Doğa, Kültür, Liste, Seyahat

Doğu Karadeniz’de Gezilmesi Gereken 15 Yer

1. Uzungöl, Trabzon

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-uzungol

Uzungöl, sık ormanları ve doğal güzelliği ile hem yerli hem yabancı turistleri cezbeden turistik yerdir. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Gölün etrafında kalabileceğiniz otel ve pansiyonların yanı sıra, meşhur Karadeniz yemeklerini yiyebileceğiniz restoranlar da mevcuttur.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-uzungol-gece

2. Sümela Manastırı, Trabzon

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-sumela-manastiri-2

14. yüzyılda Türkmen akınlarına maruz kalan kentin, savunma amaçlı karakol görevi üstlenen manastırın statüsünde, Osmanlı fethinden sonra bir değişiklik olmamıştır. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon’daki şehzadeliği sırasında buraya iki büyük şamdan hediye ettiği bilinmektedir.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-sumela-manastiri

3. Boztepe, Trabzon

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-boztepe

Trabzon’un Çamlıca tepesi sayılan ve şehre tepeden bakan bir yerleşim yeridir. Ayrıca Boztepe’de bulunan çay bahçesinden deniz ve şehir manzarasını seyretmek ayrı bir keyif verir.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-boztepe-gece

4. Sera Gölü, Trabzon

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-sera-golu

Sera Gölü, Trabzon’un Akçaabat ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir heyelan set gölüdür. Göl, Yıldızlı ve Derecik belediyelerinin arasında yer alan Derecik Vadisi’nde oluşmuştur. Trabzon ilinin en turistik alanlarından biri olan Sera Gölü’nün, ıslah çalışmalarının ardından daha da büyük bir merkez olacağı tahmin edilmektedir.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-sera-golu-2

5. Çal Mağarası, Trabzon

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-cal-magarası

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak da kabul edilen mağaranın içinden küçük bir dere akmakta olup, mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-cal-magarasi

6. Ayder Yaylası, Rize

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-ayder-yaylasi

Rize’nin güzelliği ile hayran bırakan ve turist akınına uğrayan yaylalarından biri olan Ayder Yaylası’na yazın ortasında bile gitseniz kar ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Yayla havasını solumak ve meşhur Karadeniz yemeklerinden tatmak isterseniz Ayder Yaylası’na uğramalısınız.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-ayder-yaylasi-2

7. Fırtına Deresi, Rize

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-firtina-deresi

Fırtına Deresi, Doğu Karadeniz’de yer alan akarsulardan birisi olup, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına deresi, 57 km uzunluğundadır. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir.

8. Karagöl, Artvin

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-karagol

Göl çevresi, ladin ve çam ağaçları ile dolu olan yoğun ormanlarla kaplıdır. Ormanlarla çevrili olan Karagöl, ender manzara güzelliklerine sahiptir. Ayrıca gölün kuzeydoğusundaki Bagat mevkii ve çevresinde çim kayağı pisti niteliğine sahip alanlar vardır.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-karagol-2

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-karagol-3

9. Zilkale, Rize

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-zilkale

İlçe merkezinin 15 km güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 m, dere yatağından yaklaşık 100 m yüksekliktedir.

10. Kız Kalesi, Rize

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-kiz-kalesi

Pazar ilçesinin batı girişinde küçük bir burun üzerinde kurulmuş olan kalenin kara ile bağlantısı kesilmiştir. 13–14. yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Yapı, günümüzde tek bir gözetleme kulesiyle ayakta durmaktadır.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-kiz-kalesi-2

11. Gülbahar Hatun Camii, Trabzon

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-gulbahar-hatun-turbesi-2

Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından, annesi Gülbahar Hatun adına 1514 yılında Trabzon’da yaptırılmış bir camidir. Zamanında medrese, mektep, imaret ve hamam yapılarını da kapsayan büyük bir külliye içinde yer alıyordu. Bugün diğerleri yıkılarak sadece doğusundaki Türbe ayakta kalmıştır. Toplum hizmetinde birçok vakfı olduğu anlaşılan bu değerli Osmanlı hatununun, birçok vakfı gibi buradaki külliyenin de diğer yapıları günümüze ulaşamamıştır.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-gulbahar-hatun-turbesi

12. Rize Kalesi, Rize

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-rize-kalesi-2

Rize’yi kuş bakışı seyretmek ve tarihle doğanın iç içe eşsiz görüntüsünü tek bir karede ve memleket kokan çay eşliğinde karelemek isteyenler Rize Kalesi’ne uğramalılar:)

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-rize-kalesi

13. Karaca Mağarası, Gümüşhane

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-karaca-magarasi-2

Karaca Mağarası, damlataşı şekillerinin en güzel ve en görkemli örneklerine sahiptir. Damlataşı oluşumları bakımından hem çok zengin hem de damlataşı oluşumlarının çeşitli renk ve şekillerini ihtiva eder. Mağara içerisindeki damlataşı şekillerini şöyle sıralamak mümkündür: Sarkıtlar, dikitler, sütunlar, bayrak şekilleri, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri, traverten havuzları ve traverten basamakları.

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-karaca-magarasi

14. Anzer Yaylası, Rize

dogu-karadenizde-gezilecek-yerler-anzer-yaylasi

Doğası ve sağlığa yararlı meşhur Anzer Balı’nın üretildiği bölge olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapması, çok sayıda yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmektedir. 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmiş olup, 3 bin metreyi aşan doruklara ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlara sahiptir.

15. Çifteköprü, Artvin

ARHAVÝ FOTOÐRAFLARI (PICTURES FROM ARHAVI - ARTVIN)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 yorum var.

 1. 1

  bir karadenizli olarak arşivinizi çok beğendim. güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık 😉

 2. 2

  Çok güzel özetlemişsiniz. Doğu Karadeniz’i bir çırpıda okunacak şekilde anlatmışsınız. Trabzon’a gittim iki kez, ancak bir türlü yaylalara çıkmak ve Rize’ye geçmek kısmet olmadı. Yazınız bir daha ki gidişimde bana rehber olacak. Ellerinize sağlık.

 3. 3

  süper yerler samsunu orduyu gezdım ama bu sefer rıze trabzon rıze gıresun hayalımde var çokkkkkk guzel yerler

  • 4

   Paylaşım için elinize sağlık. Ferhat bey Samsun,Ordu da güzül yerleri söyleye bilirmisiniz? Arkadaşlar Karadeniz bölgesinde arabayla gidilecek yerleri söyleye bilirmisiniz.Herkese iyi seyahetler diliyorum

 4. 5
 5. 6
 6. 7
 7. 8

  Bayburt’u neden tavsiye etmemişsiniz. Anadolu’nun en eski ve en büyük kalelerinden biri olan Bayburt kalesi, doğu karadenizin tek yeraltı şehri olan Aydıntepe yeraltı şehri, Karaca mağarasından çok daha büyük olan Çımağıl mağarası, tarihi köprüleri, yine Doğu Karadeniz’in en eski ve büyük camilerinden Bayburt ulu cami ve diğer tarihi camiler ve yapıları, dede korkut Kümbeti şelaleleri yaylaları tarihi ve tabii güzellikleri ile dolu kadim Türk şehri Bayburt’u bu listeye almamak bence büyük bir eksikliktir.

 8. 9

  Beğenmedim Trabzon trabzonun dogusundan ibaret değil ordu Giresun ve Trabzonun bati ilcelerinde gezip gorulelecek mükemmel yerler var. Sis dagi yaylasi ve cumhuriyetten eski senlikler vb…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>