Aile, Çocuk, Eğitim

Çocuklara Saygıyı Öğretme Yolunda Atılacak 5 Adım

Çocuklarımız hep saygılı olsun isteriz. Ancak bu saygıyı önce öğrenmeleri gerekir. Peki saygı nasıl öğretilir? İşte sizler için birkaç tavsiye;

1. İlk Neye Saygı Duyulacak?

Çocuklarımıza ilk olarak, Allah’a, Resulüne (sallallahu aleyhi ve sellem) ve Kitabına saygı duymayı öğretelim. Allah ve Resulünün (sallallahu aleyhi ve sellem) emrine karşı sesini yükseltmemesini, boynunun kıldan ince olması gerektiğini kendi davranışlarımızla bizzat gösterelim. Allah’ın emirlerine saygı duyan bir çocuk, saygıyı merkezinden öğrenmiş olur.

2. Saygıyı Önce Göstermek

Çocukların yanında eşler birbirleriyle tartışmaktan, saygısız ifadeler kullanmaktan son derece kaçınmalıdırlar. Babasının annesine saygı duymadığını gören çocuk, annesini saygı değer bir varlık olarak kabul etmeyecek, babasının saygısızlığını bıraktığı yerden devam ettirecektir. Annesinin babasına saygı duymadığını gören bir çocuk da aynı şekilde olacaktır.

3. Saygı Herkese

Karşımızdaki kim olursa olsun toplumdaki insanlara saygılı davrandığımız zaman, çocuğumuzda toplumdaki yerini saygıyla alacaktır.

4. Gıyabında Saygı

Çocuklarımızın yanında sevmediğimiz biri için bile saygısız ifadeler kullanmayalım. Kullandığımız taktirde çocuğumuz saygıyı yüzeysel olarak algılayacaktır. İnsanların yüzlerine karşı samimiyetsiz bir saygı gösterecek, arkalarından ise saygıyı kaybedecektir. Bu ise ikiyüzlülüğün ahlak haline gelmesine yol açar.

5. Çocuklarımızın Şahsına Saygı

Çocuklarımızın özel hayatlarına saygı duyalım. Onlara ait bir şeyi alırken, izin isteyelim. Dolaplarını, defterlerini karıştırmayalım. Odalarına girerken kapıyı tıklatalım. Böylece çocuğumuz anne-babasının, kardeşlerinin ve diğer insanların özellerine karşı saygılı olmayı öğrenecektir. Birbirlerine karşı sınır olmayan ailelerde yetişen çocuklar, arkadaşlarının ve sevdiklerinin sınırlarına girerek, toplumun rahatsız olduğu bir kişi olmaktadırlar.

Kaynak; Ümmü Reyhane – Eyvah! Çocuğum Şeytan Mı Eğitiyor?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>