Bu Ümmetin Kızının Sıradan Bir Gelinlik Giymemesi İçin 10 Neden


4
4 Beğeni

Sürekli bir şeyler kırılır. Bardaklar, tabaklar, tırnaklar… Yaşamdaki işlevini artık yerine getirmez hale gelirler. Arabalar, verilen sözler, patates cipsleri. Hepsi un ufak olur. Buzu kırabilirsiniz; dalgalarıda öyle; ses çatlar, sessizlik bir anda paramparça olup dağılır. Yürekler kırılır, umutlar da öyle. Zaman ortadan yarılıverir; insanlar molalar alırlar, hapse girip yaşamdan bir süreliğine koparlar; günler yarılır, tekdüzeliğinde sıyrılır ya da tam tersi aydınlık birden tersine döner. Zincirler kırılır, sessizlik kırılır, bağlılıklar, sadakatler kırılır. Yaşamdaki bir çok şey kırılgandır. [1] Bütün bunların arasında bir genç kızın kalbi kadar kırılgan olanı var mıdır bilmiyorum. Hayatının en çalkantılı döneminde gelecekteki eşi tarafından, eşinin ailesi tarafından, toplum tarafından kabul edilme ihtiyacı içerisindeki bir genç kızın kalbi… Bir taraftan toplum baskısı ve gelenekler diğer taraftan ise bütün bunların birer imtihan olduğunu haykıran vicdanı! Allah ile olan vadini kırmamak için kendi kalbinin kırılmasını hiçe saya bir kız olabilmek! Kendi kalbinden önce Efendisinin aleyhisselam kalbini düşünmek… Zamanının Asiyesi olmak, topluma isyan edip ben Rabbim için ve Rabbimin istediği gibi yaşıyorum diyebilmek her genç kızın harcı değil!

1. Nerden Çıktı Bu Gelinlik?

“Gelinlik ilk olarak 10 Şubat 1840 yılında Kraliçe Victoria tarafından bulunmuştur. Kraliçe Victoria, Prens Albert ile olan düğün merasiminde tamamen beyaz ve gösterişli bir kıyafet giyerek,  düğünlerde gelinin beyaz giymesi geleneğinin başlangıcı olmuştur.”

Kudüs’ün işgal altında olmasının, Halep’in düşmesinin ,Gazze’nin, Yemen’in, Türkistan’ın… bu halinin sorumlusu olarak Müslümanların İslamca yaşamayışını görmeyeceksek neyi göreceğiz? Zira efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa ondandır.” [2] buyurmuştur. Müslüman olarak batı adetlerinden vazgeçip Allah’ın rızasına uygun bir kültür oluşturmayı başardığımız gün Allah’ın yardımı bizimle olacak inşAllah.

2. Etekleri Neden Geniş ki?

Versailles Sarayı (Le château de Versailles) tarihi bir Fransız şatosudur. Sarayın ilginç bir özelliği olarak yapımında 1300 oda olarak inşa edilmiş, fakat tuvalet veya banyo düşünülmemiştir. Bunun sebebi o zamanki asillik anlayışında, asillerin istediği yerde ihtiyaçlarını giderebileceğidir. 1768 yılına kadar da sarayda işleyen tuvalet yoktu. 1789 yılında Fransız Devrimi’nden sonra bütün sarayda sadece 9 tane tuvalet vardı ve bunlar sadece kral ve yakın aile üyelerine aitti. Sarayın geri kalan çalışanları lazımlık kullanırdı ve bu kokular daire ve genel atmosfer ile çalışanların giysilerini tamamen sarardı. Yasaklanmış olmasına rağmen lazımlıklar genellikle çalışanlar tarafından oda pencerelerinden dışarı boşaltılırdı. Bunlar sokaktan geçen insanların üzerlerine dökülürdü. Kadınlar sokağın ortasına oturup kolayca tuvaletlerini yapabilmek için etekleri geniş kıyafetler (yani tuvalet) giyerlerdi. İşte gelinlik bu tuvaletlerin beyaz halidir.

3. Kibirle Giyilen Kıyafet

“Üç kişi vardır ki, kıyâmet günü Allâh onlarla konuşmayacak, yüzlerine bakmayacak ve kendilerini temize çıkarmayacaktır. Onlar için acı bir azap vardır. ”Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-’in bu sözleri üç defa tekrarladığına şâhit olan Ebû Zer -radıyallâhu anh-: “Adları batsın, umduklarına ermesinler ve hüsrâna uğrasınlar! Kimlerdir bunlar yâ Rasûlallâh?” diye sordu.Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-:

“−Elbisesini (kibir ve gururundan dolayı kurula kurula) sürüyenverdiğini başa kakan ve malını yalan yeminle pazarlayan!..” buyurdu. [3]

“Her kim gösteriş yapmak için ve insanların kendisine bakması için bir elbise giyinirse, onu çıkarıp atıncaya kadar ALLAH ona rahmet nazarıyla bakmaz. “[4]

4. Bir Gün Giyilecek Kıyafete Bir Kaç Ay Geçinilebilecek Kadar Para Vermek!

Yaptığımız her iş Allah rızası içindir. Bir Müslümanın uykusu, tuvalete gitmesi bile ibadetken evliliği nasıl olmasın? Allah rızası için evlenmeye niyet ettik. En azından insanlara böyle söylüyoruz. Peki ya Yemendeki kardeşlerimiz açlıktan ölürken bir günlük giyilecek kıyafete bu parayı vermemize şeytan kahkahalarla gülmez mi? Kimi kandırıyoruz? Haşa alemlerin Rabbi olan Allah’ı mı?

5. Dinin Direği

Öyle bir kıyafet ki bununla abdest almak da namaz kılmak da adeta işkence. Kabirde ilk sual olan namazken, insan üzerinde bu kıyafetle ölse Allah’a hesabını nasıl verir? Namaz kılmayı zorlaştıran bir kıyafeti Müslüman giyer mi?

6. Tesettür-Teberruc?

Bakanlarda şehvet uyandırmak vücuda oturmuş şekilde tasarlanmış batı şiarı kıyafetin üzerine ilave edilen bir bez parçası bizi kurtarmaya yetecek mi? Tesettür bir hanımın bana bakma demesiyken, gelinlik bana bak demiyor mu? 

Aman sen sadece hanımlar arasında giyeceksin canım! 

Madem öyle neden üzerinde başörtüsü var? Başı da açık olsun hatta dekoltede olsun… Orjinali öyle değil mi?

7. Şeytan Zaten O Bir Günü Kolluyor

Hayatında yalnızca bir kere evleneceksin. Bir kereden bir şey olmaz, Allah affeder. Hem herkes giyiyor. Öyle olsa bu kadar insan giyer miydi? Seni evlatlıktan reddederim. Oğlumla evlenemezsin, gelinliksiz gelin istemem ben! Kudüs’e de yardım ederiz bir günlüğüne giyiver. Bak senden daha takvalı hatta hafız olan şu kız bile giydi. Böyle herkes güler sana, düğününe kimse gelmez. Gelinliğe az para ödettin diye seni basit bir kız sanırlar, kıymetini bilmezler. Benim hayalimdi beyazlar içerisinde gelin olmak. Bu da benim hassas noktam, vazgeçemiyorum. Diğer şeyleri hep yaptım, benim de eksiğim bu olsun. Böyle benimle kimse evlenmeyi kabul etmez… 

8. Fırsatın Farkına Var!

Bu ümmetin kızı! Bir zamanlar koca alim Bediüzzaman’ın dediği gibi sende Rabbin için de:  Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok… Bileklerindeki ne derler zincirlerini kır. Hür yürekli genç ol, arşa yüksel. İbrahim ol, ateşe atla, kurtar kendini! Bu fırsat şu ahir zamanda sana nasip edildi. İşte tamda bu yüzden efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ashabına “Sizden sonra gelen ve sizin gibi dinine sarılan kimsenin kazandığı sevap, sizden aynı ameli işleyen elli kişinin sevabını kazanır.”  [5] buyurdu. Zamanının sahabesi olmak yolu senin için açıktır…

9. Aişe Anamızın Gelinliği (Radıyallau anha)

O iffetin ve Allah’a gönülden bağlığın timsali annemiz. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem‘in hümeyrası. Aldığımız abdesti, gün içersinde yaptğımız pek çok şeyi, nasıl iman edeceğimizi onun rivateyleri vesilesiyle öğrendik. Bu ümmetin en büyük diyebileceğimiz alimlerinin bile yanında küçük kaldığı koca Allame! Daima Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i mutlu etmek için çabaladı. O’nun aleyhisselam, tazecik gülü oldu. Aişe annemiz radıyallahu anha’nın  evliliğinin ilk zamanlarında  iki elbisesi vardı. İki elbisesini sırayla giyerdi. Sarı olanı sık sık Müslüman hanımlara düğünlerinde giymesi için ödünç verirdi.  Kendisinin de düğün elbisesi buydu. Yani günlük giydiği kıyafetlerden biri… Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in vefatına bir ay kala kendisiyle konuşmasını şöyle anlatıyor: 

“Allah’ın resulü fakirliği zenginlikten daha çok severdi. Bütün bir gün aç kalır, bütün gece açlıktan yatağında dönüp dururdu da, bu hali ertesi gün oruç tutmasına engel teşkil etmezdi. O’nun haline acıyarak ağlar, ezilen karnını elimle okşar ‘Kurbanın olayım Ya Resulallah! Hayatını devam ettirecek kadar dünya nimetine sahip olsan ne olur?’ deyince, ‘Aişe! Dünya benim neyime! Büyük peygamberlerden olan kardeşlerim bundan daha çetin olan hayat şartlarına katlanarak yaşadılar… Dünyada rahat yaşayıp da ahirette kardeşlerimin derecesine çıkamazsam utanırım…’ “

Aişe Anamız zamanında saraylarda yaşayan prensesler, lüks elbiseler, toplum baskısı yok muydu? Anamızın eline özellikle Efendimiz’in vefatından sonra çok fazla mal-mülk geçti. Ancak o yine hepsini fukaraya dağıtarak bir günü aç bir günü tok yaşamayı tercih etmiştir. Bu Ümmetin kızının Anasını örnek alacağı zaman şimdi değilse ne zaman?

10. En Güzel Sen Ol

Düğün günü en güzel bu ümmetin kızı olsun. Meleklerin imreneceği, haram nazarların değmeyeceği, iffetli, hayalı bir güzel… Batı özentisi olmayan en güzel elbise bu kıza dikilsin, zira o bu Ümmetin kızıdır! Önce Allah’ın nazarında güzel. Sonra kendisini Allah’dan emanet aldığını bilen eşinin. Bütün süsler bu kıza feda edilmeye değer.  Ama o yine Aişe annesi gibi abartısız ve doğal güzelliği tercih edecektir. Gelinlik putunu yıktığı için cennette Rabbiyle buluşacağı günü hayal edecektir.

Kaynaklar

[1] Jodi Picoult
[2] Ahmed b. Hanbel, Müsned, Beyrut 1985, II/50
[3] Müslim, Îmân, 171
[4] Taberani
[5] Taberi, İbn Kesir, Maide: 105. ayetin tefsiri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4
4 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
13
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

34 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Allahım inşallah böyle evlilik yapmak içim yardımcımız olan iman ehli eşler nasip etsin bana ve bütün bekar kardeşlerime????

 2. Bunların hepsini anlıyorum fakat keşke ne tarz bir şey giyeceğimizi de yazsalar. Mesela beyaz giymemeli miyiz? Tesettürü sağlayan beyaz bir elbise uygun değil midir? Yasakları her yerde okuyorum ama kimse de şöyle yap demiyor ve çıkmazda kalıyoruz, “tamam ama nasıl?” sorusuyla başbaşa kalarak….

  1. Evet bende çok merak ediyorum nasıl olması gerektiğini 🙂 Tesettürde de aynı şey geçerli ve kadın erkek ilişkilerinde de, yapılmaması gerekenler söyleniyor ama tam manasıyla nasıl davranmamız gerektiği hep soru işareti olarak kalıyor kafamda

  2. İlmihal ve islam fıkh kitapları okuyarak nasıl giyinip ne giymeyeceğin konusunda bilgi sahibi olabilirsin

  3. Yazıda evlenecek müslüman hanımlara Aişe annemiz ra. Sarı elbisesini ödünç veriyormuş, burdan hareketle koyu bir sarı değilse de açık,kremsi bir sarı elbise gelinlik niyetine giyilebilir.
   Ya da ille böyle olmak zorunda değil. Kendi yörelerimizin tesettüre uygun çok güzel kıyafetleri var ( sadece hanımların yanında olmak sartıyla) bunlar giyilebilir. Örneğin kafkas müslümanlarının elbiseleri çok zarif …
   Bir de ben yazıyı çok beğendim kalemine sağlık kardesim.
   Herkes fikir verin ne giyelim diye sormuş, biraz da siz düşünün ne dersiniz . Eğer sizin için önemliyse bu mesele bir yolunu bulursunuz. Pahali salonlar tutulmadan gelinlik giyilmeden düğün yapan bir sürü insan var, onlara danışın burada yazıyı olumsuzlamak yerine. Yani siz de gayret edin her seyi başkasından beklemeyin.
   Ayrıca sadece gelinlik mi ? müslüman bir bey neden batının garson kiyafetini palyaço papyonunu takmak zorundaki ?
   Müslüman beyler, siz de kendiniz için alternatif şeyler düşünmelisiniz .

 3. Allah sizden razı olsun, Çok faydalı bir yazıydı. Yakın zamanda defterime yazacağım inşaallah ?

 4. Kur’an’a ve saglam rivayetlere dayanan, gunumuz dunya ve ummetin(ozelde bizim) yasadigi toplumun sahip oldugu sartlara dayanan gercekcilikte olan bir yazi olsa idi biraz daha bu yaziyi okuyan her bir ummetin kizi helal dairesinin genisligini gorup – gelinlik ya da dugunluk mu olur :)- secimini en uygun sekilde yapardi, sahip oldugu kulture uygun olarak..

  1. Katılıyorum bu yazı benim için ikna edici olmadı gelinliğin dinime ters olduğunu düşünmüyorum hala. Abdest aldıktan sonra gelinlik giyilir ve o şekilde de namaz kılmak çok zor değildir. Bir şeye de haramdır cehennemliktir demek bu kadar basit olmamalı.

   1. Kesinlikle katılıyorum iki yoruma da. Burada örnek gösterilen sahabe yaşamına, hayatın geri kalanında çok uzaksak, düğün ve gelinlikte bu konuda en sıkıyı uygulamak da tutarlı ve samimi olmayacaktır.

 5. Problemleri dile getirmişsiniz sağolun.. Fakat en mühimi çözümü yok.. Bize çözüm gerek. Gelinlik yerine alternatif neler giyilebilir?

 6. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık…
  Tesettüre uygun, geniş gelinlikler de var bunları giymek doğru olmaz mı?
  Bi de beyaz olmanı tercih edilmezse tesettüre uygun farklı renkteki bir gelinlik modeli olursa bu taklitçiliğe girmez diye düşünüyorum…

 7. Alışıla gelmiş bir yanlış davranışı dile getirmişsiniz fakat, doğrusunu neden yazmamışsınız ne giysin genç Müslüman kız kardeşlerimiz. Yazalım demişsiniz ama yazmamışsınız. Yazarsanız seviniriz bizde ona göre bilgi verelim öyle degil böyle diye.

 8. Rabbim razı olsun çok çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş . Rabbim uygulamayı da nasip etsin.
  Bir de islama uygun düğün nasıl olmalıdır?
  Kız erkek ayrı da olsa , düğünde yada kinada çalgı çalması uygun mu?
  Bir kızın ceyizi nelerden oluşmalidir?
  Hangi eserler okunmalı evlilik adına ?
  Bu sorularla ilgili de değerli yazılarınızı bekliyoruz. Rabbimize emanet olun ..

 9. Beyaz renk saflığın temizliğin sembolü olmuş evrensel bir renk. Bir genç kız en mutlu gününde beyaz giymicekte hangi rengi giyecek? Hollandalılar turuncu rengi benimsedi diye turuncu rengi yok mu sayacağız? İslamı yasaklar dinine çevirmeyin lütfen.

 10. Ben de bu konu dan dolayı muzdarip oldum evleneceğim kişi ile tesettür gelinlik olarak girdiğimiz her mağaza da modeller aynı etek kısmı
  şemsiyenin açılmış şeklinde kabarik üst kısmı sıktırılmıs bir bel ile başlayarak vücudun tüm hatlarını belirgin kılarak insan içine çıkılamayacak bir vaziyet alıyor adına da tesettür giyim deniliyor müslüman in rabbisi tarafından çizilen çizgileri degerleri vardır ve her şey gayet netdir moda tasarımcılarının bizi tasarlmasina izin vermeyelim müslüman bir kul olarak hudutlarimizi aşmayalım selam ve dua ile

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı