Dindeki İhtilafların 5 Nedeni


0

Her bir insanı farklı yaratan Allah celle celaluhu öyle ki aynı insanın bir gününü bile başka bir günüyle aynı yaratmamıştır. Hal böyle olunca kişiye, zamana ve mekana bağlı olarak bazı ferdi konularda ihtilafların olması kaçınılmazdır. Hatta ihtilafların olmaması imkansız ve abestir. Farklılıklar ve muhalif fikirler ayrışmaya sebep olmak yerine bakış açısını çeşitlendirdiği için sevgi ve saygıya laiktir. Ayrışmanın özü kibirdir. “Ben doğru düşünen tarafım, benim düşündüğüm doğrudur gerisi hatalıdır” fikri kibirdendir. İbnu Mes’ud radıyallahu anh‘dan rivayete göre Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem“Kalbinde zerre miktar kibir bulunan kimse asla cennete giremez” buyurmuştur. Sevgi ve saygı sebebi olan ferdi ihtilafların da elbet bir sebebi vardır bizde sizin için İmam Hasan El-Benna’ya göre bu ihtilafların 5 nedenini sıraladık.

1. Kapasite Farklılığı


İnsanların aklı; hüküm çıkarma, delilleri anlama, anlamların derinliklerine inme ve gerçekler arasında bağlantı kurma gibi konularda birbirinden farklıdır. Din; ayet, hadis ne nasslardan oluşur. Tüm bunları akıl, dil ve dini konular çerçevesinde yorumlayıp açıklar. İnsanların aklı güçleri  farklı olduğu için bu metinleri yorumlamada ihtilafa düşmek de kaçınılmazdır.

2. İlmi Farklılıklar


İnsanlar ilmi derinlik bakımından da birbirinden farklıdır. Kiminin ulaştığı ilmi seviyeye başkası ulaşamaz; kimisinin bildiğini başkası bilemez. Nitekim İmam Malik, Müslümanları aynı görüşte birleştirme teklifine karşılık  Ebu Cafer’e şöyle karşılık vermiştir:  Hz. Peygamberin sallallahu aleyhi ve sellem sahabeleri değişik bölgelere dağıtmış ve hepsinin yanında ilim vardır. Eğer insanları bir görüşte birleştirmeye zorlarsan, aralarında fitne çıkar.

3. Çevre Farklılığı


İnsanlar, yaşadıkları çevre bakımından da birbirinden farklıdır. Bu yüzden uygulama, çevreden çevreye de farklılık gösterebilir. Nitekim İmam Şafii radiyallahu anh  Irak’ta “Kadim”, Mısır’da ise “Cedid” görüşe göre fetva vermiştir. O her iki durumda da “hakikat”i aramış; “hakikat” olduğuna inandığı ile hükmetmiştir.

4. Rivayetlere Güven Farklılığı


Bir mezhep imamı bir raviyi  sağlam ve güvenilir bulduğu için rivayetini gönül rahatlığı ile alırken başka bir imam, o ravinin durumunu bildiği için onu sağlam bulmayabilir. Dolayısıyla rivayetini de kabul etmez.

5. Delilleri Değerlendirme Farklılığı


Mezhep imamlarının delilleri farklı şekillerde değerlendirmeleri, ihtilafların bir başka nedenidir. Mesela bir imam, sahabe uygulamasını ahad habere tercih ederken başka bir imam, onun bu tercihini kabul etmez ve ahad haberi daha kuvvetli bulur.

Kaynaklar

Hasan El-Benna’nın Davet Esasları kitabından alınmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı