5 Madde ile Çocuklarınızla Muhteşem Bir Tefekkür Deneyimi: Çöldeki Mucize, Develer


0

Anneler, babalar, ablalar, dedeler vs. Hepinize sesleniyoruz,

Okula gitmeyen çocuklarınızın haftalık eğitimleri için, okula giden çocukların zevkli hafta sonu geçirebilmeleri için güzel bir fikrimiz var. Çocuklarla evde güzel vakit geçirmek istiyorsunuzdur. Ancak üç beş oyuncak oynayıp, biraz oyun kurduktan sonra, biraz da çizgi film izlediyseniz yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor olabilir. Yanı sıra bu zaman dilimleri çok da kaliteli geçmiş olmayabilir. Hem sizin yapmaktan keyif alacağınız, hem de çocuğunuzun bu süreç içerisinde eğlenmesini ve öğrenmesini sağlayacak etkinliklere ihtiyacınız var. İşte biz sizin için birkaç konu çalıştık. Keyifle Keşfediyorum çalışmalarının ilki Develer. Evet, develer. Çünkü develer hep çocuklar tarafından ilgi çeken ve ilginç özellikleri olan müthiş bir hayvan. Peki deveyle ne yapacağız? Buyurun;

1. Hazırlık Planı Yapıyoruz

Çocuklarla bu konu için günler belirleyin. Mesela keşif saati veya gününüz olabilir. Bir konuyu bir haftaya veya birkaç güne de yayabilirsiniz. Mesela 3 günlük bir plan yaptık diyelim.

1. Gün: Bilgi – Develer Nasıl Hayvanlardır? (Develerin resimleri, özellikleri, nerede yaşadıkları vs araştırılıp çocuklarla paylaşılabilir.)

2. Gün: Pekiştirme – Develer ile ilgili videolar, çizgi filmler izlenebilir, canlısını görmek mümkünse görülebilir. Çocuktan deve ile ilgili ne aklında kaldığı, neresinin ilgisini çektiği yönünde konuşmalar yapılabilir.

3. Gün: Faaliyet – Son gün ise birlikte deve resmi çizilebilir, boyama yapabilir, origamiden develer yapabilir ya da tavsiye etkinliğimiz yapabilirsiniz. En sonunda Kuran’da develer nasıl geçiyor incelenip, üzerine sohbet edilebilir.

Elbette günleri uzatabilir, içeriği dilediğiniz gibi genişletebilirsiniz. Amacımız size bir kapı açmak, yol size kalmış. 🙂

deve-yavrusu

2. Develer Nasıl Hayvanlardır?

Develer tefekkür etmek için müthiş bir seçim. Biz size bu özellikleri sunacağız. Siz de bu özellikleri görsellerle destekleyip çocuklarınızla paylaşabilirsiniz. İşte o mucizevi özellikleri;

Hörgüçler; develerin o büyük hörgüçleri su değil yağ depolar. Böylece uzun, yorucu ve yemeksiz yolculuklar yapabilirler. Neredeyse 3 hafta kadar yemeksiz yol alabilirler. Hörgüçler aynı zamanda iç organları güneşten de korur.

Kürk; develerin kürkleri sıcakta yakmaz,soğukta ise üşütmez. Allah onların tüylerini kalın ve keçelenmiş olarak bu özellikte yaratmıştır. Bu nedenle çölün öğlen sıcağına da, gece soğuğuna da dayanabilirler.

Göz; develerin 3 göz kapağı vardır. Biri şeffaftır. Herhangi bir kum tehlikesi karşısında develer bu göz kapaklarını kullanarak yola devam edebilirler. Yanı sıra 3 kat kaşları ve sık kirpikleri de bunu sağlar.

Burun; develer istedikleri gibi burun deliklerini kapatıp açabilirler, böylece kum solumaktan kurtulurlar.

Ayaklar; develerin ayakları yere değdiğinde yayılır ve kumda batmaz. Ayrıca kalın derisi ile kızgın kumlara dayanıklıdır.

Ağız; develerin dili ve yarık dudağı, sivri dikenleri bile çiğneyip yutabilecek şekilde kalın mukozayla kaplıdır. Mide salgıları da, ip, tahta, kağıt gibi aslen gıda maddesi olmayan nesneleri bile eritecek kadar güçlüdür.

Su ihtiyacı; develer bir seferde çok fazla su içebilirler. Mesela 120 lt bir anda içebilir. Bunu saklar, depolar ve gerektikçe kullanır. Vücut sistemleri de suyu tasarruflu kullanmak üzere düzenlenmiştir ve hatta tatlı su bulamadıklarında tuzlu su bile içebilirler.

Sabır; Allah bu güzel hayvanlara müthiş bir sabır vermiştir. Zaten sabırları olmasa, o çöle ve çölde çekilmez hale gelen insanoğluna nasıl dayanabilirdi ki?

devve

3. Yumurta Kolisinden Deve Yapalım

Artık evinizde bazı şeyleri atmamalısınız. Mesela yumurta kolilerini. İşte bir fotoğrafta yumurta kolilerinden nasıl deve yapılır;

deve

4. Kuran'da Deve İncelemesi

Kuran’da pek çok açıdan develerden bahsediyor. Ama özellikle çocuklarla konuşabileceğiniz, üzerine tefekkür edebileceğiniz bu 2 ayet güzel olacaktır. Bu ayetleri tefsirlerden inceleyebilirsiniz. Yazıp sanatsal faaliyetlerinizi sergilediğiniz yere asabilirsiniz.

Bismillahirrahmanirrahim.

”Allah’a karşı gelmekten sakınanları Rahmân’ın huzurunda bir elçiler heyeti gibi toplayacağımız, suçluları da suya koşan susuz develer gibi cehenneme sevk edeceğimiz günü düşün!” (Meryem Suresi, 85-86)

”Deveye bakmıyorlar mı, nasıl yaratılmıştır! (Gaşiye, 17)”

develer

5. BONUS: Efendimizin Hayatından

Çocuklara Efendimizin sallahu aleyhi vessellem hayatından deveyle yaşadığı kıssalardan anlatabilirsiniz. Mesela Medine’de kalacağı yeri tayin edişini vs. Böylece çocuğun ilişkilendirme yönünü kuvvetlendirirsiniz inşAllah.

İstiyoruz ki, çocuklarımız hem merak etsin, araştırsın, öğrensin, bakış açışları genişlesin, vakitlerini boş geçirmeyip güzel değerlendirsin, hem de tefekkür etsin, Rabbi ile bağlantı kursun, şükretsin, güzel bir temel oluştursun. İşte bunun için bize ihtiyaçları var. Onlar bize emanet! Bunun bilincinde olup, onlara daima en iyisini sunmalıyız. Bunun için kolları sıvayalım, haydi hep birlikte keşfedip eğlenmeye… 🙂

deve kıssası


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tavsiyeleriniz gerçekten çok güzel çok teşekkür ederim. Fakat ayetlerden ilki; Meryem suresi çocuklar için uygun değil. Çocuklar cehennemi kavrayamazlar, hem soyut bir kavram olduğu için hem de celal sıfatlar olduğu için. Rabbim emeklerinizi bereketlendirsin.

  2. Yazınızı çok beğendim.Diğer havyanlar içinde böyle güzel yazılarınızı bekliyorum.Severek okuyoruz.

  3. İçerik çok güzel hazırlanmış emeğinize sağlık. Bununla birlikte seçilen ayeti kerime çocuklar için uygun değil. Çocuklar cehennemi algilayamaz yahut yanlış anlamlandırabilir. Bunu bilmeyen aileler çocuğuna okuduğunda kaş yapayım derken göz çıkarmak söz konusu olabilir. Bu konuyu dikkate alacağınıza inanıyorum. Hayırlı çalışmalar dilerim. Teşekkürler.