Çocuklarını Namaza Alıştırmada Ebeveynlere 11 Öneri


0

1. Sabır ve Zaman

Başlangıçta şunu belirtelim ki, istenen davranış eğilimlerine alıştırma işinde zamana, izlemeye, takibe ve sabra ihtiyaç vardır. Terbiye işine başlamadan önce ebeveynin, çocuklarına düşünme ve kendilerine emredilene uyma yollarını öğretmeleri gerektiği gibi aynı zamanda çocukları arasındaki ferdî farklılıkları daima göz önünde bulundurmaları da gerekmektedir.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-sabir


2. Yönlendirmede Sebat Etmek

Aile içerisinde yönlendirmeye sebat etmek. Bundan maksat; anne babanın, çocuğu itaate alıştırmada uyumlu olmalarıdır. Ebeveynler arasında, biri namazı emrederken, diğeri “Bunu emretmek için vakit henüz erken” diyerek herhangi bir çelişkiye neden olmamalıdır. Bu durum, çocuktaki taklit ve itaat isteğini yok eder. Oysaki çocuğun, namaz ve itaat işini istisnasız tüm ailesinden örnek alması gerekmektedir.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-yonlendirme


3. Namazın Önemi

Müslümanın hayatında namazın önemini ve İslam’daki yerini hatırlatın ve bunu çocuğunuzun yaşı ve anlayışına uygun bir şekilde izah edin. Ayrıca abdest almayı öğretirken bir yandan da işin manevi boyutuna dikkati çekin ve ona, abdesti Allah’ın emrettiğini, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ise bizlere nasıl abdest alınacağını öğrettiğini anlatın.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-namazin-onemi


4. Neden Namaz Kılınır?

Çocuklarınıza niçin namaz kılındığını öğretin. Onlara, mü’min(e) bir insanın Allah sevgisinden dolayı namaz kıldığını, kıyamet günü namaz kılanlara cennetin verileceğini, namazın dinin rükünlerinden olduğunu ve namazın iman edenlerin şiarı (işareti) olduğunu açıklayın.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-namaz


5. Örnek Olmak

Ebeveynler davranışlarıyla, namaza bağlılıklarıyla ve namazı âdâp ve erkânıyla zamanında kılmaya olan düşkünlükleriyle çocuklarına güzel örnek olmalıdırlar. Özellikle çocuklar 7 yaş öncesinde ailelerini izler ve taklit ederler. Kuşkusuz çocuğun önünde günlük olarak tekrarlanan bu sahne, çocuğun zihnine namazın garip olmayan normal bir şey olduğunu yerleştirir.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-neden-namaz


6. Sevgi ve Merhamet

Taklit edilecek model olan anne baba ile çocukları arasında sevgi ve merhametle üstün bir ilişki olduğu zaman, örnek alınan bu model, namazın çocuk tarafından kılınmasını kolaylaştırıp, destekleyecektir. Çocuklarınızı öpün, sevginizi onlara gösterin ve oyunlarına eşlik edin. Böylece sizi daha çok sevmelerine ve taklit etmelerine sebep olacaktır.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-sevgi


7. Namaz Kılan Arkadaşlar Seçmek

Çocukların sohbet edeceği kişilerin namaz kılanlardan seçilmesi önemlidir. Hadis-i şerifte mealen belirtildiği gibi,
“Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” (Ebu Davud, Edeb, 19, Tirmizi, Zühd, 45)
dostun ve arkadaşın yeri; davranış, ahlak ve gidişatta kişiye olan etkisi büyüktür. Çocuklarınızın arkadaş ortamlarını, mahalledeki camilerin Kur’an kursları, kendi sohbet gruplarınızdaki arkadaşlarınızın çocukları ya da okul öncesi dini eğitim veren kreşler ile oluşturabilirsiniz.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-arkadas


8. Teşvik ve Sevdirme

Ebeveynler, teşvik, sevdirme ve yönlendirme metoduna dayanmalıdır. Bir işin yapılmasına duyulan arzu, o işi gerçekleştirmek için önemli bir unsurdur. Bu teşvik metodunun birçok yolu vardır. Mesela, güzel bir işten dolayı övmek, erken namaz kıldığında küçük hediyeler vermek, iyimser ve gayretlendirme ifadeleriyle duyguları harekete geçirmek bunlardan bazılarıdır.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-tesvik


9. Bayram ve Cuma Namazları

Çocukları namaza alıştırmak için iki bayram ve cuma namazı gibi İslamî fırsatlar değerlendirilmelidir. Bu günlerde çocuklarla birlikte camiye gidilmeli ve bu günlere olan saygı açıkça gösterilmelidir. Değişik camilere ve hutbeyi uzatmayan imamları dinletmeye götürerek çocuğun çok sıkılmasına fırsat vermeden, ona camiye gitme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-bayram-namazi


10. Bol Bol Dua Edilmeli

Ebeveynler, çocukları için bol bol dua etmelidirler. Bilindiği gibi anne babanın evladına yaptığı dua, makbuldür. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem mealen şöyle buyurmuştur :
“Üç duanın kabul olmasında hiç şüphe yoktur. Mazlumun duası, misafirin duası, babanın evladına duası.” (İbn Mace,3853)
Dua, anne babanın değerlendirmesi gereken, Allah’ın kendilerine bir ikramıdır. Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de ebeveynlere duayı şöyle bildiriyor :
“Onlar, ‘Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle‘ diyenlerdir.” (Furkan Suresi / 74.Ayet Meali)

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-dua


11. Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuğa itaat etmesi emredilirken, şu hususlara riayet etmek önemlidir;
– Çocuk sevdiği başka bir şeyle uğraşırken, çocuğa bir şey emredilmemeli,
– Yapılması istenilen işin açık ve basit olmasına gayret edilmeli,
– Bir anda birçok emir verilmemeli,
– Çocuğun emri uygulaması takip edilmeli ve yerine getirme süresi kontrol edilip gözden geçirilmeli,
– Çocukta heves uyandıracak teşvikkâr ifadeler kullanılmalıdır.

cocuklarini-namaza-alistirmada-ebeveynlere-11-oneri-dikkatKaynak : Ahmed Abdulaziz el-Kettan, Çocuklarını Namaza Nasıl Alıştırırsın?, Karınca Polen Yayınevi, 2005


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Selamın aleyküm Değerli Site Yöneticileri paylaşımlarınızı ilgi ile okumaya gayret ediyor gerektiği kadar da çevremde bulunan insanların da okumasına vesile olmaya çalışıyorum..
  Gerek verilen mesajlar gerekse alınacak dersler bi hayli fazla…
  Allah razı olsun. Emin olun hayatımıza ışık olacak ve davranışlarımıza yol gösterecek bir çok paylaşımdan istifade ettiğimi söylemek isterim..
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim. .
  Saygılarımla…

 2. Selamu Alaeyküm Allah teala yar ve yardımcınız olsun.
  Bence yazınızın rengini biraz daha koyulaştırırsanız daha iyi olur. 🙂 Daha kolay ve rahat okunur diye düşünüyorum. Bu haliyle biraz gözleri yoruyor. Allah razı olsun.
  NOT:Gözlerimde Bir Problem Yok. 🙂 🙂

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı