Aile, Çocuk, Eğitim, Eğlence, Sanat, Yaşam

Çocuklar İçin Harika Hem Peluş Oyuncak Hem Yumuşak Yastık Olabilen Alpaka Yapımı

Hem çocukların, hem de çocuk ruhlu büyüklerin seveceği, hem peluş oyuncak, hem de yumuşacık yastık olarak da kullanılabilinecek Alpaka şeklinde pratik bir oyuncak yapmaya ne dersiniz? Herkesin evde kendi imkanlarıyla yapabileceği basit bir kaç adımla hem güzel zaman geçirip, hem de kullanışlı bir el işi yapabiliriz.

1. Malzemeler:

Peluş kumaş

Desenli ince bir kumaş

Elyaf

İğne – iplik

Ponponlu ip

Makas

Bir kaç püskül

*önemli not: küçük çocuklar için peluş kumaş kesinlikle kullanmayınız, eğer çocuklarınızın ve ya sizin alerjiniz varsa bu kumaşın tüyleri rahatsızlık verebilir. Böyle durumunuz varsa tüylü olmayan kalın ve yumuşak kumaş tercih edebilirsiniz.

2. Kumaş Kesme

İlk olarak Alpaka şeklinde kumaşımızı kesiyoruz. İsterseniz bu yöntemle kuzu, tavşan gibi yapımı kolay hayvanları da yapabilirsiniz. Kumaşı tersten, yani tüysüz tarafı dışarda kalacak şekilde ikiye katlayıp alpaka şeklinde kesiyoruz. İsterseniz internetten alpaka, kuzu, tavşan şablonları bulup onları da kullanabilirsiniz. Ve ya şu linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz:

https://leelahloves.de/wp-content/uploads/2017/12/2017-12-07-Alpaka-vorlage-A4-2.pdf

3. Gerekli Tüm Kumaş Parçalarının Kesimi

Peluş kumaştan 2 tane alpaka şeklinde kumaş, 4 tane kulakları olması için eşit küçük parçalar, 1 tane de kuyruğu için bir parça kesiyoruz. 2.maddedeki linkten ücretsiz şablonu indirerek, gereken tüm boyutları düzgün bir şekilde kesebilirsiniz. Şablonda kenar çizgileri hem kesik kesik (- – – – ), hem de düz (_______) gösterilmiştir. En son yani düz çizgiden kumaşı kesip, kesik kesik olan çizgiden dikiş yapmanız gerekiyor.

4. Kumaş Parçalarını Birleştirme

Parçaları tersten iğneleyerek dikiş makinesiyle dikiyoruz, ama eğer makineniz yoksa sıkı bir dikişle elle de dikilebilir. Dikerken kuyruk ve üst kısmından bir kısmın dikmemeniz gerekiyor ki içini doldurabilelim.

5. Yastığın Oyuncağın İçini Doldurma

Dikiş yaparken bir kısmını dikmeyip bıraktığımız boşluktan alpakamızın içini elyaf ile güzelce dolduruyoruz. Eğer sıkıştıra sıkıştıra elyafları çok doldurursanız yastığınız biraz sert olabilir, ve ya az elyaf doldurursanız bu kes yastığımız çok gevşek olup kullanışsız olacaktır. Dolayısıyla içini doldurdukca kontrol ederek doğru ayarda doldurmanız gerekiyor.

6. Dikişleri Bitirmek

İçini doldurduktan sonra dikiş yapmadığımız kısmı dikkatlice el ile dikip son aşamasını gerçekleştiriyoruz.

7. Kulaklar ve Kuyruk Dikimi

Kulak ve kuyruk için kestiğimiz parçaları uçlarını boş bırakarak diğer taraflarını dikip, içlerine çok az miktarda elyaf dolduruyoruz. Son kısımlarını da alpakanın üzerine dikerek tüm delikleri kapatıyoruz.

8. İsteğe Bağlı Göz Yapımı

Bu aşama isteğe bağlıdır. İsterseniz yün iple (örgü ipi)oyuncak yastığımıza küçük siyah bir göz de yapabiliriz. 

9. Süsleme Aşaması

Artık son olarak süsleme aşamasında renkli ince bir kumaşı oval şeklinde kesip kenarlarına ponponlu ip dikiyoruz. Ve bunların hepsini Alpakanın üzerine koyarak bir kaç yerden dikerek tutturuyoruz.

10. Ve Çok Sevimli Peluş Alpaka Oyuncak Yastıklarımız Hazııır

Ekstra süslemek isterseniz hayal gücünüze kalmış. 

Kaynaklar

DIY – Geschenke: Alpaka Kuscheltier nähen

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>