Çin’deki Robot Yarışmasına Katılan Minik Hafızlar :)


0

Konya’da yaşayan yaşları 10 ila 12 arasındaki 11 hafızlık öğrencisi kız, Çin’de düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışmasında hünerlerini sergileyecek.

Merkez Karatay ilçesindeki Bedir Kız Kur’an Kursunda hafızlık eğitimi alan yaklaşık 300 kız öğrenci, dini eğitimin yanı sıra teknolojiyi de yakından takip ediyor.

Kursta, bir hayırseverin desteğiyle açılan Robotik Kodlama Atölyesinde; kodlama, yazılım ve bilgisayar teknolojisi üzerine de eğitim alan öğrenciler, kendilerini teknoloji alanında da geliştirmeye çalışıyor.

Yaklaşık 3 aydır eğitim alan öğrencilerin Konya Bilim Merkezindeki düzenlenen yarışmada birinci olması üzerine 11 çocuk, Çin’de düzenlenecek 2018 Dünya Robot Yarışmasına (WER 2018 World Championship Contest) katılmak için Çin’in Şanghay kentine gitti.

SABAH KUR’AN, ÖĞLEDEN SONRA TEKNOLOJİ ÖĞRENİYORLAR

Çocuklara robotik kodlama eğitimi veren elektronik mühendisi Muhammed Sefa Dağ, dünya genelinden katılımın olacağı Şanghay’daki organizasyonun önemli olduğunu söyledi.

Organizasyona yaklaşık 7 bine yakın yarışmacının katıldığına dikkati çeken Dağ, üç gün sürecek etkinliğe öğrencilerinin ilk kez katılacağını ve heyecanlı olduğunu aktardı.

HAFIZLIK EĞİTİMİ KODLAMA İÇİN AVANTAJ SAĞLIYOR

Dağ, Türkiye’de ilk ve orta öğretimdeki öğrencilere robotik kodlama eğitimlerinin verildiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Öğrencilerimiz Kur’an kursunda hafızlık yapıyor. Algoritma mantığını öğretiyorum. Bu eğitim üzerinde ilerleyeceğiz. Kursun atölyesinde robotik sistemlerin bulunduğu çalışma ortamı var. Buraya çağırdıklarında gururlandım. Müslümanların teknoloji üretmediği, ilimle uğraşmadığıyla ilgili yanlış bir algı var. Hafızlık öğrencilerinin buna ilgi duyması bizi sevindirdi. Hafızlık yapmalarının çok büyük faydası var, kolay öğreniyorlar. Ezberleri iyi olduğu için program mantığını hemen kavrıyorlar. Verdiğim programın kurgusunu hızlı şekilde yapabiliyorlar. Hızlı öğrenmeleri avantaj oldu. Çin’de düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışması’na gidiyoruz. Hazırlığımızı yaptık, bu yıl tecrübe edecekler. Hafta içi Kur’an eğitimiyle başladıkları günün 12.00’den 16.00’ya kadarki bölümü teknoloji, algoritma ve yazılımla geçiyor.” 

BİR ELİNDE KUR’AN-I KERİM, BİR ELİNDE ROBOT

Yarışmaya katılacak öğrencilerden 10 yaşındaki Ebrar Uçar da aldığı eğitime güvendiğini belirterek, “Çin’e gideceğimden haberimiz yoktu. Konya Bilim Merkezinde katıldığımız yarışmada başarılı olduk. Yaptıklarımızı görünce Çin’e götürmeye karar verdiler. Çizginin üzerinde robotu tablette kodlayarak hareket ettiriyoruz. Robotik kodlamayı da hafızlığı da çok seviyorum. Hafızlığımız da iyi gidiyor. Yarışmada hedefimiz derece kazanmak.” diye konuştu.

Kursun 11 yaşındaki öğrencilerinden Sudenaz Karakaya ise takım olarak iyi olduklarını vurgulayan Karakaya, Eğitimleri çok seviyorum. Çin’i de çok merak ediyorum. Yarışmada iyi derece yapmayı bekliyorum. dedi.

indeki-robot-yarışmasına-katılan-hafızlar-357190292.jpg


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı