Eğitim, Liste, Yaşam

Ders Çalışma Ortamında Olması Gereken 7 Özellik

Ders çalışma ortamlarının sadece amacına yönelik olması verimi etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bu yazımızda da ders çalışma ortamında olması gereken özellikleri ele aldık.

1- Odanın Rengi

Odada kullanılan renklerin açık mavi veya açık yeşil gibi aydınlık renkler olmasına özen gösterin. Çok koyu renk karamsarlığa sürükleyebilirken, beyaz gibi çok aydınlık renkler de göz yorabilir.

çalışmaodasırenk

2- Dikkat dağıtan nesneleri uzaklaştırmak

Dikkat dağıtmaya sebebiyet veren telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletler motive olmayı oldukça zorlaştırır. Bunları çalışma esnasında bulunduğumuz ortamdan uzak tutmak kendi yararımıza olacaktır.

karışıkmasa

3- Masamız

Kullandığımız masa sadece ders çalışma masası olmalıdır. Yani en azından ders çalışırken masamız üzerinde ders ile alakası olmayan her şeyi kaldırmalıyız.

masaüzeri

4- Sandalyemiz

Çalışırken koltuk veya yumuşak minderler bizi gevşetip uykumuzu getirebilir. Aksine çok rahatsız edici sandalyelerde kullanmamalıyız. Normal standartlarda yapılmış bir sandalye kullanabilirsiniz.

sıradışı-çalışma-masaları

5- Odanın Işığı ve Sessizliği

Çalışma odamızın yeterince ışık alması ve sessiz olması da oldukça önem taşır. Sessiz bir ortamda 5 kelime öğrenilebilirken gürültülü bir ortamda 3 kelime öğrenilir.

çalışmaortamı

6- Odanın Havası

Çalışılan ortamın havadar olması gerekmektedir ayrıca oda ısısı ne çok düşük olup kişiyi üşütmeli ne de fazla sıcak olup kişiyi gevşetmelidir.

dersçalışmamasası

7- Masamızın Rengi

Çalışma ortamında kullanılan renkler kadar çalışma masasının da rengi önem taşımaktadır. Çok karışık ve koyu renkler yerine sade ve açık renkler tercih edebilirsiniz.

çalışmaodası

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>