Çocukların İzleyebileceği Müspet ve İslâmi 10 Çizgi Film


1
5 Paylaşım, 1 Beğeni

Günümüz dünyasında çocuklar için vazgeçilmez bir hale gelen çizgi filmler doğru seçilmedikleri takdirde evlatlarımızın hem hayal dünyalarının hem de maneviyatlarının tahribatına sebebiyet vermektedir. Çocuklarımız belli bir yaşa gelmeleri neticesinde çevrelerinin de etkisiyle bu görüntülere merak sarmaktadır. Ebeveynler olarak ne kadar önüne geçmek istesek de belli bir süre sonra buna muktedir olamıyoruz. Günümüz kanallarının çizgi filmleri kapitalist sistemleri ile açık-kapalı subliminal mesaj varlığı dikkat edilmeksizin Avrupa merkezli olarak çocuklara sunuluyor.

Bizlerde bu hassasiyete önem veren insanlar için çalışma yapmaya karar verdik. Ahir zamanda olduğumuzun bilincinde olarak “Yanmadan ısınmayı öğrenerek” çocuklarımızın da hayal dünyasına zarar vermeden manevi alt yapısını oluşturacağımız çizgi filmleri birer örnekleri ile size sunacağız. Haydi bismillah deyip başlayalım.

1. Keko

Bu şirin karakter izleyici çocuklar için çok güzel islami temel bilgiler vermektedir. Bu çizgi film genellikle 8 karakter üzerinde dönmektedir. Anne-babası, ablası, dedesi ve küçük kardeşi Bebo aile bireylerini oluşturmakta ve hemen yakınlarındaki komşu ve oğullarıyla geçen diyalogları göstermektedir. Bu çizgi film çocuklarımıza manevi ve ahlaki değerleri güzel bir şekilde anlatmaktadır.

Örnek bir bölüm.

2. Şeker Hoca

Bu sevimli karakter dedemiz, Nasreddin Hoca karakteriyle özdeşleştirilmiş ve ismine de Şeker Hoca denmiştir. Gerçekten görüntüsüyle de çocukların dikkatini çeken sevimli mi sevimli tonton mu tonton Şeker Hocamız bölümlerinde çok güzel dersler vermektedir. Bilindik Nasreddin Hoca fıkraları ile birlikte farklı konuları da içermektedir. Belli karakterler çevresinde oluşturulan bölümler çocuklara güzel kazanımlar bırakmaktadır. İslami değerleri içerisnde barındırmaktadır. Hem eğitip, hemde güldürmektedir.

Örnek bir bölüm.

3. Taha İle Tırtıl (Vav Çocuk)

Genelde 2 karakter üzerinde yoğunlaşılmış bir çizgi film. Karakterin birinin adı Taha; diğerinin adı Tırtıl. Çocuklar için dini bilgiler vermenin yanında hayvanlar ve doğa üzerinde meydana gelen olayları, bilmeleri gereken bilumum bilgiyi çocukların anladığı dilde anlatarak, tefekkür etmelerine zemin oluşturmaktadır.

Örnek bir bölüm.

4. Barbaros Hayrettin Paşa

Bu çizgi film adı üstünde Barbaros Hayrettin Paşa’nın hayatı uyarlanarak hazırlanmıştır. Asıl adı Hızır Reis olan Barbaros Hayrettin Paşa Yavuz Sultan Selim Han’ın önemli deniz komutanlarındandır. Önemli başarılara imza atan Hızır Reis çizgi filmi tarih bilgisi vermesi yanında tarihi öğreterek de değerlerimize sahip çıkmaya yönlendirmektedir.

5. Semerkand Vefa Çizgi Filmi

Yine bu çizgi filmde bir kısım çocukların birbiri arasında geçen ilişkileri anlatmaktadır. Yaşananlarla iyiliğin, güzelliğin ve tarihi bilginin içiçe paylaşıldığı ve çocuklarımıza birtakım değerlerin aktarıldığı görünmektedir.

6. Semerkand Mesneviden Öyküler

Bu seride mesneviden kıssalar çizgi filme uyarlanarak çocukların faydalanması sağlanmış. Temel bir karakter yok. Kıssadan hisse babında 4-5 veya 6 dakikalık kısa dakikalar şeklinde hazırlanmıştır. Çocuklarımızın bunlardan da feyizli bereketli kazanımları olacağı inancındayız.

Örnek bir bölüm.

7. Maydonoz Soruyor

Maydonoz adlı bu merkezi karakter, bizlere bitkilerin, meyvelerin, içeçeklerin; dahası tüm yiyeceklerin faydalarını anlatıp, çocuklarımızı bilgilendiriyor. Aralarında geçen tatlı ve bilgi dolu konuşmaları çocuklarımız sıkılmadan izleyeceklerdir.

Örnek bir bölüm.

8. Yusufun Dünyası

Yusuf’un Dünyası, çocuklarımıza dinimizin temel öğretilerini hayatımızdan örneklerle izleyiciye sunuyor. Yusuf; dedesi, babası, annesi ve kardeşleriyle yaşadığı tecrübeleri bizlerle paylaşıyor.

Örnek bir bölüm.

9. Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis

Hikayelerle 40 Hadis, Diyanet İşleri Başkanlığının oluşturduğu bir projedir. Sade ve basit bir dil ve görsellerle izleyiciye sunulup, hadislerin bizlere aktarılması sağlanmaktadır. Hem küçüklerin, hemde izleyip; ibret alması, mukayesede bulunması açısından büyüklerin de izleyebileceği bir yapıya sahiptir. Çocukların ahlaki gelişimi düşünerek ele alınmış bu çalışma gerçekten onlara büyük katkılar sağlayacaktır.

Örnek bir bölüm.

10. Bilim Hazinesi

Bilim Hazinesi isimli çizgi filmde ise; Müslüman bilim adamlarının bilim adına yaptıkları çalışmaları, icatları ve buluşları içermektedir. Böylelikle çocuklarımızın sayısızca çizgi filmin olduğu ama hiçbir amaç içermeyen, aksine onlara kat be kat zararı dokunan o filmlerin yerine; daha küçük yaştan itibaren düşünmeyi, akıl yürütmeyi, tefekkür etmeyi öğreten bu çizgilerle büyümesi ahir zamanda yanmadan ısınabilmenin yegane çaresidir. Elbette bir sınır koyarak ve beraberce bunları izleyip, yorumda bulunarak izlenmesinde fayda vardır.

Örnek bir bölüm.

Bu çizgi filmleri de özellikle Youtube ve benzeri platformlardan izletirseniz, başka bir içeriği uygun olmayan videolara geçiş yapması olağandır. Bu duruma dikkat etmenizde fayda var. Kendinize bir liste oluşturmanız en iyisi gibi görünmekte. Rabbim yavrularımızı dinine, vatanına milletine bağlı bireyler olmasını ve hem dinen hem de ilmen faydalı işler yapmalarını nasip etsin. Selam ve dua ile…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
5 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
2
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
3
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

13 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sayin SUFFAGAH Ailesi,
    Bir öğretmen olarak soylemeliyim ki Öğrenciler, Çocuklar yani Çocuklarimiz için Daha İç Açici, Sevdirici İslami Film, Çizgi Film ve Animasyonlar hazirlanmali. İnanin bunlar çağimizin nesline çok basit ve sıkıcı geliyor. Hem çocuk kitaplarinda (en basit kitap kapağindan başlayalim, içerik ve konu olarak BATİ kitap ve kahramanlarina , konularina ilgileri daha çok kayiyor hem de İmam Hatip Öğrencileri bunlar.) Çizgi film ve animasyonda Buz Devri, Kungfu Panda vb. ler çocuklarin favorisi ve biz buna benzer yapitlar ortaya koyamadikça Ne KAHRAMANLARİMİZİ ne FİKİRLERİMİZİ ne de en önemlisi İNANCİMİZ OLAN İSLAM’İ çocuklara hevesle, zevkle , heyecanla öğretemeyiz. Akif’in dediği gibi ”İşleri var Dinimiz gibi, Dinleri var işimiz gibi.” ve İlahi söz der ki; “Yaptığınız işi güzel yapın; Allah işini güzel yapanları sever” Bakara Suresi – 195) Selam ve Dua ile….

    1. Kesinlikle, doğruluğu apaçık bir tespit. Üzerine düşünülmeden, etraflıca araştırılmadan yapılmış, didaktikliği ön planda, çekiciliği 0’a yakın eserler çocuklar üzerinde müspetten ziyade menfi etki bırakır din hususunda. Hepimiz ayrı ayrı alanlarda, işlerimizde “en iyi” olmalıyız. Esen kalın.

    2. Bize de en çok bu görüş zarar verdi aslında. Efendim çocuklara zevkle, heyecanla, hevesle öğretmeliyiz falanda filanda. Yok öyle bir şey. İslam dini ciddidir. İlk dönem iman eden sahabiler işkence çekip öldürülecek lerini bile bile iman ettiler İslam’ı haykırdılar. Dinimiz kitabımız zaten bir mucize. Çocuklar aptal değil zekidirler. Yok hevesle yok zevkle yok heyecanlandırarak falan olmaz ciddi olan İslam’ı anlatıp çocucun İslam hakkında ciddi sorular sormasını istemek en doğrudur. Eğer daha ikna edici ve etkileyici cevap vermek istersenizde çocuğunuzla birlikte asrımız sorularına harika bir şekilde cevap veren Kur’an tefsiri Risale-i Nur’ları okuyunuz ve çocuğunuza okutunuz.

  2. kesinlikle çok doğru. Çocuğun ilgisini çekecek daha çok çizgi film olmalı malesef zararlı içerikli olanlar çok fazla.çocuğumu doğru eğitebilmek ve zararlilardan korumak için kendim etkinlik yapmaya çalışıyorum.

  3. Afacanlar sınıfı daha bir özveriyle yapılan bir dini çizgi dizi. Neden listede yok anlamadım.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı