Daha Önceden Ögrenmiş Olmayı İsteyeceğin 24 Temizlik Yöntemi


0

Temizlik zahmetli bir iştir. Kusmuk lekesi ve kedi çişinden toz ve tıkanmış lavabolara kadar iyi ovalama gerektiren bir işin olmadığı tek bir gün bile geçmeyecek gibi görünür. Buna rağmen endişelenme, hayatını değiştirmek için buradayız.

Bunlar, daha önceden de biliyor olmayı isteyeceğin 24 temizlik yöntemi.

24) Tozlardan Kuru Mendille Kurtulun

Bu doğru! Kuru mendillerle tozlu yüzeyleri temizlemek gelecekte gerçekten etkili olacak. Statik elektriğin gücü adına!

kuru mendil ıslak mendil

23) Duş Başlığınızı Sirke ile Temizleyin

Naylon bir poşete damıtılmış beyaz sirke koyunuz ve duş başlığınızı onunla kaplayın. Bir gecelik böyle bırakın ve sabah kir tabakasını temizleyiniz.

duş başlığı

22) Yanmayan Tava

Yanmış olan tavayı biraz su ile doldurun ve bir bardak beyaz sirke ekleyin. Ocakta birkaç dakikalığına ısıtın sonra iki çorba kaşığı karbonat ekleyin ve ekler eklemez de kendi haline bırakın. Artık yanığı ovalayarak çıkartmayı deneyebilirsiniz.

tava yanması

21) Blendırınızı Temizleyin

Kulağa bilinen bir şeymiş gibi gelebilir ama ne kadar çok insanın bu yöntem hakkında hiçbir fikir sahibi olmadığını öğrenince şaşıracaksınız. Blendırınızı sabunlu su ile doldurun, karıştırın ve işte! Yeni gibi tertemiz…

brender

20) Pervane Temizleyici: Ultra

Bir yastık kılıfını herbir pervane kanadına atıp tekrar geri çekerek, tozlar yere düşmektense yastık kılıfının içine dolacak.

Pervane Temizleyici Ultra

19) Greyfurt+Tuz=Temiz Küvet

Bir daha ki sefere küvetinizi kirlerden arındırmak istediginizde sadece bir greyfurtu yarıya bölün ve üstüne biraz tuz serpiştirin. Küvetinizi birazcık ıslatın ve biraz da üzerine tuz dökün. Kesilmiş greyfurt yarımlarını kullanarak küveti ovalayarak siliniz ve temiz bir turunçgil ferahlığı için durulayınız.

greyfurt

18) Çabuk Gümüs

Gümüş veya gümüş kaplı bir şeyi cilalamak için (Gerçek gümüş… Çakma değil) biraz kalay levha alın ve büyük bir tavanın üzerini kalayla kaplayın. Biraz sıcak su, yarım bardak tuz ve yarım bardak karbonat ekleyin. Yarım saat bekletin ve sonrasında elinizde oluşan bulaşıkları kurulayın. Şuna bakın nasıl da parlak!

Çabuk Gümüs

17)Izgara Temizleyici

tos makinası

Yemekten sonra ızgaranın fişini çekin ve birkaç ıslak bezi ızgaranın üzerine yerleştirin. Kapağı kapatın ve kalan sıcak buharın yüzeyi temizlemesine izin verin.

16)Süngerinizi Bakterilerden Arındırın

Herşeye rağmen yeni süngerler almak doğal olarak bütçenizi etkilemeyecektir fakat eğer mağaza mağaza koşuşturacak kadar vaktiniz yoksa yapmanız gereken şey süngerinizi birkaç dakikalığına bir mikrodalga fırına atmak olacaktır. Süngeri dışarı çıkardığınızda mikroplarin %99’u ölmüs olacaktır.

makina

15)Borcamınızdaki Lekelerden Kurtulun

Tüm yapmanız gereken bulaşık deterjanı sürülmüş ve top haline getirilmiş bir parça alüminyum folyoyla borcamınızın üzerini silmek.

borcam

14)Otomatik Fırın Temizleyici

Bu iş, yarısı amonyak doldurulmus bir kaseyi fırının içerisinde bir gece bırakmak kadar kolay (fırını çalıştırmayınız). Sabah olunca kirlerden sadece temizleyerek kurtulabilirsiniz.

otomatik over

13)Kahve Ögütücü Nasıl Temizlenir

Bu işi elle yapmak canınızı acıtabileceği gibi genellikle kahve öütücüyü bulasik makinesine atmak da pek iyi sonuçlar vermez. Bunun yerine kahve ögütücüyü, biraz pişmemiş pirinç öğütmek için kullanabilirisiniz (Kötü kokulari gidermek için). Daha sonra 1 çorba kaşığı karbonatı öğütün ve silerek tertemiz yapın.

kahve öğütücü

12)Yağlardan Kurtulma

Bir daha ki sefere ocak gözlerinin üzerine yağ sıçramışsa sadece bir kağıt havluya birkaç damla bitkisel yağ damlatıp yağlı yüzeyi silin. Artık yağdan kurtuldunuz!

ocak

[reklam1]

11)Bulaşık Makinesi Yıkayıcı

Bulaşık makineniz bile bazen bir temizlik isteyecek. Ama nasıl? Yapılması gereken şey beyaz sirke koyulmus bir bardağı makinenin en üst rafına koyup dereceyi olabildiği kadar en yüksek dereceye ayarlamak. Şimdi ise makinenin tabanına birazcik karbonatı serpiştiriniz ve makineyi bir başka sıcak derecede çalıştırınız (süresinin önceki kadar uzun olmasına gerek yok). Hadi temizliğe devam edelim.

bulaşık makinası

10)Süper Çorap

Eski bir çorabı biraz su ve beyaz sirkeye batırarak evin kuytu köselerini temizleyebilir ve evdeki çatlakların tozunu alabilirsiniz. Bu yöntem özellikle panjurların temizlenmesinde yardımcı olacaktır.

süper çorap

9)Anında Etkili Hali Temizleyici

Bir dahakine halında korkunç bir leke olduğunda, korkma! Bir sprey şişesini su ve sirke ile doldurun (1’e 2 oranında). Lekenin bulundugu bölgeye püskürtün ve sonra kullanılmayan, eski bir bezi bölgenin üzerine serin. Sıcak bir ütüyle (buhar ayarında) eski bezin 1 dakika boyunca üzerinde gezdirin. Eğer leke gerçekten kötü ise ütüleme işi biraz daha zaman alabilir fakat eninde sonunda halınız üzerindeki lekeden kurtulmus olacak.

halı temizleyici

8)Kusmuk Lekesi Çıkarıcı

Halıya kusulması kelimenin tam anlamıyla leş gibi kokar fakat bunun için de etkili bir yöntem var. Karbonat ile biraz suyu karıştırın ve böylelikle hamurumsu bir şey elde edeceksiniz. Karışımı kusmuğun üzerine yayın ve böylece karışım pisliğin üzerini tamamen kaplasın. Bir geceligine böylece bırakın ve sabah olunca bölgeyi süpürün.

kusma lekesi

7)Kırık Bardak

Cam kırıklarını toplamak için tek yapman gerek bir dilim ekmeği kırıkların üstüne baştırmak. Aslında göründüğü kadar zor bir iş değil.

cam kırığı

6)Deri Mobilyalarda Zamanı Geri Döndürün

Bu tembel deri ufaklıkta biraz ayakkabı boyası kullanın ve göreceksiniz ki tüm bu işaretlemeler bir daha olmayacak.

ayakkabı boya

5)Havalandırma Kapağı Nasıl Temizlenir

Bu fikir, daha ince bir alet gerektirmesinin dışında “Süper Çorap” la aynı özellikleri taşır. Öncelikle ıslak bir bez parçasını bir bıçağın üstüne koyunuz. Temizleyici sprey sıktıktan sonra, şimdi aralıkları temizleyebilirsiniz.

havalandırma kapağı

4)Evcil Hayvan Tüyü Süpürücü

Görüceksiniz ki lastik bir çekpas oturma odanızın halısından en inatçı hayvan tüylerini dahi söküp atacak.

hayvan tüyü

3)Ayakkabıları Çabucak Kurutun

Sağanak yağmurun ardından sadece ayakkabılarının içini bir kese pişirilmemiş pirinç ve gazete ile tıkaman yeterli olacaktır. Göreceksin ki çok geçmeden kuruyacaklar.

ayakkabı

2)Makine Yağından Kurtulun

Duvarda, elbiselerde yada başka herhangi bir yerde makine yağı lekesi artık sorun değil, bu heryerde ise yarayan bir yöntem. Lekeyi tebeşirle kaplayın ve birkaç dakika sonra nemli bir bez ile tebeşiri temizleyiniz. İste! Yağdan kurtuldunuz.

tebeşir

1)Tıkanan Lavabonuzu Açın

Muhtemelen en çok kızdıran ev işidir ama artık tıkanmış lavaboları açmak çok daha kolay. Oluğa 4 tablet Alka-Seltzer ve 1 bardak damıtılmış sirke dökün. 10 dakika sonra karışımı kaynamış su ile durulayın.

tıkalı lavabo


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fırını amonyakla temizlemeyi deniyorum bakalım ama ne biçim bir kokusu var bunun mutfağı talan etti resmen.

  2. gavurdan alıntı uyduruk yöntemler,ortalama veriler, kesin çözüm için gene yahudilere muhtaçsınız der gibi olmuş.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı