Buz Gibi Havalarda Sıcacık 4 Amel


0

1.İhtiyaç Sahibi İnsanları Gözetin!

ihtiyaç sahibleri

Kıştan en çok etkilenenler ihtiyaç sahipleri. Unutmamalıyız ki bizlerin malında fakirin, ihtiyaç sahibinin hakkı var. Budanan ağaç misali bizde malımızdan, eşyamızdan fedakarlık yaparak ihtiyaç sahiplerini gözetmeliyiz. Son günlerde sokaklar ısınsın projesiyle gördüğümüz, giymediğimiz kışlık kıyafetlerin asıldığı stantlara uğrayabilirsiniz, çevrenizde yoksa siz başlatabilirsiniz. Muhtarlık önü, işlek bir cadde kenarı, bir park çevresi bu stant için uygun olabilir. Güvenilir vakıf ve kuruluşların telefondan mesaj yolu ile ortalama 5 TL karşılığında topladığı yardımlara katılabilirsiniz, internet sitelerinden bu bağışların nasıl yapılacağını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

2.Hayvanları da Unutmayalım!

sokak hayvanları

Kışın yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar için kapımızın önüne veya başka müsait bir alana bir kap su biraz yiyecek koyabiliriz. Ekmek parçaları, artık yemekler(çürümemiş, kokuşmamış, temiz) çöpe gideceğine bir hayvanı doyurmalı. “Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yeryüzündekilere (bütün canlılara) merhamet edin ki, göktekiler de (Allah ve melekler) size merhamet etsin” (Hadis-i Şerif; Tirmizî, Birr 16)

3.Gündüzler Kısa ya Hani...

günlerin kısalması
Günler kısa olunca öğlen, ikindi, akşam namazlarının vakitleri oldukça dar ama yine de vaktin dar olması bu namazların farz olduğu gerçeğini değiştirmiyor yani bunlarda hesaba dahil. Bile bile namazı kaçırmazsınız zaten de olur da birazdan kalkarım dersiniz vakit geçiverir dikkatli olmak gerekir. Ezan okunur okunmaz kılamazsanız bile vakti sürekli kontrol etmelisiniz ki namaz kaçmasın!
Hazır gündüzler kısayken oruç tutmakta hem çok kolay hemde çok güzel olur değil mi? Borcunuz varsa onları tutmanın tam zamanı yoksa Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin de yaptığı gibi pazartesi perşembe günleri oruç tutabilirsiniz. “Ameller Allah Teâlâ’ya pazartesi ve perşembe günleri arz edilir. Ben, amelimin oruçlu olduğum halde arz edilmesini severim.” (Tirmizî, Savm 44)
Sular soğuk ama abdest sıcacık… Çok üşüdüğünüzde sobaya ya da kalorifer peteğine doğru koşun ve Allah’ın rızasını hatırlayın 🙂

4.Aile sohbetleri

müslüman aile
Gündüzlerin kısa oluşunu fırsata çevirdiğimize göre gecelerin uzun oluşunu da sıcak bir çay eşliğinde aile sohbetleri ile taçlandırabiliriz. Biz sizin için inceledik televizyonda ailece izlenecek hiçbir şey yok en iyisi televizyonu kapatıp bir anınızı, güzel bir sahabe hikayesini çocuklarınız ile paylaşabilir, onlarla kitap okuyabilir, güzel bir oyun oynayabilirsiniz. Cemaatle yatsı namazı da güzel fikir 🙂 .Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı