Dikkat Batarya Zayıf! 15 Adımda İmanınızı Şarj Edin!


0

Hepimiz hayatımızın bir anında iman hazzını yakalamış, huşu duymuş, o tadı tatmıştır. Ancak hepimizin korkusu o lezzeti kaybetmek, bir daha yakalayamamak, o ana ait kalmasıdır. İşte bu iman lezzetini kaybetmemek adına şunları yapabiliriz.

1. Ameli dua

Sözle edilen duayı gerçekleştirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Harekete geçirmek lazım bu duayı. Bu da en başta Kuran okumak ile olur. Onun ardından da elden ne gelirse, o dualar gerçekleştirmek, sonra tevekkül etmek gerekir.

Dikkat Batarya Zayıf7

2. Belli bir vird zamanı

Günlük belirli bir zamanda 5 dk da olsa dua virdi yapmalıyız. Ayet ve hadisler bize nasıl dua edeceğimizi en güzel şekilde öğretir. İşte gönlümüzün, ümmetimizin sıkıntısına göre duaları seçip o 5 dk da her gün gönülden bunları okumak, tefekkür etmek lazım.

reading-quran

3. Hadis okumak

Günde 1 tane de olsa hadis okumak, insanın yolunu hatırlamasına yardım eder. Riyazüs salihin veya Kütübü Sitte.. fark etmez, oradan ya da telefon uygulamalarından her gün yolda ya da yatmadan dahi olsa birkaç tane hadis okumalıyız.

zincirli-kutuphanesi-620x400

4. Salihlerle birlikte olmak

Muhakkak insanın çevresinde İslamı yaşayan salih insanlar olmalıdır. Onlarla birlikte olmak, vakit geçirmek, dualarına dahil olmak, meclislerinde bulunmak gerekir. Bu insanın hayatına bereket verir inşaAllah.

Muslim children read before attending Friday prayers at the first day of the holy month of Ramadan at a mosque in Beijing August 21, 2009. Muslims around the world abstain from eating, drinking and conducting sexual relations from sunrise to sunset during Ramadan, the holiest month in the Islamic calendar. REUTERS/Grace Liang (CHINA RELIGION SOCIETY)

5. Kardeşlik

Salihlerin ardından, insan kardeşlerini, dostlarını, en çok vakit geçirdiği kişileri de İslami hassasiyeti olan kişilerden seçmeye özen göstermelidir. Zira kişi arkadaşının dini üzeredir.

kardeşlik

6. İlim meclislerinde bulunmak

İnsanın kendini beslediği ilim meclisleri bulunmazsa bir yanı hep eksik kalır. Allah bizi cem, cemaat fıtratlı yaratmış. Bu nedenle tek başına bir şeyleri yapmak çok zordur. Şeytan da hep tek başına olanlarla uğraşır. O yüzden tedbir alıp, düzenli ilim meclislerinde bulunmak gerekir.

Dikkat Batarya Zayıf1

7. İslam öncülerinin hayatlarını incelemek

Sahabeler bizim için hep uzak hedefler gibi görünür. Hep ama onlar sahabeydi, bahanemiz vardır. Elbet bu haklı bir bahane değil, nihayetinde onlar da insandı. Ancak ahir zamanda yaşamış ve bu dünyanın pek çok zamanında farklı farklı zorluklara göğüs germiş onca İslam öncüleri, bize bu yolda ışık tutan adımlar olacaktır. Onları tanımak, hayatlarını okumak ve irdelemek, inşaAllah gücümüze güç katarken, yanı sıra rol model de olacaktır.

Dikkat Batarya Zayıf8

8. Tövbe etmek

İnsan her gün tövbe etmeli, düzenli istiğfarda bulunmalı. Ama yanı sıra günahlarından vazgeçmek için özel çabalar harcamalı. Samimi pişmanlık duymalı, o günahı bir daha işlememeye gayret etmeli ve bunun için de çabalamalıdır. Tövbenin ancak böyle bir anlamı olur.

Dikkat Batarya Zayıf4

9. Takva

Bu zamanın takvası şüpheli şeylerden kaçınmak ile olur. Şüpheliler, haramlığı, helalliği kesin olmayan şeylerdir. Ve şüpheliler dairesi bizi haramlara götürebilir. İşte bu ihtimal bizi korkutmalı ve ondan uzak durmamızı sağlamalıdır.

Dikkat Batarya Zayıf9

10. Muhasebe

Kişi her gün yatmadan evvel günün ve kendinin muhasebesini yapmalıdır. Bugün nasıldı, neler yaptım, niyetlerimde sapma var mıydı, ibadetlerimi aksattım mı, birinin kalbini kırdım mı.. gibi sorularla kendini yoklamalı ve ertesi gününe pay çıkarmalıdır.

fa56f36d61659209af86756f47b9d2cd

11. Dine hizmet çalışması

İlmimizle amel etmek durumundayız. Allah insana fiili bir yapı vermiş ve böyle olmasını istemiştir. Kişi bir yerde faaliyet gösterecekse bu İslamın ve ümmetin yararına olmak zorundadır. Başkalarının iyiliği için bir şeyler yapmak ise her Müslümanın görevi olduğu gibi, o kişinin mevkisini de yükseltir. Öyle ki, Kuran da en çok övülen insan bu insan tipidir. Öyleyse hepimizin ümmet adına bir şeyler yapmaya çalıştığı sosyal faaliyet alanları olmalıdır.

Dikkat Batarya Zayıf10

12. İhtilaflardan uzak durmak

Zamanın en büyük fitnelerinden biri de ihtilaflardır. Allah Kehf suresinde bilginiz olmayan, ayrıntı şeylere takılmayın diyor. Hadislerde de bu uyarıları alıyoruz. Ancak yine de günümüzde sonucunun bir anlam ifade etmediği ihtilaflar içinde bölünüp duruyoruz. Namaz kılmıyoruz ama ihtilaf tartışıyoruz. İşte bu fitne, işte bu şeytan işi. Bu nedenle bu devirde ihtilaflardan uzak durabilmek meziyettir ve bize de bunu yapabilmek düşer.

Dikkat Batarya Zayıf5

13. Vakti doldurmak

Müslüman vaktini malayani dolduramaz. Malayani, boş iş demektir. Yani kendisinin kişiye bir fayda vermediği iş. Öyleyse vaktimizi çok iyi değerlendirmek adına planlar yapmalıyız. Her aksilik veya olağanüstü duruma karşı esneklik payımız olmalı ve bir B planımız kafamızda hazır olmalı.

New chapter … a man reading a book at Ventnor library on the Isle of Wight.

14. İbadetleri aksatmamak

Günler çok hızlı geçip gidiyor, insan yorgun ve zamanla yaşlanıyor. İşte bu kayıp giden zamanda, kendimizi ve ahiretimizi kaybetmemek adına en önceliğimiz ibadetlerimiz olmalı. Bunu da ancak ibadet eksenli bir hayat yaşarsak başarabiliriz. Namazlar bizim planlarımızın belirleyicisi olursa, aksatma durumu ancak diğer işlerde meydana gelir.

Dikkat Batarya Zayıf

15. İslamı bütünüyle yaşamak

İslam bütünüyle bir dindir kardeşler. Öyle bir köşesinden tutmak ile yaşanamaz. Zira o zaman yanlışlara yol açabilir. O nedenle temelden de olsa, İslama bütüncül yaklaşmalıyız. Zira o, birbirini tamamlayan bir sistem zinciridir. Bu da öğrenmekle olur. Öyleyse kişi temelde İslamı yerleştirmeden, özel alanlarda derinleşmeye çalışmamalıdır.

Dikkat Batarya Zayıf6

BONUS: Yaptığınız planları uygulayamadığınızda kıyamet kopmuş gibi her şeyi bitirmeyin. Elbet böyle zamanlar gelecek ama alternatif planlar üretmek zorundasınız. Bu anlarda şeytan en çok bir daha düzen tutturamayacağınızı ve imanınızın zayıflığını fısıldar. İşte mühim olan o anda şeytana yenilmemektir. Bu da dua le olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnsanoğlu hayatının her döneminde yolumuzu aydınlatacak, sıkıntılarımızdan çıkış yollarını gösterecek pusula ya ihtiyacı var. İşte sizin yaptığınız tam da bu doğru bir istikamet te devam edebilmek adına pusula . Var olun Allah razı olsun

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı