Çocukların Allah ve Din İle İlgili İlginç Sorularına Yanıtlar


1
2 Paylaşım, 1 Beğeni

Hemen hemen tüm ebeveynlerinin aklında olan bir soruya açıklık getirmek istiyoruz. Çocuklara Allah’ı nasıl anlatmalıyız?

Aslında bunu biz kendi düşüncelerimizle soruyoruz. Çocukların zihinlerinde bu konu, böyle yansı bulmuyor. Hiçbir çocuk inkar üzerine doğmaz, böyle bir fıtrat taşımaz. O nedenle ailelerde inanamaz korkusu yersizdir. Eğer siz dine ve Allaha dair olumlu ortamlar sunmazsanız çocuk nötrleşir(yani habersizdir). Ancak ilerleyen zamanda hayattan olumsuz ortalar gördükçe inkar boyutuna doğru kayabilir. Bu nedenle çocuklara küçükken uygun ortamlar sunmak gerekir. Çünkü çocuklar yönlenmeler ve vesilelerle olayları değerlendirirler. Nasıl yani?

Çocukların Allah ve Din İle İlgili İlginç Sorularına Yanıtlar5

Yani şöyle ki, bir çocuk “Allah kızar mı?” diye soruyorsa altında, “Şöyle yaparsan Allah kızar, böyle yaparsan Allah seni yakar vs” gibi söylemler yatıyor olması büyük bir ihtimali taşır. Ya da “Allah erkek mi kadın mı(haşa haşa)?” diye soruyorsa,  ki böyle bir soru ailelerde öfke ile karşılanır. Ancak bunun da altında “Allah baba” söylemleri yatıyor olabilir. Ama çocukların hayal dünyası geniştir. Soruları çok önemlidir. O nedenle çocukların sorularına kızmamak gerekir. Gerçekten açıklayıcı ve doğru yanıtları sunmak gerekir. O halde  çocuk eğitimi üzerine konuşan herkesin söylediği çok mühim bir noktaya geliyor olay. Çocuklara her şeyi anlatamayız ama örnek olarak anlamlandırmalarını ve içselleştirmelerini sağlayabiliriz. Eğer çocuklar küçüklükten, yani temelde sağlam inanç öğretileri ile büyüyorsa, zaten çok büyük problemlerle karşılaşılmayacaktır. Onların sorularını fırsat bilmeli ve anında eğitim yapmalıyız. Bu konuda en büyük esas Allah’ı sevdirmek olacaktır. Temel noktaya bunu koyarak etrafını doldurmalıyız. Elbet çocuklardan farklı pek çok soru gelecektir. Bunları temel birkaç örnekle açıklamaya çalışalım.

Soru 1. Allah'ı kim yarattı?

Çocukların hemen hemen hepsi şu soruyu sorar “Beni kim yarattı?” ve hemen hemen aynı cevabı alırlar, Allah. Büyük ihtimalle sonraki soru Allah’ı kim yarattı olacaktır. Burada şöyle bir örnek verelim. Çocuğunuzun oyuncaklarından bir tiren alın, ardı ardına vagonları dizin. Son vagondan başlayın, “Bunu kim çekiyor, öndeki vagon, onu kim çekiyor bir öndeki, peki onu, onun da önündeki…” baştaki lokomotife gelince “Peki en baştakini kim çekiyor, hiç kimse. İşte onu kimse çekmediği için ve onun çekme gücü olduğu için en başta ve diğerleri onun arkasında. Aynı beni, seni, bizi yaratan Allah gibi, O’nu da kimse yaratmadı, doğmadı ve doğurulmadı. Öyle olmalı ki hayat devam edebilsin. O hep ve en başından beri var ve güçlü. O yüzden o bizi yarattı.” diyerek küçük bir benzetim ile soruya somut bir yanıt verebilirsiniz.

Çocukların Allah ve Din İle İlgili İlginç Sorularına Yanıtlar

Soru 2. Peki Allah nasıl bir varlık?

Allah en güzel, en merhametli, en yüce olandır. Nereden mi biliyorum? Çünkü O bize kendini yarattığı şeylerle gösteriyor. Mesele şu çiçek, ne kadar güzel ve nazik. Bunu Rabbimiz yarattı ve tüm inceliklerini O düşündü, O verdi. Ne kadar zarif. Mesela seni bize Allah verdi. Eğer bizleri sana vermemiş olsaydı, sen bebekken ihtiyaçlarını karşılayamazdın. Isınamazdın, doyamazdın. Allah seni çok sevdiği için bize verdi, sevgi göstermemizi istedi, seni büyütmemizi istedi. Hatta O’nu sana anlatmamızı bile O istedi.

Çocukların Allah ve Din İle İlgili İlginç Sorularına Yanıtlar2

Soru 3. Allah bizimle konuşur mu?

Tabii ki konuşur. Ama senin benim gibi değil. O bizden daha yüce ve farklı olduğu için farklı konuşur. Mesela bizler pek çok kitap, gazete okuyor ve başkalarının konuşmalarını yazılı olarak öğreniyoruz değil mi? İşte Allah, bize kendini tanıttığı, yaşanmış hikayeler anlattığı, bizden istediklerini söylediği bir kitap gönderdi. Hani her Cuma Salavat okuduğumuz ve bize nasıl yaşayacağımızı öğreten Peygamberimiz var ya sallallahu aleyhi ve sellem, işte O’nun anlattığı her şey Allah’ın gönderdiği kitapta geçiyor. Peygamberimiz bize o kitaptan öğretiyor. O kitabın adı da Kuran-ı Kerim. Bak evimizde de var, diyerek gösterilebilir.

Daha sonra biz günde 5 defa namaz kılıyoruz değil mi? İşte aslında biz günde 5 kere Allah’ımızla konuşuyoruz. O, o zamanları bize ayırıyor. Biz Allah’ım deyince bizi dinliyor. Biz hep dua ediyoruz değil mi? İşte Allah’ımız en çok bizim dua etmemizi seviyor. Çünkü o zaman O’nunla konuşmuş oluyoruz. O’nunla her şeyi konuşabilir ve her şeyi isteyebilirsin.

Dipnot: Böylece çocuğa her anını Allah’la paylaşabileceği bir ortam sunmuş olursunuz. Hastalandığında iyileşmek için Allah’a dua edebilir, her gece yatarken Allah’la konuşabilir. Bunlara küçük zeminler hazırladığınızda gerisi gelecektir. Yeter ki samimi bir sevgi ortamı oluşturun.

Çocukların Allah ve Din İle İlgili İlginç Sorularına Yanıtlar3

Soru 4. Allah bizi seviyor mu?

Elbette. Benim seni sevdiğimden daha çok seviyor. Sevmese bize bu kadar çok şeyi verir mi? Bak bize O’nun yarattığı güzellikleri görelim diye göz vermiş, duyalım diye kulak… Bize ev vermiş, yemek vermiş. Ama hepsini kendimiz harcayalım diye vermemiş. İşte gönderdiği kitapta diyor ki, size verdiklerimden ihtiyacı olanlara da verin. Yani bazılarımıza çok, bazılarımıza az vermiş. Çünkü aramızda yardımlaşmamızı, birbirimizi sevmemizi istemiş. Allah’ı en çok seven, en çok yardım eder. Allah kimin onu daha çok sevdiğini görmek için böyle yaratmış.

Dipnot: Bu anlatımdan sonra çocuk israf etmemeyi de önemser. Buna da vurgu yapabilirsiniz. Hemen bir kumbara hazırlayıp yardım için harçlık biriktirebilirsiniz. İstediğiniz bir davranışı kazanması için böyle anlatımların ardından hemen uygulama adımı atabilirsiniz.

Çocukların Allah ve Din İle İlgili İlginç Sorularına Yanıtlar4

ANCAK DİKKAT!

1. Allah’ı ve Dini Kullanamazsınız

Bu öğretiler size güzel zemin hazırlar ama bunları keyfiyetle kullanamazsınız. Bunlarla, dinle, Allah’la çocuğu tehdit edemezsiniz. Çıkarlarınız doğrultusunda yönlendirmeler yapamazsınız. İslam’ın kuralları ve çerçevesi bellidir. Bunu esnetemez veya değiştiremezsiniz. Sağlam karakterli çocuklar istiyorsanız, sağlam bir karaktere sahip olmalısınız. Bugün bunları anlatıp, yarın çocuğa “başlarım senin şuyuna..” diyemezsiniz. Çocukta çelişkilere neden olursanız, kişilik oturmaz ve eminiz ki Allah bunun hesabını sorar!

2. Allah’la Korkutamazsınız

Uyumuyor, yemiyor, sözünüzü dinlemiyor diye Allah’ı korkutma aracı olarak kullanamazsınız. Çocuklar ceza veren, ateşi olan, bir hata yaptığında onu sevmeyen bir Allah’ı istemezler. Çocuklarınızın inançlarıyla oynamayın. Belirli bir yaşa kadar Allah’ın yalnızca sevgi ve iyilik sıfatlarından bahsetmeli, çocukta sağlam bir Allah sevgisi ve sağlam bir bağ oluşturmasını sağlamalıyız. Aksi taktirde sarsıntılar olur. Nihayetinde  sürekli her şey için şiddet gören çocuk, Allah’ın bu vasıflarını kavramakta güçlük çeker ve sindiremez.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
2 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
7
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
3
BAŞARILI

5 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. selamın aleyküm, ben de aynı şekilde bu soruları yakında sık sık duyacağım. örnekler çok güzel, yardımcı. yalnız şunu sormak istiyorum, çocuklar artık küçük yaşlarda çok büyük sorular sorabiliyorlar ve cevaplarla yetinmeyip daha da fazla sorular soruyorlar. o yüzden ilk sorudaki lokomatif örneğinde peki o lokomotifi de buraya biz koyduk, o oraya kendisi gelmedi ki diye bir soru yöneltilirse nasıl cevap vermemiz icab olunur. Allah razı olsun şimdiden.

  2. Selamunaleyküm, Allah sizden razı olsun.. Bu konularla ilgili yazılmış kitap öneriniz var mı?

    1. Allah ‘ı merak ediyorum kitabı var . Siz kucukkasif dergisi.com adresine abonelik kaydı bırakırsanız kitap hakkında detaylı bilgi için size dönebiliriz

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı