Çocukları Namaza Alıştırırken Dikkat Edilecek 11 Husus


0

1- Namaz kılarken çocuğunuzun yanınıza gelmesine müsaade edin. Sabırlı davranın, onu sizden uzaklaştırmayın. Yanınıza gelip aynı hareketleri yapmasını teşvik edin. Ancak bunu yapması için onu zorlamayın.

çocuk anne namaz

2- Ezan okunduğunda televizyonun, radyonun ya da müzik aletinin sesini kısın. Bunu yaparken ezan okunuyor diye söyleyin. Eğer biliyorsanız seslice ezan duasını okuyun. Bu eylemleri yaparken çocuğunuzun neden böyle yaptığınızı anlamasını sağlayın. Buna yönelik cümleler kurun.

televizyon_cocuklarin_dengesini_bozuyor13624899480_h997995

3- Allah'ın namaz kılan çocukları seveceğini anlatın ama bunu asla korkutarak yapmayın. Kılmazsa Allah'ın yakacağını, cehenneme atacağını söylemeyin.

namaz kılan çocuk anne

4- Onu övün! 'Benim kızıma bak ne güzel namaz kılıyor. Aslan oğlum Allah namazını kabul etsin.' Gibi onların şevkini arttırıcı cümleler kurun.

Unutmayın! Bazen yerinde övme, birçok maddi ödülden daha etkilidir. Siz onun doğru yaptığı şeyleri övdükçe davranışı hakkında ona geri bildirim sağlamış olursunuz. Çocuk yaptıklarının doğru olduğunu ancak sizin övmenizle anlayacaktır. Yaptığı iyi şeyleri övmekten korkmayın. Bunda ölçülü davranırsanız hiçbir zararı olmaz. Hatta sizinle daha kolay iletişim kurar.

çocuk namaz tebrik

5- Önce namaz kılmaya farzlardan başlatılmalıdır. Mesela 10 rekâtlık öğle namazı, 13 rekâtlık yatsı namazı uzun gelebilir. İlk etapta sadece farzları kıldırılabilir.

cuma namaz çocuk

6- Çocuğunuza namazla ilgili hadis, ayet, hikayeler okutun. Mesela bir yazı bulduğunuzda o yazıyı çocuğunuzdan dinlemek istediğinizi söyleyerek okutun yoksa namazlarını düzenli kılmadığı için ''oku da ibret al, namazını geçirme'' tarzında bir tavırla çocuğunuzu okumaya zorlamayın.

namaz çocuk kuran

7- Çocuğunuzun kendisine ait seccadesi, tesbihi, takkesi ya da başörtüsü olmasını sağlayın.

Gerekirse birlikte namaz için alışveriş yapın! Çocuğunuza küçük seccadelerden alabilirsiniz. Evinizde seccade, takke, örtü olabilir. Ama onlar evde müşterek kullanıldıkları için çocuklar benimsemeyebilirler. Şahsına ait namaz malzemelerinin olması çocuğunuzun daha iştiyaklı namaz kılmasını sağlayacaktır.

takke namaz çocuk gülücük cami

8- Belli aralıklarla çocuğunuzu camiye götürün ki oralardaki manevi atmosferi hissetsin.

cami çocuk

9- Çocuğunuza İslami davranışları öğretirken, ''Namaz kılarsan sana şunu alırım, bunu alırım'' gibi vaatlerde bulunmayın. İleride namaz kılmayı pazarlık haline getirmesine izin vermeyin. Ama namaz kıldıktan sonra bazı jestler yapabilirsiniz. Onu namaz kılmaya da zorlamayın. Sadece teşvik edin.

namaz çocuk takke

10- Onun yanında sesli dualar edin.

“Allah’ım bize böyle güzel namaz kılan çocuklar verdiğin için teşekkür ederiz. Allah’ım çok güzel ibadet ediyorlar, ibadetlerini kabul et, onları cennetine koy. Ahirette Peygamber efendimize komşu yap.”

Hiçbir dua karşılıksız kalmaz. Dahası dua sesli bir eğitim aracı olabilir. Çocuk anne ve babasının kendini önemsediğini hissedecektir. Onların izinde olacaktır.

11- Son olarak namazı çocuklarınıza sevdirin!

Baskı uygulayarak namazdan soğutmayın! Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in ”Kolaylaştırın, zorlaştırmayın! Müjdeleyin, nefret ettirmeyin!” mealindeki hadis-i şerifini göz önünde bulundurarak namazdan çocuklarınızı uzaklaştırmayın.

Zaten fıtratları ibadet etmeye müsait olan çocuklarımıza karşı biraz sabırlı olup doğru davranırsak, evlatlarımız kendi arzularıyla ibadeti kabulleneceklerdir.

”Ya Rab! Bizi ve neslimizi namazda mukim kıl!”

Âmin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı