Çocuğunu Zinadan Korumak İsteyen Ebeveyne 3 Tavsiye


0

Evlilik En Etken Maddedir

Zinanın önlenmesinde en etken maddenin evlilik olduğu gayet tabii yollarla bilinebilir. Zira insanı zinaya iten sebeplerin bünyeden atılmasının yegâne yolu evlilikten geçer. Evlilik dışındaki tedbirlerin tamamı geçicidir.

1- Evlilikte yaş ve iş gibi şartlar aranmamalıdır.

askerlik

Erkek için de kadın için de bünyenin ihtiyaç göstermesi yeterli neden olarak görülmeli ve zamanında evlilik sağlanmalıdır. Evlilikteki gecikme iffetin aleyhine, zinanın lehine olacaktır. Muasır hayatımızda yaygınlaşan tahsil yapmak, askerliği bitirmek, iş bulmak veya ev sahibi olmak gibi nedenlerden sonra evlenme talebinde bulunabilme şartı kesinlikle batıldır, asla fıtri değildir. Bu bir yokuşa sürmedir. Evlilik yokuşa sürüldükçe zina yaygınlaşacak, ayıp olmaktan bile çıkabilecektir ki bu bir kıyamet alametidir. Evlilik şu veya bu yaşta değil gerektiğinde olmalıdır.Anne-babaların, çocuklarının bu istekleri önünde birtakım örfi gerekçelerle engel oluşturmaları da sakıncalıdır. Günaha neden olmaktır. Çocuklarımız harama bulaşmadan evlilik yapmalıdırlar. Bugün evlilik, bütün zamanlardan daha acil bir duruma gelmiştir.

2- Evliliği sadeleştirmek zorundayız.

camide düğün

Zinanın maliyetinin evlilikten ucuz olması ya da zinaya meyledenlerin durumu böyle zannetmeleri basite alınabilecek bir hata değildir. İnsanların iman ve iffetlerinin mobilyadan değerli olduğuna iman etmedikçe samimiyetimizi iddia edemeyiz. Gerekiyorsa düğün bile yapmadan, sade bir ev eşyası ile nikâhlanıp eve girmeye razı olmadıkça iddialarımızla işlerimizi yan yana tutamayız.

3- Evliliklerin sarsılmamasını sağlayacak tedbirler alınmalıdır.

ev

Evlerimizin en az Kudüs davası kadar önemli bir dava merkezi olduğunu inkâr edemeyiz. Evlerimiz ve “ev” sahiplerimizin birbirlerine olan ihtiyaçlarını inkâr etmenin bir anlamı yoktur. Erkekler kadınları hor görmekten vazgeçmeli, kadınlar da erkekleri komşu kadınlardan, akraba dedikoducularından daha değersiz hâle getirmemelidirler.

“İmtihanımız nerede?” diye merak etmeye gerek yok. İşte, Müslüman bir neslin iffeti sokaklara döküldü. Örtüye rağmen, dinî bilgiye rağmen zinaya açılan yollar uzadı durdu. Ne arıyoruz, ne bekliyoruz?

Nureddin Yıldız’ın Aile Davamız isimli eserinden alınmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Utancından söyleyemeyen gençlerin anne babaları tarafından anlaşılması için yaygınlaştırılması gereken şahane yazı

  2. Konu başlığında “çocuğun” deyince daha küçük yaşlardaki çocukları kastediyor sandım.
    Artık bu toplumda karşı cinslerin bir arada olması kaçınılmazken, 13-19 yaş arası çocuklar evlendirilemezken çözümünüz nedir acaba? O yaşlarda da dert aynı..

    1. 13-19 yaş arası çocukları evlendirmek sence ahlaki bi şey mi? O Zaman’da ergenler evlenme çağına gelene kadar nefsine hakim olup , bunun mükafatını alırlar!!