Cennetlik Bir Evlilik Yapmanın Yolları


0

“Onda sükûn bulup durulmanız için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet kılması da, O’nun ayetlerindendir. Hiç şüphe yok bunda, düşünebilmekte olan bir kavim için gerçekten ayetler vardır.”

| Rum Suresi, 21. Ayet Meali

Bir evlilik yapılması ve devam ettirilmesi, iman ve samimiyet ile birlikte güçlendirilmiş süregelen bir süreçtir. Kolay olarak bilinen bir yolculuk değildir ve herhangi bir evli çift, size iyi yağlanmış bir makine gibi çalışmadığını söyleyecektir. Aslında birçok geçici kesintiler olabilir; hatta bazen aksaklık bile olabilir özellikle monotonlaştığında. Bazı günlerde evli çiftler birbirlerini iyi bir şekilde anlayamazlar. Sorunlardan kurtulmanın en etkili yolunun tartışmak olduğu düşünülür.

Evlilik, hayatın gerçeklerinden dolayı bizi bunaltabilir öyle ki eşimizin evlendiğimiz zamanki ile aynı kişi olmadığını hissetmemize yol açabilir. Evlilik bir yolculuk ve hayat sürecidir. Evliliği başlatmaya cesaret edenler için sorunlar çıkarabilir ancak – samimiyet ve iman ile – bu dünyada onların üstesinden gelinebilir.

İYİ EŞ OLMA REHBERİ

Merhamet, mutlu bir evliliğin önemli bir unsurudur. Eksik yönlerin anlaşılması ve kabul edilmesi ile birlikte daha kolayca iyileştirme çabaları gösterilebilir. Evliliğinizi daha da iyileştirmenize yardımcı olacak diğer özellikler ve nitelikler aşağıdaki gibidir:

1. Yargılamadan iletişim kurun.

cennetlik-bir-evlilik-yapmanin-yollari-1

Kin ve kızgınlık duygularınızı kontrol edin ve sorunları kalbinizdeki muhabbet ile açıkça ve dürüstçe konuşarak halledin.

2. Pozitif olun.

cennetlik-bir-evlilik-yapmanin-yollari-22

Kabul, merhamet ve liderlik, ideal bir Müslüman kocanın özellikleri olduğu gibi pozitif bir bakış açısına sahip bir hanım da onun için hazine değerindedir.

3. Size gösterilen güveni karşılıksız bırakmayın.

cennetlik-bir-evlilik-yapmanin-yollari-3

Hayat arkadaşları olarak bizlerin birbirimizin en önemli destekçileri olmamız gerekir. Dolayısıyla eşinizin sırları ve sorunları ile birlikte güvenebileceği biri olun. Bu başlı başına bu yalan dünyadaki bir mücevher gibidir.

4. Dinleyin.

cennetlik-bir-evlilik-yapmanin-yollari-4

Konuşmalar esnasında kulağınızı tam olarak eşinize verin – eşiniz sizinle konuşmaya yada sohbet etmeye geldiğinde akıllı telefonunuzu cebinizden çıkarmayın.

5. Affedin.

cennetlik-bir-evlilik-yapmanin-yollari-5

Bazen bir şeyleri bırakmakta zorlanıyoruz. Affetmeye çabalarken kötü sözler söylemeyin, şikayet etmeyin veya dırdır etmeyin. Bunun yerine enerjinizi çözümler bulmak, uzlaşmak ve devam ettirmek için harcayın.

6. Şen şakrak olun.

cennetlik-bir-evlilik-yapmanin-yollari-6

Günler boyunca iyi işler yapmaya devam ederken evinizde keyifli bir ruh hali olması için eğlenceli olmayı unutmayın. Birbirinizin rehberi, koruyucusu ve ruh eşi olmanın keyfini çıkarın.

 

Güçlü bir birlikteliği devam ettirmek, sürekli ve tutarlı bir çalışmayı gerektirmektedir. Bu yüzden Nisa Suresi, 19. Ayette belirtildiği gibi belki de iyi eşler, hafife alınamayacak bir nimettir:

“…Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, bilin ki sizin hoşlanmadığınız bir şeye Allâh çok hayır koymuş olabilir.”

SONSUZA KADAR – AHİRETTE DE BİRLİKTELİK

Evlilik, bir ibadettir ve imanımızın bir parçasıdır. İslam’da birlikteliğimize çaba göstermemiz, iyi işler yapmaya bağlıdır. Furkan Suresi 74. Ayette huzurlu ve faziletli bir evlilik isteği ifade edilmektedir:

“Ve onlar: «Rabbimiz, bize eşlerimizden ve soyumuzdan, gözün aydınlığı olacak (çocuklar) armağan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl.» diyenlerdir.”

İslam’da evliliğin sadece o özel insanı bulmak değil aynı zaman sizinle birlikteliğini ahirete kadar götürecek olan bir eş ile birlikte olmak olduğunu söyleyebiliriz. Evlilik, Allah’ın huzurunda ve Allah rızası için yapılır. Yalnızca Allah’ın evlilikle birlikte ortaya çıkan engellerde, karışıklıklarda ve sorunlarda size rehberlik edebileceğine inanın ve iman edin.

İman ile birlikte samimiyet, Cennetlik bir evliliğin temel yapıtaşıdır. Evliliğinizin, – birlikte ve bireysel olarak – hem daha iyi hem de daha güçlü insanlar olmanız yönünde fayda sağlaması için çaba harcayın.

Allah evliliğinizi dünya cennetine çevirsin ve Cennette sadece ikiniz için yer ayırsın..

Yazar: Elsa Febiola Aryanti, 13 Kasım 2014 Perşembe 16:26
 

Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı