Aile, Çocuk, Eğitim, Eğlence, Sanat, Video, Yaşam

Çocuklar için Timsah Kitaplık – Oyuncak Kutusu Yapımı

Çocukların severek kullanacağı, aynı zamanda odalarını derli toplu tutmalarını sağlayabileceğiniz Timsah şeklinde Kitaplık ve Oyuncak kutusu yapmaya ne dersiniz?

Malzemeler:

Karton kutu  (koli gibi büyük kutular daha sağlam oluyor)

Renkli kağıtlar  (A3 boyutunda 1 adet yeşil, 1 adet kırmızı kağıt yeterli olacaktır)

Maket  bıçağı (kartonu kesmek için şart)

Makas

Tutkal (herhangi bir tutkal kullanabilirsiniz)

Fırça (sıvı tutkal kullanırsanız yüzeye yaymak için gerekiyor, yoksa pamukçu çubuklar bile işinizi görür)

Boya (beyaz ve siyah renk)

Kağıt Bant   (daha düzgün bir çalışma için gerekli, fakat olmazsa olmaz değil)

1. Esas Parçaların Hazırlanması

Kartonu fotoğraftaki ölçülerle kesiyoruz. Oyuncak kutusu yapacaksanız boyutları değişerek daha büyük parçalar kesmeniz gerekiyor. 

2. Esas Parçalar

5 ana parçamız bu şekilde hazır olacaktır.

3. Kenar Kaplama

Bu aşamada fotoğraflardaki gibi tüm detayları kağıt bant yardımı ile kaplıyoruz. Düz olmayan kenarlar için kağıt banttan küçük parçalar kesiyoruz. Yuvarlak zeminin üzerine yapıştırdığımız bantların kenarlarından küçük kesikler atarak zemine sağlam yapışmasını sağlıyoruz. Düz kenarlarda ise sadece bandı yapıştırmanız yeterlidir.

4. Kağıtlarla Kaplama

Parçaları renkli kağıtların üzerine koyarak kalem ile parçaların kenarlarından geçip, çizdiğimiz yerden de makas ile kesiyoruz. Tüm parçaların bir yüzeyini kırmızı, diğer yüzeylerini ise yeşil kağıtlarla kaplıyoruz. Sıvı tutkal kullanacaksanız fırça ile eşit dağıtılmasını sağlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken, büyük parçaları kaplarken karşıkarşıya bakan yüzlerini aynı renk yapmamaktır. İç renkler kırmızı olacak, yani timsahın ağzının için kırmızı, dış tarafları da yeşil olmalıdır.

5. Monte Etme

Kapladığımız parçalar kuruduktan sonra sırayla birbirine yapıştırıyoruz. Bu aşamada hızlı yapıştıran bir tutkal kullanmanız gerekiyor, aksi halde parçaların kuruması için elinizde uzun süre bekletmeniz gerekir. Tabii ki sıcak tutkal tabancası bu iş için biçilmiş kaftan. Ama elinize mutlaka dikkat edin, sıcak tutkal tabancası kullanırken yanınızda küçük bir kapta su bulundurmayı da ihmal etmeyin.

6. Boyama

Timsahın ana hatları yapıldıktan sonra, en zevkli kısmı boyama aşamasına geldik. Beyaz boya ile gözlerini, siyah boya ile göz bebeklerini ve üzerindeki tırtıklı kısımlar için bir kaç boyama işlemi yapıyoruz. 

7. Veeee Timsah Kitaplığımız ve ya Oyuncak Kutumuz Hazır..

Tüm aşamaları tek tek videolu bir şekilde izlemek isterseniz en alttaki videodan tüm detaylarını görebilirsiniz 🙂

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>