Çocuklarınıza Sünneti Yaşatmanız İçin 7 Tavsiye


0
Peygamberimizin -sallallahu aleyhi ve sellem- adı islam dünyasında her zaman anılmakta, elhamdülillah. Peki neden Peygamberimizin -sallallahu aleyhi ve sellem- hayatı ekseninde bir haftalık bir aile etkinliği yapmıyoruz? Neden haftanın 7 günü için bir proje tasarlayıp her günü bu etkinliklerle geçirmiyoruz? Ya da günlük farklı etkinlikleri birleştirebilir miyiz? Hangi yöntemi seçerseniz seçin her müslümanın hayatına Peygamberimizin -sallallahu aleyhi ve sellem- örnek hayatından ilham alacağı küçük yollar vardır.

Kendi kendine karar vermektense bu konuda neden bir aile toplantısı yapmıyorsunuz? Herkes eline bir kalem kağıt alsın ve peygamberimizin hayatından bir hafta boyunca yapılacak 7 etkinlik düşünüp karar verin.

1- Peygamberimizle -sallallahu aleyhi ve sellem- seyahat

ÇOCUKLARINIZA SÜNNETİ YAŞATMANIZ İÇİN 7 TAVSİYE-1

Bir tane Arabistan haritası yada daha kapsamlı bir harita edinin ve çocukların dikkatini buraya çekin. Daha sonra onun Mekke’den Medine’ye seyahat ettiği farklı noktaları not alın. Her yolculuk karar alınan toplantıda seçilen kişi tarafından araştırılıp bütün aileye sunulmalı.

2- Peygamberimizle -sallallahu aleyhi ve sellem- uyanmak

ÇOCUKLARINIZA SÜNNETİ YAŞATMANIZ İÇİN 7 TAVSİYE-2

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- Allah’ı anmak, dua etmek için gün doğmadan, sabah namazından önce uyanırdı. Gökyüzüne bakarak, kainatı seyrederek ve yaratıcısını düşünerek Âl-i İmrân suresinin son ayetlerini okurdu.Bu Allah’a yakın olmak için mükemmel bir yol, motivasyonun en üst seviyede olduğu zaman dilimi, bir hadis-i şerife göre zihnin en berrak ve günlük kaygılardan uzak olduğu zaman Allah bize çok yakın olur.

Sabah namazı vakti girdiğinde Peygamberimiz namazını kılar ve cemaatle bir süre sohbet ederdi.

Bir cumartesi ya da pazar günü bütün aileyi tam o saatte namaz için uyandırın. Onları, Peygamberimizin yaptığı gibi, o saatte uyanıp yapabilecekleri en iyi ibadetleri yapmaları için cesaretlendirin.

3- Peygamberimizin-sallallahu aleyhi ve sellem- hayatından bölümler okuma gecesi

ÇOCUKLARINIZA SÜNNETİ YAŞATMANIZ İÇİN 7 TAVSİYE-3

Bu etkinlik daha iyi öğrenmek için yatma zamanı, çocuklar okuldan döndükten sonra ya da başka bir zamanda yapılabilir. Peygamberimizi-sallallahu aleyhi ve sellem- sevmenin ve O’nun hayatını öğrenmenin ilk adımı onun nasıl mükemmel olduğunu bilmekten geçer. O’nun hayatıyla ilgili çocuk kitapları alabilir ya da arabayla okula gidiş-dönüşlerde CD de birşeyler dinletebilirsiniz. Ailedeki herkes anlatmak için bir kıssa da seçebilir. Bu yöntem, araştırma ve okumayı da teşvik eder.

4- Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- gibi uyumak

Çocuklarınıza Sünneti Yaşatmanız İçin 7 Tavsiye-4

Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- uyumadan önce mutlaka dua ederdi. Belki O’nu sevdiğinin bir göstergesi olarak siz de bir gece O’nun gibi uyumak istersiniz. Peygamberimiz sağ tarafına döner, sağ elini sağ yanağının altına koyarak uyurdu. Ayrıca yatmadan önce abdest alırdı. Yatmadan önce bir ya da iki dua okur ve Kur’an-ı Kerim’den kısa bir bölüm okurdu.

Eğer bu öğüdü benimsediyseniz dua ezberleyebilir, anlamını öğrenebilir ve çoğaltıp herkese dağıtabilirsiniz.

5- Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- gibi yemek

ÇOCUKLARINIZA SÜNNETİ YAŞATMANIZ İÇİN 7 TAVSİYE-5

O’nun yediği yemek çeşitleri ve çok sevdiği yemekler hakkında bilgiler var. Bunların bir listesini yapın. Bütün aile bir aradayken O’nun sevdiği yemekler ve sofra adabı ile ilgili hatırlatmaları aileden bir kişi yapabilir. Ailenin en küçüğü bu iş için en iyisi olabilir. Örneğin, Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- midenin 3′ te birini yemekle dolduracak kadar yemeyi tavsiye etmiştir. Yemekten önce ellerimizi yıkamalıyız, yemeğe ‘besmele’ ile başlamalıyız ve yemeği sağ elimizle yemeliyiz. Bunun gibi Peygamberimizin yemek alışkanlığıyla ilgili başka örnekler de var.

Bu sizi bazı araştırmalar yapmaya yönlendirir. Bir akşam yemeğini Peygamberimizin-sallallahu aleyhi ve sellem- yemeği gibi geçirmeyi planlayabilirsiniz.

6- Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- gibi dua etmek

ÇOCUKLARINIZA SÜNNETİ YAŞATMANIZ İÇİN 7 TAVSİYE-6

Peygamberimizin-sallallahu aleyhi ve sellem- yaşamı boyunca Kur’an okunurken birisi hata yaptığında sahabe tarafından düzeltilirdi. Bu hemen hemen bütün Müslümanlar tarafından Ramazan’da yapılan bir şey. Bu hafta süresince, çocuklarınıza Peygamberimizin-sallallahu aleyhi ve sellem- nasıl yaşadığını öğretirken her güne duaları okuyacak farklı bir kişi seçip eğer hata yaparsa düzeltebilirsiniz. Bu şekilde sadece sünneti uygulamış olmazsınız aynı zamanda bir öğretim yöntemi uygulamış olursunuz.

7- Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- gibi şakalaşmak

Çocuklarınıza Sünneti Yaşatmanız İçin 7 Tavsiye-7

Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- oyun ve eğlencenin önemini anlamıştı. Eşi Aişe validemizle yarışır, çoğu zaman onu geçerdi (Allah ondan razı olsun). Sahabelerle yüzer ve güreşirdi. Hem onlarla şakalaşırdı da. Çocukları sever ve onlarla oyun oynardı. Müslümanlar, O’ nun hayatının bu yönünü unutmamalılar. Evinizin avlusunda eşlerinizle yarışın, çocuklarınız için bir yüzme havuzu kurun, çocuklarınızı faydalı kurslara yazdırın.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı