“Dua Kardeşim” Kampanyası


-1
-1 Beğeni

Dua Kardeşim Kampanyası 1Rabbimize yakınlaşmanın en önemli araçlarından biri de Dua’dır! Allah yüce kelamında şöyle buyuruyor;  (Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin! …” [Furkan 77] Yine Rabbimiz bize Kendinden bahsederken şöyle diyor; “Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.” [Bakara 186] Rabbimiz bize duanın usulünü öğretirken de şöyle buyuruyor;Rabbinize alçak gönüllüce ve için için dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez.” [A’râf 55] Nasıl dua etmemiz gerektiğini de yine Rabbim bizlere bildiriyor; “En güzel isimler Allah’ındır. O’na o güzel isimleriyle dua edin ve O’nun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır.” [A’râf 180] 

Tüm bunlardan sonra bizim en güçlü silahımız duamız kardeşlerim. Öyleyse bu silahı çok iyi korumalı ve kullanmalıyız. Cimri olmamalıyız. Çünkü sonu olmayan, gelmeyen bir silah bu. O halde kendimize bu konuda yeni yeni kapılar açmalıyız. Bizde sizler için duanıza güzellik katacak yeni bir kampanya hazırladık. “Dua Kardeşim” Kampanyası. “Peki nasıl Dua Kardeşi bulacağız?” diye bir soru soruyorsanız, başlayalım. 🙂

1. Öncelikle Bir Dua Grubu Kurun

Bir grup arkadaşınızla anlaşın. Onlara bu fikrinizden bahsedin. Grubun kaç kişilik olduğu önemli değil. Mühim olan sözüne sadık olabilecek kimseler olmaları. Eğer bir grup oluşturamazsanız bir arkadaşınızla da anlaşabilirsiniz. Ama bir grup olması gizlilik ilkesine uygun olacaktır. Hem de muhabbeti arttırır. Kimseyi bulamazsanız Allah rızası için gönlünüzden bir arkadaşınızı seçin.

Soru: Neden başkalarına dua edelim ki?
Cevap: 

 • “Bir Müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur. Bir kimse din kardeşine hayır dua ettikçe, yanında bulunan görevli bir melek ona,‘Duan kabul olsun, aynı şeyler sana da verilsin.’ diye dua eder.” (Müslim, Zikir 87, 88; İbni Mâce, Menâsik 5)
 • “Sizden biri kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için de istemedikçe kâmil imana sahib olmuş olmaz.” (Buhârî  Îmân  7; Müslim  Îmân  71)

Dua Kardeşim Kampanyası 5


2. Çekiliş Kağıtları Hazırlayın

Tüm grubun isimlerini yazın. Karıştırarak herkesin bir tane isim çekmesini sağlayın. Ama kimse bu isimleri ifşa etmesin. Çünkü kimse kimin kime dua ettiğini bilmezse, daha samimi dualar edilebilir. Diğer türlü ısmarlama dualar sorunu yaşanabilir.

Dua Kardeşim Kampanyası 4

3. Dua Kardeşliğinizin Zamanını Belirleyin

Daha fazla kişiye dua etmek, grubu döndürmek, aktif kılmak için ayda bir veya haftada bir çekilişi yenileyin. Yani çekilişten evvel bu dua kardeşliğinin süresi 1 hafta/1ay vs, diye belirleyin. Böylece grup içinde herkes herkese dua etmiş olur. Bir süre sonra samimi dualar ezberlenmiş dualara dönmez ve inşAllah kalpten olur. Hem dileyenler yeni Dua grupları kurabilir.

Soru: Ne zaman dua edelim?
Cevap: 

 • “Bir farz namazını huşu’ ile edâ eden kimsenin o namazın akabinde vaki’ olacak(meydanan gelecek) bir duası müstecâb(kabul) olur.” (Buhârî, Cihâd, 180; Müslim, îman, 39; Ebû Davud, Zekât, 5; Tirmizi. Zekat, 6; İbn Mace, Zekat, 6;Darimi, Zekat 1; Mu-vatta, Da’vetü’l-mazlûm, 1; İbn Hanbel, Müsned, 1/333.)
 • Ebû Ümâme (radıyallâhu anh) anlatıyor:  “Derdi ki: “Ey Allah’ın Resûlü! En ziyade dinlenmeye (ve kabule) mazhar olan dua hangisidir?” “Gecenin sonunda yapılan dua ile farz namazların ardından yapılan dualardır!” diye cevap verdi.” Tirmizî, Daavât 80.

Dua Kardeşim Kampanyası 2

4. Grubunuzu Hareketlendirin

Sadece bir çekiliş yapıp sonra bırakmayın. Özellikle uzun süreli devam edecekler için buluşmalar düzenleyin. Sohbetler yapın. İnternetten veya mümkünse zahiren görüşün. Grupça yapılan sohbetlerdeki konuşmalardan fark ettirmeden dua kardeşinizin sorunlarını anlamaya çalışın. Ona göre duanızı yönlendirebilirsiniz. Böylece Müslüman bir kardeşinizle de hemhal olmuş olursunuz.

Soru: Ama benim duamın kabul olacağı ne malum?
Cevap:

 • “Allah”a dua eden herkese Allah cevap verir. Bu cevap, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır, yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek sûretiyle olur. Yeter ki günah taleb etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun.”(Tirmizî, Daavât 145)
 • “Biriniz acele ederek: Ben dua ettim fakat kabul olunmadı demedikçe duası kabul edilir” buyurdu. Sahih-i Müslim’deki hadis numarası: 4916

Dua Kardeşim Kampanyası 3

5. Dua Kardeşliği Sonu

Grubunuzla belirlediğiniz süre bitince bir görüşme yapın. Belki herkes küçük hediyeler alabilir. Sırayla hediyeleri dua kardeşlerine vererek, “Sen benim kardeşimdin.” der. Böylece hem hediyeleşmek gibi bir sünneti de ihya etmiş olursunuz. Hem de güzel bir sohbet ortamı olur. Ancak ayrılmadan diğer kardeşliğin çekilişini yapmayı unutmayın.

dua kardeşim


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı