Çocukların Ramazanı; 30 Güne 30 Etkinlik


24
15 Paylaşım, 24 Beğeni

Ramazan hep bizim, büyüklerin Ramazanı sanki. Oysa çocuklar için de özeldir Ramazan. Eğer büyükleri imkan tanırsa. İşte sizin için her güne bir etkinlik. Hem her gün çocuğunuz ile konuşabileceğiniz bir konunuz, hem de sadece konuşmak yerine yanında bir şeyler yaparak bu eğitimi eğlenceli ve aktifleştirmek sizin elinizde…

Bonus: Çocuklar İçin Sürprizler Hazırlıyoruz

Genelde bonus son güne olur ama biz baştan size bir bonus veriyoruz. Yarın Ramazan ve bugünden bir hazırlık lazım. çocuklarımıza bunun güzelliğini, heyecanını aşılamalıyız. İlk kez oruç tutacak, yarım tutacak hatta tutmayacak çocuklar için bile uygulanabilir. Ya da yıllardır tutuyor da olabilir. Ama mesele bu Ramazanı özel kılmaktır. İşte her gün için çocuğunu bir sürpriz köşesi hazırlayabilirsiniz.

13393262_10208555097167724_196547258_n

1. Gün: Kapıyı ve Evi Süslüyoruz

Evin içi başka ama dışına da bu heyecanı yansıtmak adına kapınızı süsleyebilirsiniz. Çocukları başınıza toplayın ve Ramazan heyecanını birlikte karşılayın. Komşularınız da bu mesajı alsın inşaAllah. İlk iftar vakti yaklaşmadan gündüzü değerlendirmeliyiz. Çocuklara Ramazan nedir, biz neden Ramazan geliyor diye heyecanlanıyoruz, Allah bize bu nimeti niye nasıl vermiş? Bunları anlatmak ve fırsat eğitimi yapmak için tam zamanı. Tabii ki bunu çocuklarımızı karşımıza dizerek yapmıyoruz. Evlerimizin bu heyecana şahit olması lazım. Çocuklar somut şeyleri daha çok alırlar. Yani gördükleri, işittikleri, hissettikleri… Bu yüzden evi birlikte süsleyip Ramazan’a hazırlayabiliriz.

süs

2. Gün: El Baskısı, İslamın Şartı 5'tir, Biri de Oruç

Neden oruç tutuyoruz, İslamın 5 şartından biri niye oruç, oruç aç kalmak mı demektir? İşte bunların anlatımını bir el baskısı ile zevkli hale getirebilirsiniz. Bir de İslamın Şartı çocuk tekerlemesi var, bunu da öğretebilirsiniz.

13348741_10208555096567709_392314442_n

3. Gün: Ramazan Günleri Takvimi Hazırlıyoruz

Elbette hepimizin evinde takvimler mevcut. Ancak çocuklara Ramazan’ı sayacakları güzel bir takvim hazırlamak, onları Ramazanla muhatap kılmak demek olacaktır. Bu nedenle her gün heyecanı, amacı yenilemek adına güzel bir takvim yapabilirsiniz.

takvim

4. Gün: Dua Takvimi Hazırlıyoruz

Çocuklarımızla oturup neler istediğimizi konuşalım. Neler isteyebileceğimizi, istememiz gerektiğini… Önce onların dualarını birer kağıda yazalım. Ardından sizin dualarınızı onlarla paylaşın ve birer kağıda yazın. Ardından diğer tüm çocuklar için, Müslümanlar için, ümmet için, yoksullar için, yetimler için vs. onların dua etmesini sağlayın. Mesela sence diğer Müslüman çocuklar için nasıl dua edebiliriz? gibi.. Ve dua takvimi oluşturun. Her gün iftardan sonra çocuğunuz o günün kartını getirsin ve duanıza bu duayı da katın.

5. Gün: Sadaka Kumbarası Yapıyoruz

Çocuğunuza özel ya da ailecek bir Ramazan Sadaka Kumbarası yapabilirsiniz. Ramazan boyunca her gün içinizden geldiği kadar para atıp, sonunda bunu değerlendireceksiniz.

karton_kumbara_yapimi

6. Gün: Peygamberimiz Ramazanı Çok Severdi

Çocuklara Efendimizin sallallahu aleyhi vessellem Ramazanlarını anlatabilirsiniz. O zaman nasıl oluyordu, çocuklar ne yapıyordu. Kısacası bu Ramazan çocuklarınız ile Peygamberimizin sallallahu aleyhi vessellem bağını kuvvetlendirmelisiniz.

cemaat

7. Gün: Teravih Çantası Hazırlıyoruz

Çocuklar camiyi çok seveler. Fıtrattan gelen bu özelliği pekiştirmenin tam zamanı. Ne kadarını kılabilirsiniz bilmiyorum ama sonunda uyusa bile, bir gün de olsa çocuklarınızı teravih namazına camiye götürün. Böylece onlara ümmet kavramını anlatabilirsiniz. Çocuk bu duyduklarını camide görerek pekiştirecektir. Zira camiler de bunun için vardır.

13382078_10208555096847716_614963366_n

8. Gün: İhtiyaç Sahipleri Neden Var?

Çocuklara kesinlikle bu ayrımı anlatmalıyız. Neden bazı insanlar zengin, neden bazı insanlar fakir. Allah bu dengeyi neden böyle yaratmış ve bizden ne yapmamızı istiyor? İşte bunlar çocuğun temel inanç sistemini kurar ve sadakaya, fitreye, zekata bakış açısını değiştirir.

israf

9. Gün: Ailece Fatiha Okuma Günü

Ailecek iftardan sonra Fatiha okuma günü yapın. Herkes Fatiha suresini en güzel şekilde okumaya çalışsın. Yanlışlar düzeltilsin ve dilerseniz herkese 1’den 5’e kadar yıldızlı puan verin. En çok kimin yıldızı olmuşsa o bu sahurun şanslı kişisi olsun ve istediği bir yemek hazırlansın.

Kuran

10. Gün: Boyama Yapıyoruz

Çocuklara Ramazan ile ilgili çeşitli boyamalar sunabilirsiniz. Artık internette bunun için müthiş kaynaklar mevcut. Böylece çocuk dinini ve bu güzel ayı her alanına yansıtabilir. Boyama kağıtları üzerinden yine istediğiniz konularda sohbet edebilirsiniz.

13391004_10208555096327703_243773753_n

11. Gün: Bir Sünnet; Komşulara Çorba Veriyoruz

Ebû Zer’den rivayeti edildiğine göre, Dostum Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana şöyle vasiyet etti:

“Çorba pişirdiğin zaman suyunu çok koy. Sonra da komşularını gözden geçir ve gerekli gördüklerine güzel bir şekilde sun!” Müslim, Birr, 143.

İşte bu hadisi günün gündemi yapabilirsiniz. Ardından güzel bir çorba pişirip, birkaç kase de olsa komşularınıza çocuğunuzla birlikte dağıtabilirsiniz. Böylece komşuluk ilişkilerinizi düzenlerken, çocuğuna sünnetin uygulanabilir olduğunu da göstermiş olacaksınız.

çorba

12. Gün: Allah Bize Neler Vermiştir? Teşekkür Edelim Mi?

Çocuğunuza nimeti verenin Allah olduğunu anlatmanın güzel bir yöntemi.. Hep birlikte toplanın. İstediğiniz şekilde bir kağıt hazırlayın ve daire olun. Sırayla herkes bu sorunun cevabını versin. Allah bana teşekkür edebileceğim ne verdi? Sıra defalarca dönebilir. Büyükler olarak siz çocuklarınızın, vücut azalarınızın da birer nimet olduğunu gösterebilir, böylece çocuğuna şükretmeyi ve sahip olduğu her şeyin aslında Allah tarafından olduğunu bir oyun ile aktarmış olursunuz.

13393137_10208555096207700_130132686_n

13. Gün: Salavat Yarışması Yapıyoruz

Sahur vakti yeni bir fikrinizin olduğunu söyleyin. Herkese birer zikirmatik hediye edin. Bugün Salavat yarışması yapıyoruz. Gün boyu herkes Efendimize sallallahu aleyhi vessellem salavat getirecek, bakalım en çok O’nu kim anabilecek. İftardan sonra bütün zikirmatikleri inceleyin. Kazanan, kaybedenden ziyade, hepsini toplayın ve “Vooov, bugün ailecek Efendimizein sallallahu aleyhi vessellem tam … salavat getirmişiz. Eminim O’da bizi duyup, bize selam göndermiştir.” diyebilirsiniz.

salavat

14. Gün: Bir Sahabi Tanıyoruz

Çocuklarınızın yapılarına uygun olan, belki çocuk sahabilerden birini seçip onlara anlatın. Onunla hemhal olmalarını sağlayın. Bu anlamda kaynak olarak Muhammed emin Yıldırım hocanın videolarından yararlanabilirsiniz.

ramadan-start-july-9-20130708 (1)

15. Gün: Odamıza Sahur Süsü Yapıyoruz

Çocuklarla “Beni de sahura kaldır” süsü yapın. Böylece çocuğunuzun kendini bir birey gibi hissetmesini sağlarsınız. Ayrıca sahurun önemini anlatmak için de tam fırsatını yakalamış olursunuz. Özellikle biraz daha büyük çocuklar sahuru gereksiz görebilir, yatmadan önce yemek ya da yemeden tutmak isteyebilir. Bu etkinlik basit ancak komik ve eğlenceli olursa, konuya ilişkin hadislerle bu sorunu çözebilir inşaAllah.

oda

[/list_item]

16. Gün: Akrabamızı Ziyarete Gidiyoruz

Bugün çocuklarınızla bir tanıdığınız için kek ya da buna benzer bir şey yapın ve ziyaretlerine gidin. Çocuklara bunun önemini ancak yaşayarak gösterebiliriz. Sohbet edin, büyüğünüzden eski ramazanları anlatmasını isteyebilirsiniz. Çocuklarınız için güzel bir deneyim olur. Hatta mümkünse o günkü iftar yemeğini de siz hazırlayın ve yanından dualar isteyerek ayrılın.

yaş

17. Gün: Bir Hadis Ezberleyelim Mi?

Çocuklarınızın hassasiyetlerini, zaaflarını en iyi siz bilirsiniz. İşte bunlara yönelik güzel bir hadis seçin ve ailecek bu hadisi ezberleyin. İftardan sonra da sırayla okuyun ve anlamına dair biraz sohbet edin.

Teenage boy reading a book in nature

18. Gün: Mescidleri Tanıyoruz, Mescid Yapıyoruz

Çocuklarla eğlenceli bir etkinlik daha… Cami nedir, ilk cami(yani mescid) neresidir, bizim için önemli mescidler kaç tane, neredeler ve niye önemliler? Bunları konuşurken o mescidleri de yapabilirsiniz.

13390941_10208555096167699_78782977_n

19. Gün: Allah Nasıl Çocuklar(İnsanları) Sever?

Çocuklarınızın Allah ile olan irtibatını güçlendirirken, Allah nasıl insanları/çocukları sever, buna dair bir gün geçirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili yazımızdaki ayetleri kaynak kullanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra ayetlerdeki kavramlar üzerine biraz konuşun. Sabredenleri sever, sabr ne demek, ne zaman sabrederiz, biz şimdi iftar vakti ezan okunmasını bekliyor yani güzelce sabrediyoruz, oflayarak beklemek sabretmek midir? Ya da temiz insanları sever, temizlik ne demek, kıyafet temizliği, sadece fiziksel temizlik mi, insan kalbini, aklını, gözünü, kulağını nasıl temizler? … gibi sorularla konuyu detaylandırabilirsiniz.

çocuklar namaz

20. Gün: İtikaf Nedir Öğreniyoruz

Artık Ramazanın sonuna doğru geliyoruz, son 10 gün neden önemli, Efendimiz sallallahu aleyhi vessellem bugünlerde neler yapıyormuş? İtikaf nedir, neden önemlidir? Siz de evinizin bir köşesine güzel bir itikaf köşesi yapabilirsiniz. Çocuklarınız ile hadi 10 dklık itikaf yapalım gibi oyunlarla buna özendirebilir, en azından bir bilinç oluşturabilirsiniz.

13382329_10208555097567734_544513415_n

21. Gün: Nafile Bir Namazı Öğreniyoruz

Çocuklarınıza namazı elbet anlatmışsınızdır. Şimdi de nafile namazları aktarmanın zamanı. Efendimiz sallallahu aleyhi vessellem neden, nasıl nafile namaz kılıyormuş, bunu konuşabilirsiniz. Ardından da son 10 gün devam ettirebileceğiniz bir nafile namaz seçin. Mesela kuşluk bunun için en ideal namaz olabilir. Ardından onun için özel bir saat tasarlayabilirsiniz. Kuşluk vaktini gösteren bir saat.

13393267_10208555096647711_14599751_n

22. Gün: Yeni Bir Sure Öğreniyoruz

Ailecek yeni bir sure öğrenin. Mesela bilmiyorsanız Fil suresi bu konuda çok zevkli olabilir. Anlamını anlatma kısmında filler çok ilgi çekici olabiliyorlar. Ya da daha basit olarak İhlas, Kevser, Asr sureleri olabilir. Bundan sonraki günler tekrar etmeyi unutmayın.

23. Gün: Kabirleri Ziyaret Ediyoruz

Ölmek ne demek, ölenler nereye gider? bunlar çocukların sıkça sordukları sorular. Çocuklara ölüm anlatmak zordur, ihtilaflar da çoktur psikoloji alanında. Ama bu bizim onları kabirlerden geri tutacağımız anlamına gelmez. Kısaca ona iyi bir insan olursa, Allah’ın sevdiği ve istediği şeyleri yaparsak, ölünce Allah’a ve çok sevdiğimiz Peygamberimize sallallahu aleyhi vessellem kavuşabileceğimiz anlatılabilir. Kabir ziyareti adabıda öğretilebilir.

24. Gün: Fitre Veriyoruz

Artık fitreleri verme zamanı. çocuklarla akşam bunun hesaplaması yapılabilir. Fitre nedir,niye verilir, hani biz ihtiyaç sahiplerini öğrenmiştik, bunun da pekiştirmesi yapılabilir. Çocukları böyle olayların içine dahil etmek, onların tüm vazifelerle birebir irtibat kurup, deneyim kazanması demek olacaktır.

Dikkat Batarya Zayıf1

25. Gün: Komşulara İkramlık Hazırlıyoruz

Yarın Kadir gecesi, bu nedenle komşularınızı mutlu edip, dualarını almak için onlara çocuklarınızla birlikte ikramlıklar hazırlayın.

13392961_10208558102842864_1098659203_n

26. Gün: Kadir Gecesi Nedir?

Bugünün önemini onlara anlatın. Kuran hediye edebilirsiniz. Kuran’ın ne demek olduğunu, neden olduğunu aktarın. Bütün gece tek konunuz Kuran ve bizim onunla irtibatımız olmalı. Çocuğunuzun yaşına göre bunun düzenlemesini siz yapın. Ve dün yaptığınız ikramlıkları çocuklarınızla dağıtmayı unutmayın.

Dikkat Batarya Zayıf4

27. Gün: Ailecek Bayram Hediyeleşmesi Yapıyoruz

İftardan sonra bayramın yaklaştığından bahsedin ve ailecek bayram hediyeleşmesi yapmak için çekiliş yapın. 3 kişi olsanız bile olsun. Hediyeler elinizle yapacağınız minik şeyler olabilir. Ancak siz böylece bu heyecanı, bayram sevincini çocuğunuza aşılıyor, yanı sıra yine bir sünnet öğretmiş oluyorsunuz.

13336157_10208555096447706_2069570201_n

28. Gün: Çocuklara Hediyeler Hazırlıyoruz

Bayram günü evinize gelecek çocuklar için küçük hediyeler hazırlayabilirsiniz. Çocuklarınızla küçük paketler yapın, içine şeker, belki 1 tl, kızlara toka gibi böyle ufak hediyelikler hazırlayın. Paylaşmaktan bahsedin.

hediye

29. Gün: Kumbaraları Açıp Sadaka Veriyoruz

Ayın başında hazırladığınız kumbarayı açın, başında Tahiyyat duasını okumayı unutmayın. Bereket kavramından bahsedebilirsiniz. Sadakanızı mahallenizdeki bir ihtiyaç sahibine götürüp verin. Çocuğunuza verme adabını da öğretin.

y13

30. Gün: Bayram Geliyor

Ertesi gün bayram, son sahur, son iftar. Çocuklara bayramın tüm ibadet ve ahlakı bıraktığımız bir şeyin olmadığını gösterin. Bayramın gerçek anlamını anlatın. Sadece baklava yemek demek midir bayram. İbadet biter mi, Ramazan bitti gitti mi olur? Ramazanda edindiğimiz bunca şeyin kutlaması gibidir bir nevi. Bayram günleri Kuran okumak için hazırlıklarınızı yapın. Evinizi süslemeyi unutmayın.

sahabi11

Bayram Geldiii

Sabah erkekleri bayram namazına gönderin. Evde kalanlar ise onlar gelene kadar güzel bir kahvaltı hazırlasın. Bugün neden sahur yapmıyoruz bunu anlatın. Bayramda ne olur, bayramın adabı nedir bundan bahsedin, Peygamberimizin sallallahu aleyhi vessellem bayramlarından bahsedin. Dua etmeyi de unutmayın.

babaa

Bunların bir çoğu belki 10 15 dknızı alacak şeyler. Ancak çocuklarınız için paha biçilemez bir Ramazan olmasına vesile olacaktır. Biz size temel şeyler sunduk. Siz çocuklarınızın sayısına, yaşlarına ve seviyelerine göre bunları üste ya da aşağı çekebilirsiniz. Elbette her şeyi anlamalarını ve mükemmel biri olmalarını beklemiyoruz. Biz sadece onlara fırsat sunuyoruz. Görevimizi yapıyoruz. Onların bu ahir zaman fitnelerine inat Allah’ı, Peygamberi, dinini sevmelerini istiyoruz. Belki bugün anlattığınızı yarın unutacaklar ama bu önemli değil. Mühim olan bu onların içinde bir yerde kalacak ve siz iman tohumlarını sulamış olacaksınız.

Lütfen Ramazan sıkıntı, açlık ayı değil. O yüzden bunları yapmayı birer yük değil, nimet olarak görün ve deneyin.

Allah yardımcınız olsun, çocuklarınıza ve ümmete bolca dua edin. Hayırlı Ramazanlar… 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

24
15 Paylaşım, 24 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
3
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
2
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
135
HARİKA
HAHA HAHA
15
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
7
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
50
BAŞARILI

22 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selamunaleyküm
    Allah razı olsun bizleri bu güzel Ramazan günü boyunca hazırlıklarını bilgilendirdiniz icin teşekkürler selamlar

  2. ellerinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş rabbim istifade edebilmeyi nasib etsin inşallah allah razı olsun

  3. Böyle bir sayfaya medyum reklamı yakışmıyor. İnsanları dinini sevdirmeyi amaç edindiğinizi söylüyorsunuz ama dine aykırı reklamlar alıyorsunuz. Samimiyetinizden kuşku duyurmayın.

  4. Çok heyecanlandım hepsi birbirinden güzel etkinlikleri okuyunca.. Allah’ın izniyle hepsini yapicaz ? çok teşekkür ederim ?

  5. Çocuklarımıza Ramazan ayını tanıtmaya, sevdirmeye dair harika fikirler; çok teşekkür ederiz ❤

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı