Çocuklardaki 5 Özellik Büyüklerde Olsaydı…!


0

Çocuk işte, çocuk olma, çocuk gibi… bizler bu tür benzetmeleri çok iyi manalarda kullanmasak da birazdan sayacağımız 5 maddeyi çocuk gibi içinizde yaşatmaya devam edebiliyorsanız evliya olmaya adaysınız diyebiliriz! İmam-ı Suyuti’ye -rahmetullahi aleyh- göre çocuklardaki şu 5 özellik büyüklerde de olsa onlar evliya olurlardı;

1. Rızık İçin Endişe Etmezler!

rızık

Rezzak(bütün yaratılmışların rızkını veren) Allah’ın esmalarından biridir. Rızık Allah’tandır, bunu bilmeniz endişe etmenizi engellemeli. Tabi ki sebebini işlemelisiniz ama sonrasında elde ettiklerinizin de, edemediklerinizin de Allah’tan olduğunu bilmeli “bunda bir hayır vardır” diye düşünmeli ve şükretmelisiniz!
“Şüphesiz ki, rızık veren O sağlam kuvvet sahibi olan Allah’tır.”(Zariyat/58)

2. Hastalandıklarında Yaratıcıyı Kimseye Şikayet Etmezler!

Hasta-Bebek

Hastalık da bir imtihandır. Hastalığı isyan edilecek bir zarar yerine, sabırla açılan bir cennet kapısı olarak düşünün! “İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece «İman ettik» demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?”(Ankebut/2) İsyandan kaçının, şifasını arayın ve dua edin! “Hastalandığım zaman bana O, şifâ verir.”(Şuara/80)

3.Tek Başına Yemeyi Sevmezler!

paylaşmak

Birikim derdine düşmüş kapitalist düzene teslim olmuş şu dünyada bir müslümanın farkı, paylaşmak ve malında başkalarınında hakkının olduğunu bilmektir. Mülkün bizde olması bize ait olduğu anlamına gelmez! Sadece onu idare hakkı bize verilmiştir ve tüm ihtiyaç sahiplerinin o malda hakkı vardır. Yakınlarımızı gözeterek harcamak ve paylaşmak üzerimize düşen önemli bir vazifedir! “Ey Muhammed! Rabbinin rahmetini onlar mı taksim ediyorlar? Dünya hayatında onların geçimliklerini aralarında biz taksim ettik. Birbirlerine işlerini gördürsünler diye biz onların bir kısmını diğerlerinden derecelerle üstün kıldık. Rabbinin rahmeti onların biriktirdikleri şeylerden daha hayırlıdır.”(Zuhruf/32)

4.Hata Yaptıklarında Korkarlar ve Ağlarlar!

hata

Hata yapmak insan olmanın gereğidir elbet ama hatamızdan dolayı pişman olmaz ve af dilemezsek şeytandan da farkımız kalmaz. Allah’tan korkmak, günahlarımıza gözyaşı dökmek, tövbe etmek ve inşaAllah affedilmek Allah ile kul arasındaki en güzel ilişkidir. “Böyle iken her kim de yaptığı zulmün ardından tövbe edip dürüstlüğe dönerse, Allah elbette tövbesini kabul eder, çünkü gerçekten Allah, bağışlayan ve merhamet edendir.”( Maide/39)

5.Kavga Ettiklerinde Kin Tutmadan Hemen Barışırlar!

bebekler

Herkes hata yapabilir hatta yapar! Nasıl ki kendi hatalarımızda Allah’tan af bekliyorsak bizler de affetmeyi bilmeli ve asla kin gütmemeliyiz. Öyle ki kavga eden çocuklar iki dakika sonra hemen barışır da onların kavgası sebebiyle kavga eden ebeveynleri yıllarca küs kalır. Müslümanın müslümana üç günden fazla küs kalması helal değildir! (Buhari) “Onlardan sonra gelenler derler ki: «Rabbimiz, bizi ve bizden önce inanan kardeşlerimizi bağışla, kalplerimizde inananlara karşı bir kin bırakma! Rabbimiz! Sen çok şefkatli, çok merhametlisin!»”(Haşr/10)

Demek ki evliya gibi olmak için daha önce de olduğumuz gibi çocuk olmak gerekiyormuş 🙂 Önümüzde bol bol örnek var ;).


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı