Daha Verimli Ders Çalışmak İçin 7 Taktik


0

Eğer yakında bir sınavınız varsa fakat dikkatinizi de dağıtacak çok fazla şey varsa, adam akıllı konsantre olamıyorsanız ya da nasıl tekrar etmeniz gerektiğini, nasıl daha iyi çalışmanız gerektiğini bilmiyorsanız sınavı geçmek için bu makaleyi okuyun.

ADIMLAR

1- Uygun bir ders çalışma planı hazırlayın.

Uygun bir ders çalışma planı hazırlayın.

Bu sizin rahatça çalışmana yardım edecek ve asla tek seferde çok fazla çalışmak zorunda kalmayacaksınız. Ödev miktarınıza ve dikkat sürenize bağlı olarak, saat başı 15 dakika ara verin.

2-Ders çalışmak için sessiz, rahat bir yer bulun.

Ders çalışmak için sessiz, rahat bir yer bulun.

Bir parça boşluk olan bir yer bulun, böylece kitapları ve çalışma kağıtlarını düzenleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuz kadar yayılabilirsiniz. Kitaplar, notlar, kağıt ve kalemler gibi ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Eğer kendi odanızdaysanız, kapınıza ‘ ‘Ders çalışıyorum, lütfen bölmeyin.’’ gibi bir not asmayı düşünün.

* Diğer insanların gelip geçerek sizinle konuşmaya başlayacağı ihtimalinden uzak bir yer bulun. Yatak odası, okuma köşeleri, dışarıda sakin yerler (Örneğin; avlu, bahçe, park) ya da kütüphanelerde çalışın.

*Çalıştığınız mekanın daha rahat ettirmesi için battaniye, perde ya da pelüş hayvanlar kullanmayı dikkate alın.

*Eğer karnınız açsa, bir şeyler atıştırın (Ya da öncesinde bir şeyler yeyin). Böylesi, dolu bir mideyle çalışmaktan daha kolaydır.

3-Dikkatinizi dağıtan her şeyden kurtulun ve bütün cihazları kapatın (Televizyon, bilgisayar, cep telefonu).

Dikkatinizi dağıtan her şeyden kurtulun ve bütün cihazları kapatın

Bir gözünüz televizyon ekranında olursa ya da bildirimlerle sürekli kesintiye uğrarsanız konsantre olmanız zordur. Araştırmalar, dikkati dağıtacak şeyleri olmayan öğrencilerin daha yüksek notlar aldıklarını göstermektedir.

4- Ders çalışmaya oturmadan önce biraz spor yapın ya da yürüyüşe çıkın.

Ders çalışmaya oturmadan önce biraz spor yapın ya da yürüyüşe çıkın.

Araştırmalar, yürüyüşe çıkmanın beyni canlandırdığını göstermektedir.

5- Bilgiyi öğrenmek için farklı çalışma teknikleri kullanın.

Bilgiyi öğrenmek için farklı çalışma teknikleri kullanın

Farklılık, bilgiyi hafızaya işlemenize yardım edecektir. İşte bazı ders çalışma yöntemleri:

 • Çalışma kartları hazırlayın. Çalışma kartları yazmak hatırlamanıza yardım edecek ve bu şekilde kendi kendinizi sınav yapabileceksiniz.
 • Başka birisinden sizi sınav yapmasını rica edin. Onlar, bunun için, sizin çalışma kartlarınızı ya da ders notlarınızı kullanabilir.
 • Birisine konuyu öğretmeyi önerin. Örneğin, eğer küçük kız kardeşiniz fen bilimini seviyorsa, ona fizik sınavı için çalışmanız gereken kavramları açıklamayı önerin. Öğretim süreci, bilginizi güçlendirmeye, bildiğiniz konulardaki eksikleri belirlemenize yardım edecek ve kız kardeşinize, gelişmiş fen bilgisiyle arkadaşlarını etkilemesi için malzeme verecektir. Böylece herkes kazanır.
 • Çalışma notlarını renklerle kodlayın ve kavramları hatırlamanıza yardım edecek şekiller ve resimler çizin.
 • Dersin bütün önemli konularını kapsayan bir sınav hazırlayın. Sonra istekli bir kurbanı (arkadaş, ebeveyn, kardeş) sınav yapın ve neler yaptıklarını görün.
 • Araştırmalar göstermektedir ki, eğer bir şeyler yazarsanız, bunu yüksek sesle söylerseniz ve sonra bunu aklınızdan 5 kez tekrar ederseniz, bunu daha iyi hatırlayacaksınız.

..

6- Sizi motive edecek bir ödül seçmeyi düşünün.

Sizi motive edecek bir ödül seçmeyi düşünün.

Örneğin, ‘’Bugün her yarım saatte bir, dört çalışma oturumu yaparsam, akşam yemeğinden sonra çerez yiyeceğim.’’

 • Ödül olan ufak atıştırmalar için ara verebilirsiniz. Örneğin, ‘’Çevirdiğim her paragraf için, bir dilim çikolatalı ekmek yiyeceğim.’’ Bunun sonucunda, eğer beyniniz sizin bir tabak ya da bir kase yemeğe uzanmanızı isterse, ilk olarak, böyle küçük şeylerle üstesinden gelmek zorunda kalacaksınız. Çalışmaya devam etmek için açlığınızı bastırın.
 • Boş vakit için ders çalışma zamanınızı iyi ayarlayın. Örneğin, 30 dakika ders çalışmak size, 30 dakika resim çizme ya da yürüyüş yapma zamanı kazandırır. Kazanılan zamanı simgeleyen görsel işaretler kullanabilirsiniz.
 • Aileniz de size ödül sunmak için istekli olabilir. Babanızın hazırladığı süt karışımlarını seviyorsanız, sütü almak için, akşam 6’ya kadar çalışma kartlarını ezberleme koşullu bir anlaşma yapabilirsiniz. Çoğu aile, eğer çocuklarının akademik başarısına yardım edecekse, onlar için bir şeyler yapmaktan mutlu olurlar.

..

7- Çalışmanızı mantıklı parçalara ayırın.

Çalışmanızı mantıklı parçalara ayırın

Tüm kitabı tek oturuşta yoğun ve ayrıntılar üzerinde durarak okumaya çalışmak muhtemelen sizi sıkar ve bunun size pek faydası olmaz. Kitabı ilk etapta ilginç kısımlarını belirleyerek okumaya çalışın, bir sonrakinde bu kısımları tekrar okuyun, ondan sonra notlarını tekrar okuyun ve bu kadar…

PÜF NOKTALARI

 • Molalar, odaklanmanız için önemlidir. Eğer hiç ara vermeden 3 saat boyunca çalışmaya çabalarsanız, büyük ihtimalle çalıştığınızın çoğunu hatırlamayacaksınız.
 • Özellikle beyin gelişiminiz için, yeterince yemek, meyve ve tatlı yediğinizden emin olun.
 • Kısa sınavlar hazırlayarak kendinizi denemeye çalışın ve sonra, ertesi gün sınavı tekrar kontrol ederek durumunuzu görün. Bu deneme sınavınızı bir arkadaşınızla da değiştirebilirsiniz.
 • Ders notlarınızı okuyun, kitabınızı kapatın ve okuduklarınızı aklınızda kaldığı kadarıyla yazın. Notlarınızı tekrar gözden geçirin ve kaçırdığınız yerleri görün. Bunları tekrar etmek ezberlemenize yardımcı olur.

UYARILAR

 • Eğer aşırı derecede gergin olduğunuzu hissederseniz, kısa bir ara verin. Yürüyüşe çıkmayı ya da duyularınızı kullanarak sakinleşmeyi deneyin.
 • Önemli bir sınav öncesinde ders çalışmak için bütün gece uyanık kalmayın. Böyle yaparsanız, sınav esnasında kendinizi yorgun hissedeceksiniz ve normalde yapabileceğiniz sorularda, kendinizi aptalca hatalar yaparken bulacaksınız. Sınav öncesinde 9 saat uyuyun (Ya da, bunu yapamıyorsanız, en az 6 saat), bu sayede işinizi daha iyi yapabilirsiniz.
 • Eğer ödevler yüzünden kendinizi sık sık gergin ve bunalmış hissediyorsanız, iş yükünüzü hafifletin ya da doktorunuzla konuşun. Böyle stresli bir hayata sahip olmak mantıklı değil ve siz bundan daha iyi hissetmeyi hak ediyorsunuz
”www.wikihow.com” dan Alınıp Suffagâh tarafından Türkçeye Çevirilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

33 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Stress yapan bir insan, Risale-i Nur külliyatından 21. Sözün vesvese kısmını okusun.
  Yemek, içme ve uyuma konusunda ise, Kur’an ve Sünnete uyulmalı. İnsan yemeden de yaşayabilir. Sadece su içerek yaşayan insanlar buna örnektir.

  1. Sen bakam 10 gün yemeksiz dur ne olcak ölürsün vücudundaki proteinler yok olmaya başlarsa hayatın biter

  2. Ya bi git kardeşim. Sadece Su içerek yaşamak insanlar için imkansızdır. Hadi bi kanıt göster 😀

   1. İnsan oğlu yıllarca yemek yemesin ama yaşar lakin söz konusu su ile hiç bir insan oğlu susuz yaşayamaz .

   1. Stres yapan bir birey sınav esnasında veya çalışırken olsun 1-2 dakika mola verip nefes egzersizi yapabilir,veya su içip odaklanmayı sağlayabilir.Bu stresi biraz olsun giderir ve daha iyi odaklanmanızı sağlar.Aslında hiçbir sınav zor değildir sadece herşeyi stres bozar.Gözlerini kapatıp sakinleşmeyi sağlarsa stresi biraz olsun atabilir…

 2. Admin bey öncelikle şahsım ve öğrenci arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim,paylaştığınız bilgileri ve yöntemleri çok faydalı buldum inşallah en kısa sürede arkadaşlarıma da bu tür yöntemleri uygulamalarını söyleyeceğim ;
  ve sayfanız düzeni de çok hoşuma gitti lakin en çok hoşuma giden kısım ise emojilerin altına koydugunuz kelimelerdi…
  Tekrar teşekkür ederiz…

  1. Besmele çekip, gerçekten aklında kalabileceğine inanarak başla. Sonra öğrendiklerin arasında bağlantı kurarak çalış. Sen elinden geleni doğru bir şekilde yap, sonrası tevekkül

 3. Çok güzel bir yazı gerçekten, sadece şu dipnotu yazmasam olmaz: 9 saat çok fazla. Az uyumak nasıl zararlıysa, çok uyumak da zararlı. En fazla 8 saat uyumalıyız

 4. Aileler ve öğretmenlerin öğrencilerden genel beklentisi, derslerine çok çalışıp, başarılı olmaları yönündedir. Öğrenci saatlerce ders çalışma masasında bilinçsizce çalışır. Oysa ki öğrenci verimli ders çalışma yöntemlerini iyi bilirse etkili çalışabilir. Bilinçli Ders Çalışmak Nasıl Olur? Etkili Ders Çalışmanın Püf Noktaları Nelerdir? Dönem, Haftalık, Günlük Ders Planı Nasıl Yapılmalı? Bu soruların cevaplarıni sizler için araştırdım dilerseniz inceleye bilirsiniz. https://www.kadingibi.com/verimli-ders-calisma-yontemleri-nelerdir/