Aile, Çocuk, Eğitim, İslam

Çocuklara Haccı Anlatırken Yapılabilecek Bir Etkinlik

   Çocuklara Haccı Anlatırken Yapılabilecek Bir EtkinlikÇocuklara dini konuları anlatırken bazı şeyler çok önemlidir. Sevgi ile anlatmak, sevdirmek, örnek olmak, eğlenceli hale getirmek, merak ettirmek ve somutlaştırmak. Yani elle tutulur, maddesel hale getirmek. İşte Hac ibadeti de böyle bir anlatıma çok müsaittir. Hem çocukların Mekke’yi, Kabe’yi sevmesine, merak etmesine yol açar, hem de bir ibadeti doğru anlamaları için zemin sunar. Peki nasıl olacak?

1. Öncelikle Hac için nelerden bahsedeceğinize karar vermeniz lazım. Burada çocuğunuz yaşı çok önemli. 2. Mutlaka uygun bir kıssa veya hikaye kullanmalısınız. Çocuklarda daha etkilidir. 3. İslam’da neden farz olduğu, ne koşullarda olduğu, Hac yapılınca ne olduğunu anlatmalısınız. 4. Ardından şöyle bir giriş ile etkinliğe geçebilirsiniz. “Çocuklar düşünün, mesela biz ailecek hacca gitmeye karar vermiş olalım, ki inşAllah nasip olur. Neler yaparız?” Burada çocuklar hazırlıklardan bahsedebilir. “Pekala o zaman bunun maketini yapalım.” diyerek malzemeleri toplarsınız.

Ailecek Beytullah’tayız Etkinliği Malzemeleri

1. Mukavva 2. Makas, yapıştırıcı, boya 3. Siyah fon kartonu veya siyah kadife kumaş 4. Altın sarısı süsleme, sim, ya da altın sarısı kalem ile “La ilahe illallah” yazılabilir 5. Dosya kağıdıKüpün Maketi

kabe maketi (1)21. Adım: Öncelikle yandaki gibi mukavvadan bir küp hazırlayın. Daha sonra bunu siyah kağıt veya kumaş ile kaplayın. Üstüne altın sarısı süslemelerini ilave edin.

2. Adım: Hazırladığınız maketi ikinci mukavvanın üzerine yapıştırın. Öncesinde zemini de süsleyebilirsiniz.

3. Adım: Ailedeki her bireyi beyaz dosyalara çizip, boyayın. Bunu herkes kendi de yapabilir. Daha sonra Kabe’nin etrafına kendinizi yerleştirin. Bunu yapabilmek için resmin ayak kısmına bir ek daha çizip orayı katlayabilirsiniz. Dik durmak için başka yöntemlerde kullanabilirsiniz. Hatta zemini köpük yani strafor kullanıp pipet veya çöp şiş ile de dikliği sağlayabilirsiniz.

   İşte 3 adımda Kabe maketiniz hazır. Bu maket üzerinden tüm detayları çocuklara anlatabilirsiniz. Bu süreçte çocuklarla yi vakit geçirmeyi unutmayın, her adıma onları da dahil etmelisiniz. Hem ailecek kaliteli ve güzel zaman geçirirken, hem de çocuğunuza dinimizi daha kalıcı ve sevdirici anlattığınız için Allah sizden hoşnut olacaktır inşAllah.

  Aslında biz size basit bir maketten bahsettik ama bakın nasıl maketler hazırlanmış. Hem de öğrenciler tarafından. Eviniz için böyle bir uğraş şahane olabilir.

Kabe 1

kabe maketi 3

kabe maketi

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>