İslam, Kültür, Müslüman Bilim Adamları, Örnek Şahsiyetler

Çağdaş Dönemin 8 Müslüman Düşünürü

Yaşadıkları dönemi şekillendiren, yön veren çağdaş dönemin 8 büyük isimlerini sizin için derledik. Aralarında düşüncelerini benimsemediklerimiz de olabilir.  Gayemiz; doğrusuyla yanlışıyla her halükarda İslam gibi  önemli bir misyonu üstlenmiş, düşünceleriyle dönemine damgasını vurmuş isimleri burada zikretmektir. 

1. Babanzade Ahmet Naim

Kendisi Fransızca, Farsça ve Arapçayı çok iyi bilen, Doğu ve Batı medeniyetlerine tam manasıyla hakim, Garp ilminin aşığı, fakat maddeciliğin amansız düşmanı bir felsefe alimidir.

2. Elmalılı Hamdi Yazır

Hepimizin bildiği gibi Kuran-ı Kerim tefsirindeki yorumlarıyla tanınan Elmalılı; bu müfessirliğinin yanı sıra farklı dillerde şiirler de yazardı. Hat sanatıyla ilgilenmiş, edebiyat ve matematik ile uğraşmış, 3-4 senesini sırf felsefeye adamıştır. Döneminde “Batının değerlerini değil, pozitif ilimlerinin alınması gerektiğini” savunmuştur.

3. Muhammed İkbal

İkbal’e baktığınızda ilk olarak mistik tecrübe ile rasyonel (akılcı) bir düşüncenin ahenkli dansını görürsünüz. Pakistanlı düşünür ve şair, kelam ve tasavvuf ilmine büyük önem vermiş, hatta Celaleddin Rumi’nin Mesnevi-i Şerif’ini ingilizceye tercüme ederek ismini duyurmuş bir felsefecidir.  En meşhur şiir kitabı Esra-ı Hodi (benliğin sırları) adlı eseridir.

4. Nurettin Topçu

Ahlakı bütün ideolojilerin üzerinde tutmasıyla tanınan, “Tasavvuf, İslam’ın ahlaki özünü mistik tecrübenin konusu yapan derin bir felsefi yaşayıştır ” manasıyla düşünce tarihinde çığır açan isimlerden birisidir.  Tüm eserlerinin okunmasını faidelidir 🙂

5. Roger Garaudy

Marsilya’da doğmuş, ömrünün gençlik yılları oldukça hareketli geçmiş sıkı bir protestandı. Marksizm hakkında pek çok araştırmalarda bulunmuş, komünist partisinin büro şefliğini yapmış, lakin 1981’de Cezayir’de yaşadığı bir olay üzerine Müslüman olmuştur. İslami düşünceleriyle kısa zamanda tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmiştir. 

6. Mehmet Akif Ersoy

Hepimizin yakından tanıdığı İstiklal Marşı’nın şairi, Safahat eseriyle meşhur Akif; İslamcı bir düşünürdür. İslam felsefesine ait klasik metinleri iyi bilir ve Batı medeniyetine de vakıf birisidir

7. Hilmi Ziya Ülken

Ülkemizde sağlam bir felsefe geleneğinin oluşmasında büyük hizmetler yapan Ülken; sosyoloji ve felsefe dergilerinin çıkmasına vesile olmuş, dönemin aydın dünyasında HÜMANİST yaklaşımıyla da gözleri üzerine çekmiştir. 

8. İsmail Hakkı İzmirli

Eserlerinde, Antik Yunan düşünürleri, Müslüman düşünürler ve batılı düşünürler hakkında genişçe bilgiler vermiştir. İslami ilimlerde yaptığı en büyük katkılardan biri de bu düşünürleri bir araya getirip sentezlemesidir.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Verİlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

One comment

  1. 1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>