Liste, Sağlık, Yaşam

Depresyona Giren Birine Yardım Etmek İsteyene 10 Tavsiye

depresyona giren birine yardım etmek isteyene 10 tavsiyeDepresyonu herkes, iş ortamında, aile hayatında veya finansal meselelerde bulunan, hayatın stres veren unsurlarına tepki olarak belli ölçüde yaşar. Depresyon, çoğu kimseye stres kaynaklarına verilen kısa, kolayca atlatılabilen bir tepki gibi gelir. Bu yüzden de pek önemli bulmazlar. Halbuki bu tür tepki durumları klinik depresyon kapsamına girmez.

Klinik depresyon; üzüntü, kayıp, öfke, bezmişlik hislerinin günlük hayata uzun süreli etki ettiği bir hâletiruhiye bozukluğu olarak tanımlanır (Google tanımı). Genel toplumun depresyonla ilgili bilgi eksikliği, bu rahatsızlıktan muzdarip olan pek çok insanın yardım arayışına girmesine engel olmuştur. Bu en çok da utanca-dayalı toplumlarda görülür. Ortadoğu toplumları, ailede ‘durumu kurtarmak için’ depresyonun saklandığı ve görmezden gelindiği toplumlar olduğu için, utanca-dayalı toplumlara örnek gösterilebilir.

Bazen tanıdığımız ve sevdiğimiz insanlar depresyonda olabilirler. Klinik depresyonun farkında olmamız gereken pek çok işaret ve semptomu bulunmaktadır. Semptomlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

– Alışılmadık şekilde üzgün, moralsiz veya “boş” olma

– Önceden zevk kaynağı olan faaliyetlere ilginin azalması

– Kendini ümitsiz, değersiz veya hem ümitsiz hem değersiz hissetmek

– Fevrilik veya huzursuzluk hissi

– Unutkan ve dağınık hale gelme

– İştahta değişiklik; elde olmaksızın kilo alma/verme

– Uyuyamama veya aşırı uyuma hali

– Yorgunluk, halsizlik hissi

– Süregelen suçluluk hissi

– Düşünme, odaklanma, karar vermede güçlük

– Yetenek ve performans düşüklüğü

– İntihar düşüncesi

– Alkol ve ilaç aşırı kullanımı

– Hayata karamsar bakış

– Sürekli ağrı ve acı şikayeti

Unutmayın ki depresif kişi bu belirtilerin hepsini göstermeyebilir. Çoğu zaman kendisi depresyonda olduğunun farkına bile varmaz. Ayrıca, farkına varsa bile çoğu da yardım almaya utanır; bunu kendi başlarına çözebilmeleri gerektiğini düşünürler. Bu nedenle, profesyonel yardım almak şarttır. Fakat profesyonel yardımın yanında, aileden biri veya bir yakın arkadaş da depresyondaki kişi için şunları yapabilir:

1. Kişiyle konuşun

Ona üzgün olduğunu anladığınızı söyleyin. Hiçbir şey yokmuş gibi davranmak çözüm olmadığı gibi durumu daha kötüye de götürebilir.

2. Empatiyle dinleyin

Kendinizi onun yerine koymaya, onu yargılamaksızın ne hissettiğini anlamaya çalışın.

3. Asla şakaya almayın

Kişinin problemini asla gırgıra almayın veya basitçe “hadi neşelen biraz!”, “takma kafana yahu!” demeyin.

4. Yardımınızı ifade edin

Yardım etmeye gönüllü olduğunuzu bildirin. Bazen sırf sizi düşünen birilerinin var olduğunu bilmek, karşılaşılan zorlukları aşmaya yardımcı olabilir. Benzer şekilde, Allah’ın da yardım edenlerin en hayırlısı olarak her zaman onunla olduğunu hatırlatmak gerekir.

5. Profesyonel yardımı teşvik edin

Pek çok kişiye utandırıcı ve göz korkutucu gelen profesyonel bir psikoloğa görünmeyi teklif ve teşvik edin.

6. Genel sağlığıyla ilgilenin

Kişinin yeterince uyumasını, hareket etmesini ve sağlıklı beslenmesini teşvik edin. Alkol veya ilaç/uyuşturucu kullanımını azaltmasına yardımcı olun. Alkol ve uyuşturucu, depresif kimseye daha da olumsuz etki eder.

7. Sosyalleşin

Aile üyelerini ve arkadaşları, kişiyle irtibat halinde olmaya, onunla beraber dışarı çıkmaya teşvik edin.

8. Sabırlı olun

En önemlisi: Sabredin; depresyon yavaş ve öngörülemezdir. Depresyondaki bir insanla ilgilenmek son derece yıpratıcı olabilir.

9. Sakin olun

Kişiye sinirlendiğinizi belli etmeyin. İhtiyaç duyduğunda ona istediği mesafeyi verin ama sizi aradığında da orada hazır bulunun. Üstüne gitmemeye, sürekli analizde bulunmamaya dikkat edin.

10. Kendinize iyi bakın

Son olarak; kendinize dikkat edin. Depresyonla karşı karşıya olan biriyle ilgilenebilmeniz için manevi bakımdan, duygusal bakımdan, zihnen ve fiziksel olarak sağlam olmalısınız.

Kaynak:  themuslimvibe.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

 1. 1

  Klinik depresyon diye birşey yoktur. Depresyon da tıpkı mutluluk gibi bir insanlık halidir. İnsan hayatta sıkıntı da yaşar sevinç de yaşar. Bu gibi durumların yaşanmaması gerektigine inanmak insan tabiatına terstir.

  Çağın hastalıgı depresyon dediler hastalık dediler zerre alakası olmadıgı halde. Lütfen siz de islami bir site olarak bu ilaç tüccarlarına aldanmayın. Benden ispat isterseniz yazarım ama amaç psikiyatri denilen tıp dalını canlı tutmak için olmayan hastalıklar uydurmak depresyon gibi. Ya da olan soruna abartılı yaklaşarak hastalık demek. Allaha emanet olun .

  • 2

   Selamun aleykum nereden biliyorsunuz depresyon diye bir hastalık olmadığını hiç boyle bir hastalığa yakalandiniz mi (Allah kimseye vermesin) ya da yakınlarınızdan bu hastalığa yakalananlar var mı neden insanların fiziksel hastalıklarına inaniloyorda ruhsal hastalıklarına inanilmiyor insaniz sonuçta zayıfız acısız her şey gelebilir başımıza. Lütfen kucumsemeyelim bu tur şeyleri bu yazınızı depresyon hastasının okuduğunu dusunsenize ne kadar kötü olur morali bozulur. Selametle Allah’a emanet olun.

 2. 3

  Depresyona giren arkadaşlara bir önerim var depresyon ilacı kullanmayın arkadaşlar o ilaçları kullanacağınıza günlük 1 çay kaşığı aç karnına çörekotu yağı içsinler üstüne su içilirse etkisi daha artar denenmiştir tavsiye ederim geçmiş olsun???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>