İslam, Liste

Cuma Günü İşleyebileceğiniz 7 Güzel Sünnet

Cuma, müminlerin bayramıdır. Cuma günü yapılan ibadetlere iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da iki kat yazılır. Bilhassa Cuma gününü, günahlardan kaçarak ibadetle geçirmeye çalışmalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Cuma günü günah işlemeden selametle geçerse, diğer günler de selametle geçer.) (İmam Gazali)

1) Cuma günü tırnak kesmek sünnettir

tırnak (800 x 300)

Cuma gününde tırnak kesmek şifaya sebeptir.

| Hadis-i Şerif, Ebuş-şeyh

2) Cuma günü Cuma namazına kadarki zamanı ahiret işlerine ayırmak gerekmektedir.

ahiret (800 x 300)

“Cuma gününü ahiret işlerine tahsis edip, o günde bütün dünyevi meşgalelerden imtina etmeli, bolca tesbih-u tehlil ve zikir yapmalıdır.” (İmam-ı Gazali)3) Cuma günü kehf suresi okunmasının fazileti yüksektir.

ramazan_heyecani_bir_aya_nasil_yayilir13427853210_h904606

“Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.”

| Hadis-i Şerif, Tergib

4) Cuma günü Yasin suresini okumak günahların affına vesiledir.

Kuran-Oku-3-520x245

“Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.”

| Hadis-i Şerif, İsfehani

5) Cuma gecesi ehli ile gusletmeli.

gusül (800 x 300)

Peygamber efendimiz,(Cuma günü gusledenin günahları affolur) buyurmaktadır.

| Hadis-i Şerif, Taberani

6) Ana babanın ve evliyanın kabirlerini ziyaret etmeli.

mezar (800 x 300)

“Ana-babasının kabrini, Cuma günleri ziyaret edenin günahları affolur. Haklarını ödemiş olur.”

| Hadis-i Şerif, Tirmizi

7) Cuma günü yeni ve temiz elbise giymeli.

çiçek (800 x 300)

Cuma günü müminlerin bayramıdır. Hatta iki bayramdan da kıymetlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

“Allahü teâlânın indinde günlerin seyyidi Cuma’dır, Kurban ve Ramazan bayramından da kıymetlidir.”

| Hadis-i Şerif, Buhari

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 yorum var.

 1. 1

  1- Cuma günü tırnak kesmek sünnet yahut çok faziletli bir şey değildir. Kuran ahlakını benimsemiş insan zaten temiz olur, bu tür uydurmalara inanmak yerine Kuran’da emrolunduğu gibi kendini temiz tutar.
  2- Bu sözün de Kuran’da bir dayanağı yok. Eğer öyle olması sahinden faziletli olsa idi şüphesiz yüce Allah bizlere bildirirdi. Ne Cuma öncesi ne de cuma sonrası Kuran’da faziletli bildirilmez. Aksine yüce Allah Cuma’dan sonra tekrar günlük hayata dönüp, bize verdiği nimetlerin peşinden gitmemizi buyurur.
  3-Yine asılsız ve dayanaksız. Günahların affedilip edilmeyeceği Allah katındadır. Bunu ne sizler, ne de geçmiş insanlar, ne de peygamberler bilemez. Kuran’da böyle bir şey geçmez. Zaten eğer Keyf suresi ve diğer sureleri okumak için bir sebep bekliyorsak o zaman sorun var demektir. Allah’ın rehber olarak gönderdiği kitabı anladığımız dilde ve mütemadiyen okuyup ibret almalıyız.
  4-Yine dayanaksız bir iddia. Kuran’da böyle bir şey de geçmez. Bakın vebal almayın kardeşim. Kuranda şu sureyi şu kadar oku affedileceksin diye bir şey geçmez. Sen pişman olduysan, tövbe eder o kötü işi bir daha yapmazsın.Allah’a şükreder, ona sığınırsın. Şu sureyi şu kadar oku şu olacak şeklindeki tüm iddialar asılsızdır. Sonra bunları yapıp da, burada vaad edilenler gerçekleşmeyince insanlar yüce Allah’ın dininden soğuyor. Yapmayın kardeşim.
  5-Yine asılsız. Hadis, sahih bile değil. Kaldı ki olsa bile Kur’an ile çelişir. Uydurmadır. İnananlar açıp Kuran’a baksınlar, yüce Allah böyle bir şey diyor mu? Kendi kafalarına göre insanlar hüküm koyuyor, lütfen ortak olmayın buna.
  6- Yine saçmalık. Bir kere evliyaları bu kadar yüceltmek başlı başına bir sorundur. Yahu sen adamın ne yaptığını nereden biliyorsun? Kulaktan dolma bilgi ile nasıl bağnaz bir şekilde inanıyorsunuz kardeşim? Elbette ki anne-babanın mezarını ziyaret edip, onları anıp, Allah’tan onlar için af dileyebilir, dua edebilirsin. İstersen evliya için de yap, ama onlardan medet ummayın. Yüce Allah Kuran’da kabirdekilere duyuramayacağımızı buyurmuştur. Onları için yalnızca dua edebiliriz, medet umamayız.
  7-Yine dayanaksız bir iddia. Kuran’da mübarek olan günler zaten geçer(örneğin kadir gecesi gibi). Ayrıca cuma günü dini bir bayram değildir. Şayet böyle olsa yüce Allah şüphesiz ki cuma namazından bahsettiği ayette, o günün bayram olduğunu ve insanların çalışmamaları gerektiğini bizlere bildirirdi. Oysa Allah, o ayetlerde namazdan sonra işlerimize geri dönmemizi buyurur.

  Allah izin verir de bu yazımı yapıcı bir eleştiri olarak algırlarsınız. Harika bir oluşum, güzel bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz fakat insanları uydurma şeylere yöneltmeyin kardeşim. Yalnızca Kuran’dan konuştuğunuz kadar doğrusunuz. Allah kitabında dinini eksiksiz bir şekilde bizlere bildirmiştir. Geri kalan insan yazması, doğruluğu kesin olmayan, Kuran ile çelişen sözlere inanmayalım.

  Kendilerine okunmakta olan Kitab’ı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu?(Ankebut Suresi 51. Ayet)

  Selam ve dua ile..

  • 2

   Esselamu aleykum. Mekteb-i Suffa, birçok farklı grup ve görüşten insanların Allah için bir şeyler yapmak, hak bildiğini Allah rızası için yaymak gayesi ile İslam çatısı altında toplandıkları bir oluşumdur. Bazı konularda kesin yayın kurallarımız olmakla birlikte bazı konularda üzerimizdeki birleştirici olan İslam çatısına zarar vermemek, kardeşlik hukukunu bozmamak adına esnek olabiliyoruz. Ekipteki kardeşlerin birçoğu birbirinin görüşlerini, cemaatini vs. bile bilmezler. Böyle bir yapı altında zaman zaman ekipten bir kesimin çok fazla hoşlanmadığı, onaylamadığı yayınlarımız olabilir, bu çok doğaldır. Ashab arasında da birbirinin görüşüne muhalefet edilmesi çok sık rastlanan bir durumdu ama bu onların kardeşliğine zarar veremiyordu. Bu tavrı örnek almamız gerektiğini düşündüğüm için ve bu maddelere tek tek cevap vermenin zaman kaybı olacağını, hizmetimizin hızını düşüreceğine inandığım için eleştirilerinize cevap vermeyeceğim. Samimiyetinize inandığım için bu cevabı yazıyorum, tavsiye ve uyarılarınız için Allah razı olsun. Allah’a emanet olun.

  • 3

   Madem Kur’an’ı o kadar okuyosun.(Resûlüm!) De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız BANA UYUNUZ ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. (Ali imran-31) bu ayetten haberin mi yok? Yalnız Kuran diyosun bunu derken bile Kurandaki ayeti inkar ediyosun? Nasıl bir çelişki bu? Sizin gibilerin amacı yalnız insanların aklına bu gibi saçma şeyleri sokup onları küfre sürüklemek. Bu siteyi eleştirecek insan da sen değilsin ayrıca.

 2. 4
 3. 5

  (Bek) isimli kardeşe yanıt..
  Hadis ve sünnetler Kurân’ın açılımı anlatımıdır yaşanışıdır ve bizlere rehberdir Peygamber s.a.v. vasıtası ile.. sünnet ise büyük ve küçük olarak Efendimiz s.a.v. in her yaptığı harekettir davranıştır,bilmeyerek dahi olsa birçok sünnet yapmaktayız gün içinde.. ve dahası Efendimiz s.a.v’i örnek almak tabii bir mükâfat sebebidir ki kişi patronunu örnek alsa dünyalık olarak işinde ödüllendirilmez mi?
  Daha kesin Örnek verecek olursak;
  Kurân’da namaz ve haccın nasıl ne şekilde yapıldığı yapılacağı belirtilmemiş akabinde Cebrail a.s. ile Peygamber S.a.v’e öğretilmiştir.. ve sahabiler vasıtası ile hadis ve sünnet kayıtlarıyla yaşantıyla günümüze erişmiştir.. İmdi şüphe ile bakacak olur isek ve sadece Kurân dersek, sahabilerin kayıtları ve aktarımı ile farz olan bu iki ibadetimizin günümüze kadar gelmesinde eksiklik, şüphe ve ihtilafa düşmüş olmaz mıyız? Estağfirullah! Lütfen ilmi bilmeden meclis kurmayalım mümin kardeşler.. bolca Kurân, sünnet ve hadisli günler yaşayalım.. selam ve dua ile hayırlı ve bereketli cumalar olsun inşaAllah

 4. 6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>