İslam, Liste

Cennetteki Yaşamdan 7 Hadis-i Şerif

Cennette her iman eden kulun bildiği üzere sayısız nimet ve güzellikler vardır şüphesiz. Bu yazımızda hadislerde geçen cennetteki yaşamdan birkaç bilgiyi listeledik:

1) Cennetteki Ağaçların Gölgesi

Cennette bir ağaç vardır ki, binekli bir kimse yüzyıl gölgesinde yürüse onu katedemez. İsterseniz şu ayeti okuyun: “Daimi gölgededirler, çağlayıp duran su başlarındadırlar.”(Tirmizi)

at

2) Cennet Çarşısının Güzelliği

Cennet ehlinin bir çarşısı vardır. Her Cuma oraya gelirler. Derken kuzey rüzgarı eser, elbiselerini ve yüzünü okşar. Bunun tesiriyle hüsün (güzellik) ve cemalleri (yüz güzelliği) artar. Böylece ailelerine, daha da güzelleşmiş olarak dönerler. Hanımları: “Vallahi, bizden ayrıldıktan sonra sizin cemal ve güzelliğiniz artmış!” derler. Erkekler de:“Sizler de Allah’a kasem (yemin) olsun, bizden sonra çok daha güzelleşmişsiniz.” derler. (Müslim)

kapalicarsi

3) Cennet'in Her Kademesi Güzelliklerle Doludur

Cennet ehlinden derecesi en düşük olanın seksen bin hizmetçisi vardır. Onun için inciden, zebercedden (zümrüt benzeri kıymetli bir taş) ve yakuttan bir çadır kurulur. Bu çadır, Câbiye’den San’a’ya kadar uzanan bir büyüklüktedir.(Tirmizi)

oba

4) Güzelliklerle ve Çeşitli Nimetlerle Dolu Bir Sonsuzluktur

Ona giren nimete mazhar olur, eziyet görmez, ebediyet kazanır, ölümle karşılaşmaz. Elbisesi eskimez,gençliği kaybolmaz(Tirmizi)

meyveler

5) Altın Gövdeli Ağaçlar

Cennette hiçbir ağaç yoktur ki gövdesi, altından olmasın.(Tirmizi)

altınagac

6) Cennette Herşey Yepyenidir

Cennet ehlinin vücudu kılsız, yüzü sakalsız, gözleri sürmelidir, gençlikleri zail olmaz (tükenmez), elbiseleri eskimez.(Tirmizi)

cennet-cehennem

7) Cennet Ehlinin Nuru

Eğer cennet ehli kadınlarından bir kadın yer ehline görünseydi, dünyayı ve içindekileri aydınlığa boğar ve ikisinin arasını da güzel koku ile doldururdu…(Tirmizi)

karanlıktanaydınlıga

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>