Bilim/Teknik, Doğa, Tefekkür

Büyüleyici Denizanası Yolculuğu

Evrende milyonlarca canlı çeşidi vardır. Medüz, yani denizanası da bu muhteşem çeşitlilikten biridir. Denizin en ilginç canlısı olarak geçen bu müthiş hayvanın özellikleriyle güzel bir tefekküre ne dersiniz?

1. Denizanalarının geçmişi 650 Milyon yıl önceye dayanır

Düşünsenize dinozorlar bile yeryüzünde ilk kez 230-225 milyon yıl önce göründüler. 65 milyon yıl önce ise çok sayıda dinozor türünün nesli tükenmişti. Denizanaları 650 milyon yıl önce varlardı ve hala da yaşıyorlar. Kim bilir döngüde nasıl bir yerleri var ve ne hikmetli görevleri var ki, Rabbim böyle uzunca bir ömür veriyor bu canlı türüne.

1ilginc_denizanalari_13

2. Denizanalarının % 95'i sudan oluşur

Denizanaları yapı olarak %95’’i sudan, %4’’ü tuzdan ve %1’i ise proteinden oluşur. Ezildiğinde -küçük olanlar- su gibi dağılır.

d9

3. Denizanalarının kalbi, beyni, gözü yoktur

d10

4. Dünyanın en zehirli denizanası, Kutu Denizanası

Dokungaçları 3 metreyi bulan, Hint pasifiğinde yaşayan bu denizanası türü en zehirli denizanası olmasıyla meşhurdur. İnsana dokunmasıyla 5 sn.’de tüm merkezi sinir sinir sistemini etkisiz hale getirerek insanı öldürür.Kutu-Deniz-Anası-Nedir

5. Denizanalarının vücudu saydamdır

35002

6. Denizanaları nasıl beslenir?

Beyinleri olmadığı için sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde gelişmiştir. Küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenirler. Besinlerini önce dokunarak etkisiz hale getirip, sonradan tüketir.

renkli-deniz-anasi

7. Denizanasının akrabaları

Denizanası, Hidra canlısı ve ahtapot ile akraba sayılır. Hidralar, denizanalarından daha basit canlılardır. Ahtapotlar ise denizanasından daha gelişmiş hayvanlardır. Mesela ahtapotların beyinleri çok iyi gelişmiştir ve 3 tane kalpleri vardır. Denizanası bu iki türün arasında sayılır.

Japon-deniz-anas-447

8. Denizanalarının pek çok türleri vardır

Ay denizanası (Aurelia aurita)

1

Isırgan otu denizanası (Chrysaora quinquecirrha)

2

Blubber jelly (Catostylus mosaicus)

3

Mastigias papua

4

Avustralya benekli denizanası (Phyllorhiza punctata)

5

Akdeniz denizanası (Cotylorhiza tuberculata)

6

Çiçek şapkalı denizanası

7

Göl denizanası Guadiana, Portekiz

8

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

    Daha bilimsel ve tarafsız bir tavırla anlatmamız daha sağlıklı olurdu . Ayrıca bu canlının Eudiyen dönemde ortaya çıktığını ( Fosil ve DNA verilerine göstererek ) söylemeyi unuttunuz . Ayrıca Anemon gibi canlılarla olan akrabalığı ve evrimsel tarihine değinmemek makalede çok büyük bir eksiklik olmuş . Ayrıca tam bu konuyla alakalı olan yaşam döngüsünü göremedim 🙁 .

    Bu arada göz ve sınır sisteminde hata var . Bu canlılar ın bazı alt türlerinde göz ve sınır sistemi belirgin bir şekilde bulunur . Hatta yeni keşifler bazı alt akraba türlerde bu organların daha gelişmiş örneklerine sahip olduğu keşfedilen veriler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>