Duayı Yaşamın Her Anına Yerleştirmek İçin 4 İpucu


0

Biz Allah’ın Karib olduğuna inanıyoruz. Yani en yakın… Allah zikri ile iç içe yaşamak, her an O’nu anmak ve rızasına meyletmek adına Kuran’dan ve sünnetten pek çok dua ediniriz. Özellikle Efendimiz’in sallallahu aleyhi vessellem hayatının her anına duayı yerleştirdiğini görürüz. Bizim de bunu amaç edinebilmemiz lazım. Eğer her an Allah’ı zikredersek, Rabbimizin müjdesiyle kalbimiz mütmain olur ve inşâAllah hatalardan beri olmaya çalışırız. Eve girerken, çıkarken, elbise giyerken, mescide girerken …. bir sürü dua var. Her ne kadar ezberlesek de hayata yerleştirmek bu kadar basit olmuyor. Bu nedenle hatırlatıcılar kullanmak işimize yarayacaktır. İşte bir iki ipucu;

1. Anahtarlık Yapabilirsiniz


Mesela eve girerken okuyacağınız duayı bir anahtarlık haline getirebilirsiniz. Böylece ezberinizde olan duayı her defasında tekrar etmeyi unutmazsınız. Çünkü elinizde. 🙂 Çıkarken okuyacağınız duayı da kapı kolunun oraya yapıştırabilirsiniz. 

2. Odanıza Notlar Hazırlayın


Mesela elbise giyerken okuyacağınız duayı dolabınızın üstüne yapıştırabilirsiniz. Çıkarırken ‘Bismillah’ yeter inşaAllah… Böylece her kıyafetinizde müthiş bir nimet bilinci kazanmış olacaksınız, inşâAllah.

3. Cüzdanda Taşımak


Bazı duaları ise yazıp cüzdana koyabilirsiniz. Böylece ara ara çıkarıp okumak için iyi bir fırsat olur. Yanı sıra şu yazımıza da başvurabilirsiniz; Cepte Taşınabilecek 4 Dua

4. Yerine Göre Notlar


Tuvalete girip çıkarken okunacak dua ise tam tuvalet ışığının anahtarına yakın asılabilir. Daha ışığı yakarken duaya başlarsınız. Yine çıkarken de hatırlatıcınız olur.  Yemek yaparken okuyabileceklerinizi mutfağa asabilirsiniz… Namaz sonrası duanızı seccadenize ya da daima namaz kıldığınız yere iliştirebilirsiniz. Yatarken okuyacağınız duayı yatağınızın başına asabilirsiniz. Bebek tebriğine giderken duanızı elinize alıp gidebilirsiniz. Tabii bunlar için öncelikle güzel bir dua kitabı almalısınız. Sırlı dualar değil ama 😀 , Sünnetten, kaynaklarıyla sunulmuş dualar. Duaların altına anlamlarını da yazarsanız böylece ne okuduğunuzu bilir ve hissedersiniz… İnşâAllah o zaman her şeye hayırla başlamış, daim Allah’ı anmış ve kötülüklerden beri kalmış olursunuz. Allah kabul etsin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı