Eğitim, Kültür, Liste

Dinini Öğrenmek İsteyenlere 20 Kitap Tavsiyesi

islamic-books

Yeni başlayanlar için bir çok eser tespit etmemize rağmen azaltarak 20’ye düşürdük. Listelediğimiz 20 kitabın birkaç defâ, hatta tekrar tekrar okunması yö­nünde müşterek bir kanâat sözkonusudur. Okuyup çevrenize de tavsiye edebilirsiniz. (Kitapların hiç biri reklam amaçlı önerilmemiştir.)

1- Allah'a inanmak (Said Havva)

2- Büyük İslam İlmihali İtikat kısmı (Ömer Nasuhi Bilmen)

3- Ehl-i Sünnet İnancı (Dilaver Selvi)

4- Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar (Emine Şenlikoğlu)

5- Müslüman Olmam Neyi Gerektirir? (Fethi YEKEN)

6- Allah Erinin Ahlak ve Kültürü (Said Havva)

7- Nefsin Terbiyesi (Mehmed Zahid Kotku Efendi)

8- Geminin Neresindeyiz?(Nureddin Yıldız)

9- Cihad (Mehmed Zahid Kotku Efendi)

10- Riyazüs Salihin (İmam Nevevi)

11- Hatıralarım(Hasan El Benna)

12- İslam'da Nefis Tezkiyesi(Said Havva)

13- Halimizin İzahı (Nureddin Yıldız)

14- Davetçiye Notlar (Fethi Yeken)

15- Medine Raporu(Nureddin Yıldız)

16- Risaleler (Hasan El Benna)

17- İslam'a Nasıl Davet Edelim? (Fethi Yeken)

18- Dinimize Hizmetin İç Sorunları (Nureddin Yıldız)

19- İslam' Davet Fıkhı 1 (Mustafa Meşhur)

20- İslam' Davet Fıkhı 2 (Mustafa Meşhur)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

10 yorum var.

 1. 1

  Kitap tavsiyelerine bir göz atalım ; İlk Hedef:Sağlam Bir İman DOĞRU BİR İTİKAT(İlk 5 kitapta hedeflenen) 1-Said Havva’nın’’Allah’a inanmak’’ kitabı imanı delilleriyle ispat etmeye yönelik bir kitap ve içeriğinde Bediuzzamanın eserlerinden de alıntılar var…Allah’ın varlığına yönelik farklı farklı yaklaşımlarla deliller edinmenize yönelik bir kitap..Kitap okumaya uzun bir vakit ayıramayan kardeşlerimize ilk önerilmesi gereken kitaplardan biridir.

  2-Sağlam bir iman için delillerle kuvvetlendikçe şunu da unumamat gerekir, sağlam bir imanın yanında doğru bir itikat…İtikadi konularda ayrıntılara inerek bir iman gereklidir ki bu iman da Peygamber sallallahu aleyhi ve sellamin onun izini takip eden ashabın ve onları takip eden Fırkayı Naciye olan Ehli Sünnetin imanıdır. Bid’at ehlinden korunabilmek için Ehli Sünnet akaidini bilmek bizim ilk vazifelerimizin arasında yer almalıdır. Bu konuda da oldukça sade ve herkesin anlayabileceği dile sahip kitaplar önerilir. Burada, bunlardan ikisi ‘’Büyük İslam ilmihali’’ ve de Dilaver Selvinin ‘’Ehl-i Sünnet İnancı’’ kitabıdır.

  3-İman sağlamlaştıkça şeytanı daha da üzerinize çekecektir, bu durum sizi bazı vesveselere boğabilir. Vesvese hususunda ilim büyük anahtardır. İlimle açacağınız kapılarla hızla vesvese dolu sorulardan vesvesesiz bir akla ulaşabilirsiniz. Bu konuda da Emine Şenlikoğlunun Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar kitabı akla ilk gelen kitaplardandır. Bu sıkıntıları yaşamamış kimselerin okuması gerekmeyebilir hatta okumamalıdır diyebiliriz.

  4-İman sadace teoride olan bir kavram olmayıp hayatın içine sizi iten bir güçtür aynı zamanda…Bu konuda teoride olan imanınızı pratiğe dökebilmeniz için ”Müslüman olmam Neyi Gerektirir ” kitabı oldukça faydalı olacaktır.

  İkinci Hedef; Nefs Terbiyesi

  Sağlam bir imanı doğru bir itikadı süsleyen en önemli meyvelerden biri de tebiye edilmiş bir nefistir. Bu yönde bu konuda uzmanlaşmış alimlerimizden Mehmed Zahid Kotku Efendi’nin Nefsin Terbiyesi kitabı oldukça etkileyici bir üslubu olan bir kitaptır. Baba oğul muhabbet ediyormuşsunuz havasında bir kitap sizleri bekliyor. Bu konuda bir diğer tavsiye edilmiş kitap İslam’da nefis Tezkiyesi kitabıyla Said Havva …

  Üçüncü hedef: İslam Kültürü, Ahlakı ve Cihad

  • 2

   Allah razı olsun lütfen bana yardım edin öncelikle allaha imanımı arttıracak kitap tavsiyeleri istiyorum sağlam bir imanım olmalı diye düşünüyorum diğerleri sonra diye düşünüyorum tşk

 2. 4
 3. 5

  Allah rehber olsun diye kitap göndermiş. Hiçbir şeyi eksik bırakmadığını söylemiş. Siz bu insanoğlu yazması kitapları Allah’ın kitabına üstün tutuyorsunuz ya. Yazıklar olsun. Allah sorunca kitabı yeterli bulmadık, insanlar olarak eksikleri tamamladık dersiniz.

  • 6

   Kardeşim yanlış düşünüyosun Kuran tek başına anlaşılması sanıldığı kadar kolay değildir bizim için vede kurada günlük giyceğimiz namazı nasıl kılcamız hangi bayram ne yapacağımız hakkında bilgi verilmiyor ilim sahibi insanlar islama daha yeni ısınanlar için Kuranın açıklayıcı nitelikte kitaplar yazmışki yeni başlayanlar yada musluman olmasına rağmen takvası zayıf olanlar alıp okuyup bişe öğrensin

 4. 7
 5. 8

  Bu zmanda en en en önemli kitap risale i nurdur en kısa yoldan ilerlemeyi bu kitaptan yapabiliriz bence liste gözden geçirilmeli ?

 6. 9

  Gençliğin imanını sorularla caldirlar kitabı yuzunden emine senlikoglu iki bucuk yil hapis yatti ve bu kitapi toplamislardi bulmak kolay olmaz.

 7. 10

  Selamun âleyküm ve rahmetullah. MaşâAllah çok güzel bir liste. Fakat şöyle çok önemli bir ekleme yapmak istiyorum. Bu asrın imani ve felsefi cihetten gelen imkansızlık tuğyanina karşin ,hem kendi sorularımız hem de hak bilidğimiz dine karşı cevaplamamız gereken gayrı müslimlerin sorularını en güzel şekilde ihtiva eden Risale-i Nur lar da eklenmeli. Risale -i Nur Kur’an’ın manevi tefsiridir. Hem akıl hem de ruhu en iyi şekilde doyurarak insani özellikle de benim gibi gençleri tatmin edici eserler. Bir müslüman dinini hüccetlerle ispat edecek kadar bilmelidir. Bakin ispat.
  Ahir zaman gençleri olarak bir diğer sorunumuz ise: dışarı çıktığımız da tabiri caizse haramlar günahlar başimızdan tazyikli su misali akıtılıyor. Ve bunlara meyletmemek hiç değilse iştirak etmemek için imanımızın inkişaf etmesini en kısa ve en etkili yoldan sağlayan tefsirlerdir.
  Allah giç birimizi hak yoldan ayırmasın inşâAllah böyle mecralarimızin sayısı artsın. Allah’a emanet olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>