Davet ve Tebliğ, İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste, Tefekkür, Yazılar

Çok Bilinen 15 Yanlış

1. Gıybet bir kişinin hoşlanmayacağı şekilde arkasından 'olanları' konuşmaktır, 'olmayanları' konuşmak zaten iftiradır, iki katlı çirkin bir günahtır.

dedikodu

2. 'Güzele bakmak sevaptır' lafı söylense söylense tefekkür niyetiyle söylenmiş olsa gerek, yoksa bir kızın bir erkeğe, bir erkeğin de bir kıza bakması haramdır. (Bknz. Nur Suresi; 30-31. Ayeti Meali)

tefekkür

3. Mehir boşanınca verilen bir tazminat değil, evlenince erkeğin eşine anlaştığı miktarda vermesi gereken bir hediyedir.

mehir altın

4. Fala inanma falsız da kalma; kendi içinde paradoks barındırır. Fala inanmak ve ondan medet beklemek insanı şirke götürür. Çünkü gaybı bilen yalnızca Allah’tır. (Bknz. Neml Suresi; 65. Ayeti Meali) Falsız değil, duasız kalmayın.

fal bakmak

5. İçki ve kumar da domuz kadar haramdır. (Bknz. Maide Suresi; 90. Ayeti Meali)

alkol içki içmek

6. 'Erkektir yapar!' Dinimizde, zina günahının erkek ya da kız ayrımı yoktur. Her ikisi de aynı derecede haramdır.

iffetli genç

7. Kadınlara cuma farz değildir, ama (şartların müsait olması halinde) kılabilirler, herhangi bir yasak yoktur.

8. Nazar boncuğu nazarı önlemez, çünkü o yalnızca bir taştır.

nazar boncuğu

9. 'Daha gençsin, sonra yaparsın' diye bir şey yok. Ölüm, herkese, her an gelebilir.

ölüm tabut

10. Bir erkek için baldızı, bir kadın için de kayınbiraderi kardeşi değil; aksine namahremidir. Onlarla tokalaşamaz, bir odada yalnız kalamazlar. (Bknz. Hadis; Tirmizi, Rada 16)

namahrem ile tokalaşmamak

11. Kalbim temiz, deyip ibadeti terk etmek insanı kurtuluşa erdirmez. (Bknz. Nurl Suresi; 52. Ayeti Meali) Zaten kalbini temiz bilen bir insanın kalbi temiz değildir.

temiz kalpli olmak

12. Namaz yalnızca Ramazan ayında değil, günde 5 vakit farzdır.

namaz kılmak

13. 'Allah kabul eder' diyerek önemsemeden ve baştan savma bir şekilde ibadette (namazda, oruçta vs.) bile bile hata yapılamaz, şeriatın (İslami kaidelerin) hükmü çiğnenemez. Bile bile böyle yapılsa, ibadetler (şeriata uymadıklarından) kabul olunmaz.

namaz kılmak

14. Tesettür, Müslüman bir hanıma, umre ya da hacdan dönmesiyle değil, büluğ çağına ermesiyle farz olur.

tesettur

15. Allah ile kul arasına girilmez, evet. Ancak bu demek değildir ki, inananların içlerinde iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunmasın. Zira bu Kuran’ın biz Müslümanlara bir emridir. (Bknz. Al-i İmran Suresi; 104. Ayeti Meali)

dawah-mission - teblig yapmak

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Her türlü yazılarınızı çok güzel Rabbim sizin gibi insanların sayısını cogaltsin sizler gibi güzel insanlara iki cihan saadeti nasip etsin amin bir kısımda yazdığınız güzele bakmak sevaptır sözü zamanla insanımızın değiştirdiği yanlış bilinen bir sözdür aslı ise ” güzel bakmak sevaptır” dir.

  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>