Duayı Yaşamın Her Anına Yerleştirmek İçin 4 İpucu


0

Biz Allah’ın Karib olduğuna inanıyoruz. Yani en yakın… Allah zikri ile iç içe yaşamak, her an O’nu anmak ve rızasına meyletmek adına Kuran’dan ve sünnetten pek çok dua ediniriz. Özellikle Efendimiz’in sallallahu aleyhi vessellem hayatının her anına duayı yerleştirdiğini görürüz. Bizim de bunu amaç edinebilmemiz lazım. Eğer her an Allah’ı zikredersek, Rabbimizin müjdesiyle kalbimiz mütmain olur ve inşâAllah hatalardan beri olmaya çalışırız. Eve girerken, çıkarken, elbise giyerken, mescide girerken …. bir sürü dua var. Her ne kadar ezberlesek de hayata yerleştirmek bu kadar basit olmuyor. Bu nedenle hatırlatıcılar kullanmak işimize yarayacaktır. İşte bir iki ipucu;

1. Anahtarlık Yapabilirsiniz


Mesela eve girerken okuyacağınız duayı bir anahtarlık haline getirebilirsiniz. Böylece ezberinizde olan duayı her defasında tekrar etmeyi unutmazsınız. Çünkü elinizde. 🙂 Çıkarken okuyacağınız duayı da kapı kolunun oraya yapıştırabilirsiniz. 

2. Odanıza Notlar Hazırlayın


Mesela elbise giyerken okuyacağınız duayı dolabınızın üstüne yapıştırabilirsiniz. Çıkarırken ‘Bismillah’ yeter inşaAllah… Böylece her kıyafetinizde müthiş bir nimet bilinci kazanmış olacaksınız, inşâAllah.

3. Cüzdanda Taşımak


Bazı duaları ise yazıp cüzdana koyabilirsiniz. Böylece ara ara çıkarıp okumak için iyi bir fırsat olur. Yanı sıra şu yazımıza da başvurabilirsiniz; Cepte Taşınabilecek 4 Dua

4. Yerine Göre Notlar


Tuvalete girip çıkarken okunacak dua ise tam tuvalet ışığının anahtarına yakın asılabilir. Daha ışığı yakarken duaya başlarsınız. Yine çıkarken de hatırlatıcınız olur.  Yemek yaparken okuyabileceklerinizi mutfağa asabilirsiniz… Namaz sonrası duanızı seccadenize ya da daima namaz kıldığınız yere iliştirebilirsiniz. Yatarken okuyacağınız duayı yatağınızın başına asabilirsiniz. Bebek tebriğine giderken duanızı elinize alıp gidebilirsiniz. Tabii bunlar için öncelikle güzel bir dua kitabı almalısınız. Sırlı dualar değil ama 😀 , Sünnetten, kaynaklarıyla sunulmuş dualar. Duaların altına anlamlarını da yazarsanız böylece ne okuduğunuzu bilir ve hissedersiniz… İnşâAllah o zaman her şeye hayırla başlamış, daim Allah’ı anmış ve kötülüklerden beri kalmış olursunuz. Allah kabul etsin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir