Çocuklarınız İçin Düşük Maliyetli 25 Aktivite


0

Ebeveyn olmak her zaman her şeye hazırlıklı olmak demektir. Ayrıca kıvrak zekalı ve yenilikçi olmayı gerektirir. Miniklerinizi fazla para harcamadan oyalayabiliyorsanız gerçekten bir süper ebeveynsiniz demektir. İşte çocuklarınızı eğlendirecek bazı harika ve en önemlisi de bedava fikirler. 🙂

1. Renkli bantlar kullanarak arabaları için yollar yapabilirsiniz.

2. Seksek oyunu hazırlamak için renkli tebeşirler yerine yine renkli bantlar kullanabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi seksek oynamak için önce yere gerekli çizimleri yapmanız gerekir. Oyunu dışarıda değil de evin içerisinde hazırlamak istiyorsanız bunun için renkli bantlar veya kurdeleler en ideali.

3. Bir atış oyunu ya da dart turnuvası hazırlamak için tek ihtiyacınız olan birkaç sünger ve birkaç parça tebeşir.

4. Bebek giydirmece oyununu hatırladınız mı? Kağıttan yapılmışlardı da kıyafet ve aksesuarlarını makasla kesmek gerekirdi.

Bu eski oyunu bir kutu tebeşir ve birkaç parça eski kıyafetle daha da güzel hale getirebilirsiniz.

5. Boya dolu plastik poşetleri patlatarak kaldırımlarınızı ve yollarınızı birer sanat eserine çevirebilirsiniz.

Bu rengârenk “bomba”ları yapmak için ihtiyacınız olanlar:

*Birkaç plastik poşet

*Mısır Nişastası

*Gıda boyası ya da Sulu Boya

*Sirke

*Kabartma Tozu ya da karbonat

*Peçete ya da kâğıt havlu

Mısır nişastası, sirke ve boyayı karıştırarak poşetin en az 1/3’ünü bu karışımla dolduruyoruz. Peçete ya da kâğıt havludan kare şeklinde bir parça alarak ortasına biraz kabartma tozu ya da karbonat koyuyoruz ve böylece “bomba”mızı hazırlamış oluyoruz. Onu da poşetin içerisine yerleştirerek poşeti iyice kapatıyoruz ve sonra çok hızlı şekilde sallıyoruz. Poşet yavaşça genişleyecektir ve birkaç dakika sonra – “bom.” Yollarınız boyayla kaplanacak ve bu da çocuklarınızı çok neşelendirecektir.

6. Sıvı yapıştırıcıyı (tutkal) gıda boyasıyla boyamayı deneyebilirsiniz.

Sonuç, çocuklarınız için çok eğlenceli ve ilginç olacak. Tuval olarak eski plastik kapaklar ve tabaklar kullanabilirsiniz.

7. Burada da çocuklarınızı oyalarken eğlendirmenin bir başka yolu: Bunun için birazcık baloncuklu naylona, yıkanabilir boyaya ve büyük bir parça da duvar kağıdına ihtiyacınız var.

8. Bir parça muşambayla kendi atış oyununuzu hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir muşamba, kalın bir ip, makas, keçelifosforlu kalem ve biraz bant gerekmektedir.

9. Kesilmiş süngerlerden gördüğünüz gibi kuleler yapabilirsiniz. Bu etkinlik, yerinde duramayan çocuğunuzu sakinleştirir ve dikkatini toplamasını sağlar.

10. Biraz su ve folyodan minik bir ırmak yapabilirsiniz.

11. Bir kağıt havlu rulosunu bantla duvara yapıştırın.

12. Çuvalınız varsa çocuğunuz için bir dikiş alanı hazırlayabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

13. Çocuklar kumla oynamaya bayılır. Bıraksanız kumsalda harfler yazarak, resimler çizerek saatlerce vakit geçirebilirler. Bu eğlenceli aktiviteyi evinize taşımak istiyorsanız, bir kap şeker ve bir kalem yeterli olacaktır. Yazıcıdan birkaç harf çıkararak çocuğunuzdan bunları kuma çizmelerini isteyebilirsiniz.

14. İsterseniz evde kamp bile yapabilirsiniz. Ev içi Kamp Ateşini de unutmayın!

15. Balondan bir roket yapabilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olanlar:

*2 metre uzunluğunda ip

*Bir balon

*İki sandalye

*Pipet

*Bant

*Makas

Önce ipi bir sandalyenin arkasına bağlayın. İpin diğer ucuna pipeti geçirin ve sonra ipi başka bir sandalyenin arkasına bağlayın. Balonu şişirin fakat ucunu bağlamayın, pipeti bantla balona yapıştırın. İşte roketiniz hazır!

16. Silgi ve bilye gibi kolay bulunan şeyleri kullanarak kendi bovling turnuvanızı bile yapabilirsiniz.

17. Birazcık iple böyle bir düzenek hazırlayın ve çocuklarınıza önemli bir görev üstünde olduklarını söyleyin. Kendilerini süper kahraman gibi hissedecekler ve çok eğleneceklerdir.

18. Mikrodalga fırına bir kalıp sabun koyarak kendi bulutunuzu yapın.

19. Plastik tabaklar, dondurma çubukları ve balonlar kullanarak bir tenis yarışması düzenleyebilirsiniz.

20. Bant kullanarak örümcek ağı yapabilirsiniz. Kağıtlardan küçük toplar yapın ve ağın içerisinden geçirmelerini isteyin.

21. Evinizin içerisinde merdiven varsa bir ev kaydırağı yapabilirsiniz.

22. Yılan şeklinde ve gökkuşağı renginde baloncuklar yaparak birlikte eğlenebilirsiniz.

Bunun için gerekenler:

*plastik şişe

*çorap 

*bant

*gıda boyası

*bulaşık deterjanı

Plastik şişenin altını biraz keserek çorabı buraya geçiriyoruz. Bulaşık deterjanıyla suyu karıştırdıktan sonra çorabı bu karışıma batırıp şişeyi üflüyoruz.

23. Başka bir baloncuk etkinliği: Dev bir baloncuk şişirmek için biraz baloncuk çözeltisine ve bir de üfleme aletine ihtiyacınız var. Bunun için bir hulahop halkası ya da uçlarına halka şeklinde bir ip bağlı iki çubuğu kullanabilirsiniz.

24. Bir balonun içine oyun hamuru koyarak bu yeni eğlenceli oyuncağı yapabilirsiniz.

25. Çocuklarınıza kendi kıyafetlerini tasarlamaları için fırsat verebilirsiniz.

Kaynaklar

https://brightside.me/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir