Çocuk Kitapları Tavsiyesi 1 – Allah Kimleri Sever Serisi


0

Son dönemde çocuk edebiyatına dair çalışmalar çoğalmış durumda. Ancak içlerinden etkili ve eğitici çalışmaları seçmek gitgide zorlaştı. Çocuklarımıza bu dönemde okuyabileceğimiz ahlak ve dini hassasiyetlerimiz açısından donanımlı eserler bulmak çaba istiyor. Bizler de sizin için gördüğümüz, okuduğumuz ve istifade ettiğimiz eserleri derlemek istedik. Böylece şimdilik işimize yaramayacak bile olsa ileride işimize yarayacak arşivler oluşturmuş oluruz. 

Kendi çocuklarımız, yeğenlerimiz ve hatta tüm çocuklara anlamlı hediyeler sunmak adına da değerlendirebileceğimiz ilk tavsiyemiz Allah Kimleri Sever serisi. Bu seri Kur’anın içinden seçilmiş özel ayetler üzerine yazılmış hikayelerden oluşmaktadır. Serinin kahramanları Hafsa ile Zeyd etrafında dönen olaylar ayet ile bütünleştirerek çocuklarımıza belli bir ahlak seviyesi sunmaktadır. Hafsa ile Zeyd’in, bu serinin amacı tüm Müslümanların amacı olan Allah’ın bizleri sevmesidir. Kitapların kısa tanıtımlarını şöyle aktarabiliriz;

1. İyilik Edenleri Sever

Serimizin ilk kitabının konusu Bakara Suresi, 195. Ayeti üzerine işlenmiş. 

“… İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.”

Hafsa dışarıda kar oynamak için heyecanla abisi Zeyd’i bekler. Zeyd kardeşini kırmamak için oyuna çıkar. Ancak bir süre sonra eldivenlerini bir arkadaşına verdiği için elleri üşür. Hikaye babası ile çocukların bu iyiliği konuşmaları üzere devam eder.

2. Sabredenleri Sever

İkinci kitabımız ise Âl-i İmran Suresi, 146. Ayetini konu edinmiş.

“…Allah sabredenleri sever.”

Hafsa ve Zeyd’in annesi hasta olur. Hafsa gün boyu hem annesine üzülür hem sıkılır hem de acıkır. Babası işten gelince sofrayı hazırlarken çocuklarla annelerinin hastalığı üzerinden sabretmek kavramı üzerine konuşurlar.

3. Güzel Davrananları Sever

Üçüncü kitabımızın konusu ise Âl-i İmran Suresi, 148. Ayet üzerine,

“…Allah güzel davrananları sever.”

Zeyd üzgün bir şekilde okuldan gelir. Annesi ve Hafsa Zeyd ile ilgilenirler. Zeyd sınıfındaki siyahi bir arkadaşına diğer arkadaşlarının iyi davranmamasına üzülüyor. Annesi ona Bilal-i Habeşi radıyallahu anhı örnek vererek destek olur. Zeyd de annesinden aldığı taktiği okulda uyguluyor. 

4. Tertemiz Olanları Sever

Dördüncü kitapta ise Tevbe Suresi, 108. Ayet konu ediliyor.

“…Allah da tertemiz olanları sever.”

 Hafsa’nın annesi abdest almak için kızını çağırır. Ancak Hafsa üşüdüğü için abdest almak istemez. Sonra annesi ile abdest almak üzere konuşurlar. Akşam babası ile temizliğin içeriden ve dışarıdan olmasına dair konuşarak çocuklar temizliği öğrenirler.

5. Tövbe Edenleri Sever

Serimizin beşinci kitabı ise Bakara Suresi, 222. Ayeti konu ediniyor,

“… Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri sever.”

Hafsa öğle uykusundan annesinin ağlama sesleri üzerine uyanır. Annesinin dua ederken ağladığını görünce tövbe üzerine konuşurlar. Tövbenin kocaman bir silgiye benzetildiği hikayede çocuklar Allah’tan nasıl özür dilenir öğreniyorlar.

6. Tevekkül Edenleri Sever

Altıncı kitabın konusu ise Âl-i İmran Suresi, 159. Ayeti üzerine,

“…Allah tevekkül edenleri sever.” 

Zeyd’in okuldan telaşlı gelmesi ve tüm gün hiçbir şey yeyip içmeden sınavları için çalışması üzerine babası oğlunun yanına gider. Allah’a tevekkül etmeye ve Zeyd’in hissiyatlarına dair konuşmalar yaparak oğlunu rahatlatır ve tevekkül kavramını öğretir.

7. Adaletli Davrananları Sever

Serimizin son kitabı ise Hucurat Suresi, 9. Ayeti konu ediniyor,

“… Çünkü Allah adaletli davrananları sever.” 

Hafsa ile Zeyd’in arka sokaktaki anlaşamadıkları arkadaşlarıyla yaşadıkları bir olay üzerine aslında bir yanlış anlaşılmanın olduğu ortaya çıkar. Yaşanan kötü bir olaymış gibi görünse de Zeyd’in adaletli davranışı çocukların arasındaki anlaşmazlığı çözer ve hep birlikte oyun oynarlar.

Kaynaklar

Siyer Yayınları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir