Dertlerin Var Bir Çaresi!


0

En kıymetli sermayemiz olan ömrümüz, her geçen gün fani olan dünya hayatının sonuna yaklaşıyor. E tabii ahiret biletini almış sonsuza doğru bu uzun yolda ilerlerken bazen dertler yol arkadaşı oluyor bizlere. Ama bu dertler kimi zaman öyle ağır oluyor ki zaman geçmez, yol ise ilerlemez oluyor. Bediüzzaman Hazretlerinin de dediği gibi “musibet zamanı çok uzundur, safa zamanı ise pek kısa oluyor.” Peki bu dertlerin yok mudur bir çaresi?

Dert Nedir?

“Bir Müslümana herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” (Buharî, Mardâ,1; Müslim, Bir, 5) 

Şöyle güzel bir müjdeyle şu felaketmiş gibi görünen fakat Müslüman için nice rahmetler barındıran “dert” kardeşimize bakışımızı değiştirelim. 🙂 

Dertler ve sıkıntılar insanı hayata bağlıyor, pes ettirmiyor, teslim olmuyor insan, direnci ve azmi artıyor, neredeyse güç üzerine güç kazanıyor. Dert vesilesiyle mutluyken gaflet anında unuttuğu biricik Rabb’i hatırına düşüyor. Tam dünyaya dalmışken, belki de tam sonsuzu kaybedecekken, dert kamçısıyla uyanıveriyor ademoğlu. Aczini anlıyor ve sonsuz kudret sahibine yol tutuyor. 

Sen Bir Devsin, Yükü Ağırdır Devin...

Efendimiz (a.s.v) Müslüman nazarında dünyanın kıymet derecesini tayin ederken “Dünyada yabancı” veya “Köprüden geçen biri gibi ol.” buyuruyor. Müslümanın dünyayla olan ilişkisi, bu kadar işte…  

Bir mümin hanlara, hanümanlara dünya için olması gereken, lakin bir gün enkaza dönecek mekanlar olarak bakar. Demek ki dünyadan lezzet almamızın bir sebebi de ihtiyacımızın karşılanıyor olmasıdır. Bunu anlayabilmek için tok karna yediğimiz kebapla, aç karna yediğimiz kuru ekmeği mukayese etmek yeterli gelir. Fakat bazen nefis azar ve dünyadan bütünüyle lezzet almak ister. Lezzet almak istenilen şeylerin muhtevasında Allah’ın rızası yoksa,  ardında bin bir türlü elemi bırakıp terk eder. 

Merhum Zübeyr Gündüzalp İman ve Kuran hadimlerine nasihat ederken “Meşakkat bizim gıdamızdır. Rahatlık isteyen kabre gitsin.” buyurur. Öz olarak “La rahate fiddünya” dünya rahatlık yeri değildir…

Dert Bir Değil!

Bazen başımıza gelen musibetler haricinde canımızı sıkan hadiselerle karşılaşırız. Örneğin zulüm gören mazlumlar, ne için yaratıldıklarından bihaber Müslümanlar… Onların dertleriyle dertlenir, bir ulu hizmetin peşinde koşturur türlü fedakarlıklara katlanırız. Bazen umduğumuzu bulamaz destek beklediklerimizi ilgisiz görürüz. Nice zaman doğru bildiğimiz yolda yalnız yürümeye mecbur kalırız. Böyle bir darlıkta şeytanın vesvese kapısını aralaması muhtemeldir. Fakat Musab bin Umeyr’in şu sözü o kapıyı kapatır, hamd kapılarını açar, şükre sevk eder “Rıza yolunda biraz cefa gördük diye, Rahman’a naz mı edeceğiz?” … 

Hislerini Dünya İçin Heba Etme!

İnsan kainatın bütün nevilerine muhtaçtır. Ziyaya, havaya, suya, alakaya, muhabbete muhtaç ve alakadardır. Bir çiçeği istediği gibi, bir baharı da ister. Bir bahçeyi istediği gibi, bir cenneti de ister. Bir dostu görmek istediği gibi, Cemil-i Zülcelali’de görmek ister. Hülasa insan ebede müştaktır, sonsuz ister. Malumdur ki Dünya, insanın bu isteğine cevap veremez. Dünya, bir üzüm tanesi yedirir, on tokat vurur gibi hayatın lezzetini kaçırır. Musibetler, dertler, sıkıntılar Mümin olan insana Allah tarafından bu hakikati hatırlatmak için gönderilir. Madem ki dert denilen şeyin vazifesi böyle güzeldir ve bizler için birçok rahmet barındırır, o vakit o dert gönlümüze her misafir olduğunda onu şu mısrayla ağırlayalım “Tevekkül ile bela yüzünde gül, ta o da gülsün. O güldükçe küçülür eder tebeddül.”

Elhasıl; bizim derdimizin çaresi, yine bizim derdimizin kendisidir. Olaki bir gün ne evimize, ne içimize, ne de dünyaya sığamaz olursak şu ayet-i kerimeyi hatırlayıp sükunet bulalım “Allah’a firar edin.” (Zariyat-50)

Vesselam…

Kaynaklar

Risale-i Nur, Üstad’ın Gençliğe Hitabesine Dair (İhsan Şenocak), Sorularla İslamiyet ve Zübeyr Gündüzalp’in “Sen Farklısın Dostum” isimli eserinden faydalanılmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı