Kültür, Tarih

Çağdaş İslami Mimari İle İnşa Edilmiş 4 Cami

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Yerleştiği topraklarda kendi medeniyetini temel edinerek yapılar inşa eden İslam toplumunun klasik eserleri günümüz mimarisine birçok yönden ışık tutacak nitelikte. Aşağıdaki eserlerin kimi bu klasik eserlerden kimi de tamamen farklı bir yol çizerek oluşturulmuş. Bakış açısının geliştirilmesinde önemli yer edinen detaylı örnek incelemelerine bir adım olması kastıyla bu dört örneği hep beraber inceleyelim:

1. Şeyh Zayed bin Sultan el Nayan Camii

1990-2004 arasında inşa edilen ve dış çevre düzenlemeleri ancak 2010 yılında düzenlenen bu görkemli kompleks, İslami mimarinin farklı yorumlarını tek bir eserde toplama hedefiyle oluşturulmuştur. BAE Devlet Başkanı Şeyh Zayed bin Sultan tarafından başlatılıp vefatından sonra tamamlanan bu esere onun ismi verilmiştir. Suriyeli mimar Yousef Abdelky tarafından Türk mimarların da katıldığı uluslar arası bir tasarım yarışması sonucunda tasarlanan bu eser, Türk ve Arap mimarisi olmak üzere İran, Hindistan vb. ülkelerdeki İslami motiflerden izler taşımaktadır. 

Dünyanın en büyük yekpare halısı, dünyanın en büyük avizesi gibi “en”lere sahip olan bu eser, 545 milyon  $’lık maliyetiyle bu açıdan da bir “en” olmaya aday. Birçok ünlü sanatkarın katkısının bulunmasıyla birlikte Türk Hattat Halil Çelebi tarafından tasarlanan bazı çini örneklerini de içermektedir. 

2. Faysal Camii

Suudi Arabistan Kralı Faysal tarafından Pakistan halkına bir hediye olarak yaptırılan cami hem tarihi camilerden hem de caminin bulunduğu bölgeden yola çıkılarak yerel yöntemlerle inşa edilmiştir. Minareleri için Selimiye Camii örnek alınmıştır. Çatı yapısının sivriliği hem caminin bulunuduğu bölgedeki Mangala Dağları’na hem de Pakistan’da o dönem yaygın olan çatı kültürüne atıfta bulunuyor.

Caminin piramidini oluşturan plaklar arasındaki boşluklar hem doğal ışık alımını hem de havalandırmayı sağlıyor. Ayrıca hazırlanan ayrı bir platformda büyük cenaze namazları ve merasimler yapılmaktadır.

3. II. Hasan Camii

Fas’ta bulunan ve yaklaşık 100 bin kişilik kapasitesi bulunan bu cami, dünyanın en büyük camilerinden biri. 200 metrelik minaresi de dünyadaki en uzun minare. Endülüs kültünü yansıtan üstü açılabilir eser, Fas Kralı II. Hasan’ın rüyası doğrultusunda İslam’ın Batı’daki simgesi olarak caminin çoğunluğu Atlantik Okyanusu’nun üzerine inşa edilmiştir.

4. TBMM Camii

Minaresiz ve kubbesiz yapısıyla geleneksel örneklerden kendisini sıyıran TBMM Camii, ayrıca yerleşim ve peyzaj açısından da oldukça ilgi çekici. Saydam kıble duvarının önünde bulunan bahçe, Herbert Muschamp’a göre “cennetin adeta bir izdüşümü”. 

“Alışılagelmişi sorgulayan” yapısıyla Ağa Han Uluslararası Tasarım Ödülü’nü alan kompleksin içinde meclisin yalnızca dini kitaplarının bulunduğu bir kitaplık da bulunuyor.

Kaynaklar

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/203747
http://www.mimarizm.com/makale/sah-faisal-cami-vedat-dalokay_113495
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=105437
http://www.mimarizm.com/makale/tbmm-cami-meydan-ibadet-kitaplik-behruz-cinici_113494?sourceId=113506

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>