Dünya Hafızlar Haftasını Daha Önce Duymuş Muydunuz?


0
1 Paylaşım

2009 yılından bu yana  dünya Müslümanlarının teveccühünü Kur’ân’a, manevi değerlere ve Hafızlığa çekmek için, üç ayların başlangıcı olan Receb-i Şerîf ayının ilk günü ”Dünya Hafızlar Günü”  olarak idrak ve ihyâ ediliyor.

Hafız Kime Denir? Hafızlığın Gayesi Nedir?

1681576-1205702866-2012241078.jpg

Kur’ân-ı Kerim’i Fatiha Suresi’nden Nas Suresi’ne kadar usulüne uygun şekilde ezbere okuyabilenlere Hafız denir.

Kur’ân’ı biz indirdik; onu koruyacak olan da biziz” (Hicr Suresi – 9 . Ayet-i Kerîme)  buyuran Rabbimiz, on dört asırdır  Kur’ân’ın tek harfine dahi dokunulmasına müsaade etmemiştir. Kur’ân’ın tahrif edilmeden yayılıp yaygınlaşmasında ve bugünlere gelmesinde Hafızların büyük rolü vardır. Kur’ân’ın eşsiz sedası ve manâsının nesillerden nesillere aktarılmasında büyük emeği olan Hafızlar bir anlamda Kur’ân’ın hamisidirler. Bu yüzden Hafızlar; yaşayan ve yürüyen Kur’an olarak nitelendirilmişlerdir.

Kur’ân’ı muhafaza etmek Rabbimizin vaadi olmakla beraber, kullarına verdiği sorumluluk gereği Hafız olmak veya Hafız yetiştirmek Müslümanlar üzerine farz-ı kifâyedir.

Peygamber Efendimizden ﷺ  günümüze 1400 yıldır hem ülkemizde hem de birçok İslâm ülkesinde hafızlık müessesi yaygın bir şekilde devam etmektedir. 

Ashab-ı Kiram ve Hafızlık

images-2-2358906.jpg

“Sizin en hayırlınız Kur’ân’ı öğrenen ve öğreteninizdir.” buyuran Allâh Rasulü ﷺ  , Kur’ân-ı Kerim’in sahih okunmasına, ezberlenmesine ve anlaşılıp hayata tatbik edilmesine büyük önem vermiştir. Peygamber Efendimizin ﷺ   Kur’ân-ı Kerim’in öğrenilmesini – öğretilmesini ve ezberleyerek Hafız olunmasını birçok vesileyle teşvik ettiğini biliyoruz.

Sevgili Peygamberimizin ﷺ  ; Uhud şehitleri defnedilirken en fazla ayet bileni en önce kabre koyması, sahâbe-i kirâmı başka memleketlere İslâm’ı tebliğ için görevlendirirken veya vali tayin ederken Hafız olan sahabelere öncelik vermesi gibi pek çok uygulaması; sahabenin Kur’ân’ı sahih okuma, anlama, yaşama arzusu ile birlikte Kur’ân-ı ezberleme iştiyâkını da arttırmıştır.

Abdullah bin Mesud , Muaz bin Cebel , Zeyd bin Sabit radıyallâhu anhum Hafızlıkta önde gelen sahabelerdir.

Hafızlar Toplumun Mayasıdır

madarsa-student-859044621.jpg

Asr-ı saadetten günümüze, Hafızların içinde bulundukları toplumların maddi ve mânevi yönden gelişmesine verdiği katkıyı maya örneklemesi ile anlatmak istiyoruz.

Farsça bir isim olan ”maya”, kimyasal içeriği sayesinde bir besini farklı bir besine dönüştüren katalizör madde olarak da tanımlanabilir. Yoğurt ve ekmek mayası bunlardan en çok bilinenleridir. Maya, hamurun ekmeğe, sütün yoğurda dönüşmesine vesile olur.

Sevgili Peygamberimize ﷺ  Hira Mağrası’nda gelen “OKU!” emrini yüklenen başta Hafızlar olmak üzere güzide insanlar, nice toplumlara maya misali etki etmişlerdir.

   Kur’ân ve sünnet ile mayalanan şehirler Yesrib iken Medine, Konstantiniyye iken İslambol olup, Cennet bahçesine dönüşmüştür.

Hafızlar, tarih boyunca evde, okulda, iş yerinde, devlet dairesinde özetle hayatın her aşamasında üsve-i hasene olan Efendimizin ﷺ  ve O’nun güzide ashabının yolundan yürüyerek her daim hayra motor, şerre fren olma gayretinde olmuşlardır.

Receb-i Şerif Ayının İlk Günü ”Dünya Hafızlar Günü”

5f8dfd4f554282147cbcfde9-2590238384.jpg

Kur’ân’ a hizmetin şeref olarak değerlendirildiği bir düsturla,  Kur’ân’ı layıkıyla okumak, anlamak ve öğretmek başta olmak üzere, lafzını ve manâsını muhafaza etme çabasıyla asırlardır sürdürülen bir müessesedir  Hafızlık. 

Amacına layık hareket etmek, toplumumuzun bu konuda bilgi, bilinç ve farkındalık edinmesini sağlamak ve Hafızlığın bulunduğumuz asırda gündemimize her yönüyle yerleşebilmesini  tesis etmek gayesiyle her sene Receb-i Şerîf  ayının ilk günü ”Dünya Hafızlar Günü” olarak idrak ve ihyâ ediliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
3
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı