Film

Dini İlimler Okuyanların İlgisini Çekecek 8 Film

Eğitim ve eğitimci hakkında güzel noktalara değinen 8 film…

Dram, gizem ve tutkunun bir arada yaşandığı filmlerde insan psikolojisi en iyi şekilde işleniyor.

Son zamanlarda tarihle beraber dini duyguların da işlendiği dizileri popüler olmaya başlaması; komedi ve aksiyon temalı filmlere alternatif arayanları din temalı yapımlara çekti. Her ne kadar sayıları az da olsa; oyunculuk ve senaryo açısından değer ifade edebilecek  filmler de bulunuyor.

Dinle beraber; insan psikolojisinin zorluklar karşısındaki tepkisini de irdeleyen yapımların hayat ölçüsüne ve sosyolojisine dair önemli sahneleri içerdiğini ifade ederek; en iyi 8 din temalı filmi paylaşıyoruz. 

1. Altın ve Bakır Filmi - 2011

2011’de çekilen filmde; eşi çok hasta olan Rıza’nın sıkıntı ve çaresizliğini; sabır ve tahammülle aşma süreci anlatılıyor. Bu süreci yaşayan Rıza’nın bakırken; zorluklar karşısındaki sabrı nihayetinde olgunlaşarak altın bir karaktere dönüşümü işleniyor. 

2. Anne için Bir Beşik - 2012

Moskova’da Edebiyat bölümünden mezun olan Nergis’in, Türkiye’de de ilahiyat okuması ve tekrardan Rusya’ya dönmesiyle yaşamında başlayan çarpıklıklar işleniyor. 

3. Elma ve Selma Filmi - 2011

İlahiyat öğrencisi bir gencin elma bahçesinden izinsiz yediği elma ile başlayan ve içerisinde sadık bir aşkın işlendiği filmdir. 

4. Rüsvai Filmi - 2012

2012’de vizyona giren film herkese yardıma koşan bir kanaat önderinin bahçesine giren bir genç kıza yardım etmesiyle ortaya atılan iftira ve dedikoduları işliyor. 

5. Melekler Hep Birlikte İner Filmi - 2014

Bir hocanın üçüz çocuklarının olmasından sonra girdiği maddi sıkıntılar anlatılıyor. Hocanın sıkıntılarından kurtulması için yapılan kötü teklif karşısındaki tavrı işleniyor. 

6. Kertenkele Filmi - 2004

Bir soyguncunun hapisten kaçmak için molla kılığına girmesinden sonraki hayatı anlatılıyor. 

7. Özgür Yol - 2012

Bir din adamının aşkından dolayı karıştığı bir cinayet anlatılıyor. Bu süreçte din adamın aşk veya cinayetin itirafı ikilemin yarattığı psikoloji işleniyor. 

8. Yasin Filmi - 2015

Hafız bir çocuğa sahip olan babanın haram para ve rüşvet kazanabilmek için çocuğunu kullanmak istemesi ve çocuğun buna direnmesi konusu işleniyor. 

Kaynaklar

| http://www.yenikaynak.com

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>