Dünyada Gerçekleşen 25 Tuhaf Doğa Olayı


0

Doğanın tuhaf olduğunu duymuşsunuzdur, ama aslında daha ne kadar tuhaf olabileceğini fark edememiş olabilirsiniz. Hiç bitmeyen bir fırtınadan, hayvanları öldürüp mumyalayan bir göle, dünyada gerçekten var olan 25 tuhaf doğa olayına bakalım.

1. Yalancı Güneşler

Sahte güneşler ya da hayalet güneşler olarak da bilinen yalancı güneşler, genelde bir ışık halkasıyla birlikte Güneş’in iki yanında bir çift parlak noktanın görüldüğü atmosferik bir doğa olayıdır. Bu güneşler, ışığın sirüs bulutlarındaki tabaka halindeki buz kristallerinden kırılmasıyla ya da çok soğuk havada oluşur.

1

2. Denizaltı Hasat Çemberi

İlk defa 1995’te Japonya’nın güney sahilinde keşfedilen denizaltı hasat çemberlerinin nasıl oluştuğu çok uzun bir süre bulunamamıştır. Bilimadamları, sonunda bu özenle hazırlanmış çapı 2 metreyi geçebilen desenli halkaların küçük bir balon balığı tarafından oluşturulduğunu keşfettiğinde yıl 2011’dir.

2

3. Büyük Mavi Delik

Belize’deki Büyük Mavi Delik’in fotoğraflarını çoğu insan görmüştür ancak pek azı aslında nasıl oluştuğunu bilir. Büyük Mavi Delik, deniz seviyesinin çok daha düşük olduğu zamanlarda aslında bir kıyı mağarasıdır. Ancak deniz seviyesi artışıyla mağara sular altında kalmıştır. Bugün, delik 300 metreden fazla genişliğe ve 124 metre derinliğe sahiptir.

3

4. Christmas Adası Kırmızı Yengeci Göçü

12 santimetreye kadar büyüyebilen Christmas Adası kırmızı yengeci, Hint Okyanusu’ndaki Christmas Adası ve Cocos Adası’na yayılan kara yengeçlerinin bir türüdür. Genelde, ormanda kovuklarda saklanırlar ancak her yıl üremek için sahile göç ederler. Milyonlarca yengeç kıyıya giderken yollar bir haftadan fazla süreyle kıpkırmızı olur.

4

5. Siyah Güneş

Göçten söz etmişken, kuş krallığında da bazı etkileyici göçleri görmek mümkündür. Her mart ayında, örneğin, bir milyondan fazla sığırcık, 20 cm uzunluğa ulaşan orta boylu ötücü kuşlar Danimarka’da Jutland’ın güneybatısında, Nisan ortası göçü için toplanırlar. Sürüler hareket etmeye başladığında yerel olarak ‘sort sol’ adıyla bilinen ‘Siyah Güneş’ anlamına gelen doğa olayını oluştururlar.

5

6. Dev Kristaller

Meksika’da Naica şehrinde Kristaller Mağarası yakın zamanda, 2000 yılında keşfedilmiştir ama o zamandan beri tüm dünyadaki mağarabilimcilerin ve jeologların ilgisini çekmektedir. Mağarada 12 metre boya ulaşabilen dev selenit kristaller bulunur. Mağara içinde 58 dereceye kadar ulaşan hava sıcaklığı dolayısıyla hala kısmen keşfedilmemiştir, ama kristallerin 500 bin yıldan fazla sürede oluştuğu tahmin edilmektedir.

6

7. Örümcek Ağı Battaniyeleri

Oldukça geniş bir alana yayılan örümcek ağı fotoğrafları görmüş olabilirsiniz, ancak birkaç yıl önce Avustralya Wagga Wagga’da meydana gelen gerçekten çok büyük ve emsalsiz bir doğa olayıdır. Büyük sellerin sonucu olarak, örümcekler (insanlar gibi) evlerinden çıkmak zorunda kalmışlardır ancak örümcekler deneyimli biyologları bile şaşırtacak şekilde tepki vermişlerdir. Yüzbinlerce örümcek ağını birleştirerek onları boğulmaktan kurtaran devasa bir ‘platform’ yapmışlardır.

7

8. Catatumbo Yıldırımı

Bazen ‘hiç bitmeyen fırtına’ olarak da bahsedilen Catatumbo yıldırımı, Venezuela’da Catatumbo nehrinin ağzında görülen emsalsiz bir atmosferik doğa olayıdır. 5 kilometreden daha yüksekteki fırtına bulutu kütlelerinden köken alan fırtına, yılda 160 güne kadar günde 10 saat devam eder.

8

9. Büyük Prizmatik Kaynak

Yellowstone Doğa Parkı’nda bulunan Büyük Prizmatik Kaynak, ABD’deki en büyük, dünyadaki en büyük üçüncü sıcak kaplıcadır. Mineralden zengin suyun kenarında yaşayan pigmentlı bakterilerce oluşturulan canlı renkleriyle dikkat çeken kaynak, 80-90 metre büyüklükte, 50 metre derinliktedir. Kaynaktan dakikada yaklaşık 2100 lt 70 derece sıcaklıkta su çıkar.

9

10. Moeraki Kayaları

Moeraki kayaları Yeni Zelanda’da Koekohe Plajı boyunca uzanan geniş küre biçimindeki kayalardır. Yerel Maori efsanesine göre kayalar yılan sepeti kalıntılarıdır. Ancak modern bilimsel analizler, bu kayaların kalsitle sertleşen çamur, ince silt ve kilden oluştuğunu, ve Paleosen dönemden (56-66 milyon yıl önceden) kaldığını gösterir.

10

11. Bazalt Kolonlar

Bazalt bazaltik lavın hızlı soğumasıyla oluşan yaygın püskürük volkanik kayadır. Bazalt oluşumları farklı şekiller alabilirler ancak en etkileyici olanı bazalt kolonlarıdır. Milyonlarca yıl önce, sadece sıradan lava platolarıyken zamanla bu platoların üzerinde dünyanın en ilginç kaya oluşumunu meydana getiren çatlak hatları oluşmaya başlamıştır.

11

12. Danxia Yer Şekilleri

Çin’in güneydoğu, güneybatı ve kuzeybatı kesimlerinde çeşitli alanlarda görülen Danxia yer şekilleri ağırlıklı olarak çarpıcı kırmızı bir renkle karakterize emsalsiz bir jeomorfolojik bir arazi tipidir. Kütlelerce kireçli kum taşı ve kireçtaşı rüzgar, güneş ve yağmur tarafından milyonlarca yıl boyunca aşındırılmış, sütunlar, hendekler, kolonlar, kanyonlar gibi gözalıcı kaya oluşumları meydana gelmiştir.

12

13. Biyoyansıma

Biyoyansıma ışığın yaşayan bir organizma tarafından üretilip salınmasıdır. Bu sıradışı doğa olayının en şaşırtıcı örneklerinden biri, dinoflagellatlar olarak bilinen fitoplanktonların biyoluminisens gösterisiyle ünlü Maldivler’deki Vaadhoo Adası’nda görülebilir.

13

14. Sardalya Göçü

Şimdiye kadar sıradışı büyüklükte ve etkileyici göçlerin iki örneğinden bahsettik ancak ‘katılımcı’ sayısı göz önüne alındığında ikisi de sardalya göçüyle kıyaslanamaz. Neredeyse her yıl Mayıs ayından Temmuz ortalarına kadar, milyarlarca (evet, MİLYARLARCA!) sardalya Güney Africa kıyıları boyunca, birçok yırtıcının beslenmesini sağlayarak kuzeye doğru göç ederler. Göçün büyüklüğüne rağmen bilimadamları bu doğa olayı hakkında fazla bilgi sahibi değiller. Geçen 23 yılda bildiğimiz ise, sardalyaların üç kez göç yapamadıklarıdır.

14

15. Karınca Değirmeni

Karıncaların çoğu gözlerini kullanarak yollarını bulurlar ancak bazıları tamamen kördür ve diğer karıncalarca bırakılan özel bir feromon kokusu izine güvenmek zorundadırlar. Bu sebeple, bir karınca izi kaybederse, kafası karışarak saatlerce daireler çizip yorgunluktan ölene kadar yürümesi olasıdır. Bu doğa olayında, (bazen karınca değirmeni olarak da bahsedilir) karıncalar çapı 300 metreyi geçen daireler boyunca yürüyebilirler.

15

16. Yaşayan Kaya

Bilimsel adı Pyura chilensis olan yaşayan kayalar, Şili ve Peru’nun sahillerinde yoğun kümeler halinde bulunan, suda yaşayan omurgasız bir hayvan türüdür. Taşın içinde organlara benzeyen şey aslında hareket edemeyen ve deniz suyundan süzdüğü mikroorganizmalar ile beslenen bir yaratıktır. Belirli bir sebebi olmamakla beraber, yaşayan kayalarda sudakinden 10 milyon kat daha fazla vanadyum (çok nadir görülen bir kimyasal element) bulunur.

16

17. Lentiküler Bulutlar

Troposferde oluşan lentiküler bulutlar en nadir ve en değişik bulut tiplerindendir. Nemli hava bir engelin (örneğin bir dağın) üzerinden geçerken o engelin üzerinde toplanır ve lens şeklinde bulutlar oluşur. Farklı şekillerinden dolayı lentiküler bulutların UFO sanıldığı durumlar da olmuştur.

17

18. Hayvan Yağmurları

Gökyüzünden düşen hayvanlarla ilgili birçok garip vaka gerçekleşmiştir. 2000 yılının yazında, Etiyopya’da aniden gökyüzünden milyonlarca balık düşmüştür. Haziran 2009’da Japonya’da kurbağa yağmıştır ve Arjantin’de 2007’de insanlar kendilerini bir yılan duşundan korumak zorunda kalmışlardır. Bu ‘hayvan yağmurları’nın çoğu suları kaldırıp taşıyabilme yeteneğine sahip hortumlar ve diğer şiddetli fırtınalarla ilişkilidir.

18

19. Mumyalayan Göl

Tanzanya’nın kuzeyinde bulunan Natron Gölü aşırı yüksek tuz içermesi ve 60°C’ye kadar çıkabilen sıcaklığıyla ünlü bir tuz ve soda gölüdür. Bazı hayvanlar gölün acımasızlığına adapte olmayı başarmış olsalar da bu sulara girmeye teşebbüs eden çoğu hayvan gölün mumyalama becerisinin kurbanı oluyor.

19

20. Gökküşağı Okaliptus

Bilimsel adı Eucalyptus deglupta olan gökküşağı okaliptus yaklaşık 1.8 metre genişliğine ve 61 metre uzunluğuna ulaşabilen bir ağaçtır. Ağacın ayırt edici özelliği eşsiz çok renkli gövdesidir.

20

21. Buz Fırtınası

Havadan daha tuhaf olabilecek birkaç şey vardır. Örneğin, buz fırtınaları, dondurucu yağmurla karakterize olmuş bir çeşit kış fırtınasıdır. Donmuş yağış ılık hava tabakasına düşerken erir ve yağmur olur. Daha aşağıdaki soğuk hava tabakasında ise tekrar donar ve her şeyi ağır, pürüzsüz buz ile kaplar. Akıllarda en çok kalan buz fırtınalarından biri 2005’in Ocak ayında İsviçre’nin Cenevre kentini vurmuştur.

21

22. Kar Bacaları

Bir ‘fumarol’ (gezegenin yüzeyinde bulunan buhar ve gazları dışarı atan açıklıklar) tipi olan kar bacaları temel olarak küçük karla kaplı volkanlardır ve pek çok kutup bölgesinde görülürler. Buhar ve gazlar bu volkanların ağızlarından çıkar çıkmaz donarlar ve zamanla kalın kar tabakalarıyla kaplanarak volkan ağızlarını kar bacalarına çevirirler.

22

23. Ateş Girdabı

Ateş hortumu veya ateş kasırgası gibi değişik isimlerle de anılan ateş girdabı ateşin sebep olduğu bir girdaptır, genelde alev veya külden oluşur. Genelde hortum şeklini alan ateş girdabı sıcaklığın 1,090 °C’ye kadar -yerdeki külleri tekrar yakabilecek bir sıcaklığa- çıkabildiği bir merkezin etrafında döner. 2003 yılındaki Canberra orman yangınında Avustralya’da gözlemlenen ateş girdabının çapı yaklaşık 500 metre idi.

23

24. Koşan Kayalar

Aynı zamanda hareket eden taşlar olarak da bilinen koşan kayalar taşların herhangi bir insan ya da hayvan müdahalesi olmadan, hareket edip pürüzsüz vadi zemininde uzun izler bıraktıklarından bahseden jeolojik bir fenomendir. Fenomenin kaynağı kesin olarak belirlenememiştir fakat bilim adamları hareketin sebebinin taşları ince kil ya da ıslak toprak üzerinde iten güçlü rüzgarlar olabileceğini öne sürmüşlerdir. En ağır koşan kayaların yaklaşık 320 kg olduğu rapor edilmiştir.

24

25. Pororoca Dalgası

Pororoca dalgası 4 metre yüksekliğine çıkan ve Amazon Nehri’nde 800 km’ye kadar ilerleyebilen bir dalgadır. Dünyanın en büyük dalgası yılda sadece iki kez şubattan marta, Atlantik Okyanusu’nun akıntıları Amazon’un ağzıyla karşılaştığında oluşur. Pororoca üzerinde sörf yapmak çok tehlikeli de olsa, su nehirden önemli derecede atık (genelde bütün halde ağaçları) taşıdığı için, dalgada sörf yapmak yerli halk arasında popüler bir spor haline gelmiştir.

25


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
4
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
3
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
2
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 17. maddedeki doğa olayı değil insan eliyle yapılmış bir saldırı aracı diyebiliriz. Araştırmanızı tavsiye ederim ismi HAARP !!!

  2. lentikuler bulutlar daglarin tepelerinde de gozukur, tamamen dogaldir. insan eliyle yapilmis degildir, eger chemtrail ler ile karisitiriyorsan , sana haaarp

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı