın en büyük kütüphaneleri arasında gösteriliyor. İspanya UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve manastır, saray, kütüphane gibi bölümlerden oluşan kütüphane bir zamanlar İspanya Kralı II. Felipe’nin ikametgâhı olarak kullanılmış. Ayrıca kütüphanede bulunan kaynakların zarar görmemesi adına el yazmaları ve kitaplar özel olarak hazırlanan ciltli raflarda korunuyor.

4. Klementinum Kütüphanesi

Prag’ta yer alan ve 1722 yılında açılmış olan kütüphane, göz alıcı Barok mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Muhteşem bir kitap koleksiyonuna ev sahipliği yapan kütüphanede, 20.000’in üzerinde eser yer alıyor. Çek Cumhuriyeti’nin milli kütüphanesi sayılan Klementinum Kütüphanesi, hem eserleri hem de göz alıcı mimarisiyle mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında. Kütüphanenin tavan freskleri ise Jan Hiebl tarafından yapılmış.

5. Ateneo Kütüphanesi

Arjantin’in Buenos Aires kentindeki “Ateneo”, bir kütüphaneden ziyade kitabevi. 1919 yılında bir tiyatro olarak kullanıma açılan bina, 1920’lerin sonlarında sinemaya çevrilmiş. 2000 yılında da kitabevi buraya taşınmış. Kitabevinin ziyaretçileri eski tiyatro localarındaki sandalyelere oturarak kitaplarını okuyor, eski sahnede ise pastalarını alıp kahvelerini yudumluyor.

6. St.Galler Manastırı Kütüphanesi

İsviçre’nin St.Gallen kentinde eski bir manastır kütüphanesi olan kütüphanenin tarihi bölümünde bin 300 yıllık yazılı eserleri görmek mümkün. Avrupa’nın en eski rölövesi olan St.Galler manastırı inşaat planına ve Mısır’dan getirtilen bir mumyaya ev sahipliği yapan kütüphane 1983 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edildi.

7. Stuttgart Şehir Kütüphanesi

2011 yılında açılan Stuttgart Şehir Kütüphanesi, Alman sadeliğini yansıtan mimarisi ve tek rengin hâkim olduğu çok katlı yapısıyla dikkat çekiyor. 9 katlı yapının ilk 4 katı klasik bina şeklindeyken, üstteki 5 kat cam kaplamalı bir piramit formundadır. Bir kitap küpü olarak tasarlanan yapı, oldukça teknolojik bir altyapıya sahiptir. 

8. Britanya Kütüphanesi

Londra’da bulunan ve dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olan Britanya Kütüphanesi’nin çok köklü bir geçmişi bulunuyor. Günümüzden tam 400 yıl önce kurulan Britanya Kütüphanesi 170 milyon kitabı bünyesinde barındırıyor. Her yıl 1,5 milyon ziyaretçiye kapılarını açan kütüphane, yılda 3 milyon yeni kitabı raflarına ekliyor. 

9. George Peabody Kütüphanesi

Peabody Enstitüsü Kütüphanesi olarak da bilinen George Peabody Kütüphanesi, 5 katlı devasa yapısıyla dikkat çekiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Baltimore şehrinde yer alan binanın kurucusu George Peabody, herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir alan oluşturma amacıyla yola çıkarak kütüphaneyi inşa ettirmiş. 

10. Rusya Devlet Kütüphanesi

Moskova’da bulunan Rusya Devlet Kütüphanesi’nde yaklaşık olarak 18 milyon kitap, 43 milyonun üzerinde kayıt bulunuyor. Kütüphanede sadece kitaplar değil; dergiler, kopya eserler ve ses kayıtları da muhafaza ediliyor. 247 farklı dilden oluşan eserler kütüphane kapasitesinin yüzde 29’luk dilimini oluşturuyor. Rusya Devlet Kütüphanesi yılda 1 milyonun üzerinde ziyaretçiye kapılarını açıyor. 

11. Sainte Genevieve Kütüphanesi

Paris’te bulunan ve. 19. yüzyıla ait olan bu kütüphanenin yapımı 1850’de tamamlanmış. Dönem içerisinde mimarisinin oldukça ünlü olduğu Sainte Genevieve bugün hem sayısız ziyaretçiye hem de üniversite öğrencisine muhteşem bir kaynak sunuyor. Bu zarif kütüphanenin, mimari özellikleri ise görenleri hayran bırakan türden.

12. Biblioteca Joanina Kütüphanesi

İngiliz “The Daily Telegraph” gazetesi, 2013 yılında Portekiz’in Coimbra kentindeki “Biblioteca Joanina”yı dünyanın en heyecan verici kütüphanelerinden biri olarak ilan etmişti. Günümüzde bir üniversite kütüphanesi olan Biblioteca Joanina, adını inşaat emrini veren eski kral V. Joao’dan alıyor. Tüm rafların abanoz ve gül odunundan yapıldığı kütüphane bugün Hukuk Fakültesi içinde yer alıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

5 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bizim medeniyetimizden bi tane kütüphane yok geçmişten bugüne okuma konusunda diğer milletlerden çok gerilerdeyiz ??