Cuma Günü Tatil Olsun!


0

namaz-cumaEğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Erol Ermiş’in konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama şu şekilde:

Bu cümleden olmak üzere neşter vurulması gereken bir konu da Cuma günüdür. Esasen bu basit konunun çoktan halledilmesi gerekirdi. Sebebi; herkesin bu sorunu aynı ölçüde yaşamaması olsa gerektir. Gerek kamu çalışanları, gerek özel sektör çalışanları, gerekse öğrenciler çoğu zaman isteseler de Cuma namazına gidememektedir. Bu sorunun çözülmesi artık elzem olmuştur.

Cumanın tatil olması konusuna tarihi açıdan bakacak olursak; Osmanlı’da pazartesi, perşembe, salı, pazar derken cumanın tatil olmasında karar kılınmıştır. Bu arada Hristiyanlar pazar, Yahudiler de cumartesi günü tatil yapmışlardır. Ancak Cumhuriyetin kuruluşundan kısa süre önce yapılan İzmir İktisat Kongresi’nde bütün din mensupları için ortak olmak üzere Cuma gününün tatil olması benimsenmiştir. Bunun dışında isteyen esnaf, diğer günlerde de iş yerini açmayabilecekti. Bu karara dayanılarak 1924 yılında Cuma günü tatil olarak kabul edilmiştir. Bu durum, 1935’e kadar sürmüş, 1935’te çıkarılan bir kanunla cuma tatili iptal edilmiş; tatil günü cumartesi öğleden sonrasında başlatılarak pazara alınmıştır. 1974’e gelindiğinde ise Cumartesinin tamamı tatil ilan edilerek haftalık tatil iki güne çıkarılmıştır. Böylece Müslümanlar, cumartesi-pazar tatil yaparken kraldan çok kralcıların baskıları neticesinde neredeyse Cuma namazına gidemez olmuş; Cumaya giden kamu çalışanları fişlenmiştir.

Haftalık tatil günlerinin değerlendirilmesinde bazen iktisadi, bazen de dini bakış açıları öne çıkmıştır. Bir millet için başka dinlerin tatil günlerini tatil kabul etmek ve kendi dininin emri olan Cuma namazına gidememek tek kelimeyle zillettir ve biz bu zilletle daha fazla yaşamak istemiyoruz. Osmanlı’da bir dönem medrese öğrencilerinin Cuma namazı kılamama problemi olmadığından Salı günü tatil yapmalarından hareketle; bizim için asıl mesele, Cuma günü yediden yetmişe hiçbir engelle karşılaşmadan Cuma namazı kılabilmektir. İbadet, insanoğlunun bize göre temel ihtiyaçları arasındadır ve bu ihtiyacın engellenmesi de doğal bir hakkın ihlalidir.

Sözü çok uzatmadan diyoruz ki: Ya haftada iki gün tatilin bir günü Cuma olsun ya da Türkiye genelinde Cuma günleri 12.00 – 14.00 saatleri arasında öğle tatili olsun.

Tercihimizin birinciden yana olduğunu söylemeye gerek var mı?

Sonuç: Hükümeti ivedilikle bu can yakıcı sorunu çözmeye davet ediyoruz.

Kaynak: Yeni Akit


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 12:00 değil 11:30 olması daha iyi cuma ezanı kışın 12:00 da okunuyor yakınlarda cami olmayan bir iş yerinden yada okuldan ezan vakti çıkıp namaza yetişmek çok zor. Bu durum için imza kampanyası başlatılabilir.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı