Doğa, Eğlence, Yaşam

Bu Tarif Yemek İçin Değil Yeşertmek İçin :)

Sizlerle; isterseniz çocuklarınızla beraber hem iyi  vakit geçirmek hem de doğaya fayda sağlamak için  faaliyet olarak yapabileceğiniz, isterseniz de nikah merasiminizde nikah şekeri yerine dağıtarak çevrenizi de tabiata faydalı olmak  sevabına ortak edebileceğiniz bir öneri paylaşıyoruz. Tohum Topları…

Efendimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem “Herhangi birinizin elinde bir hurma fidanı varken, kıyâmet kopacak olsa, derhal onu diksin! buyurarak tabiata verdiği önemi ve bir Müslümanın çevreye karşı ne kadar duyarlı olması gerektiğini belirtmiştir. Çocuklarınızla bu etkinliği yaparken Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem‘in bu hadis-i şerîfini tatbik edebilir, onların kalplerine şimdiden çevreye duyarlı olmak düsturunu nakşedebilirsiniz. 

Yahut da nikah merasiminizden sonra, minik kesecikler içinde hediye olarak dağıtmaya niyet edebilir, insanlara alışılagelmiş üzere yalnızca mideyi ve dili tatlandıracak şekerler dağıtmak yerine bu farkındalık oluşturacak tohum toplarını dağıtarak tabiata karşı biraz daha duyarlı olmalarını hatırlatabilir, ağaç dikmek, ormanları korumak konusundaki duyarlılıklarını arttıracak bir adım atmalarına vesile olabilirsiniz.

not: Tohum topları, toprakta bitki oluşumunu geliştirmek, toprağı canlandırmak ve havalandırmak için toprağa atılan minik toplardır. Tohum topları aynı zamanda tohumların gelişmesi için uygun ortamı sağlayarak onları dış etkenlerden korur.

 

Malzemeler

  • Gazete ya da atık kâğıtlar
  • Su
  • Derin kap
  • Maydanoz ya da farklı çiçek tohumları
  • Eldiven
  • Küçük saksı
  • Makas
  • Kurabiye kalıpları (isteğe bağlı)
  • Bitki toprağı (isteğe bağlı)

İşte Tarif

Gazeteyi ya da atık kâğıtları makasla parçalayalım ve kaba boşaltalım. İsterseniz kâğıtları mutfak robotunda da parçalayabilirsiniz.

Kâğıt parçalarını, üzerlerine su dökerek yumuşatalım.

Yumuşayan kâğıtların üzerine tohumları ekleyelim ve hamur haline gelene kadar yoğuralım. Gazete kâğıdının yüzeyindeki mürekkebin elinize bulaşmaması için eldiven kullanabilirsiniz.

Tohum bombalarına ister kurabiye kalıplarını kullanarak isterseniz de hamuru top haline getirerek şekil verebilirsiniz.

Kurumalarının ardından tohum bombalarını doğaya fırlatabilir ya da kendi küçük saksılarınıza ekebilirsiniz.

 Kazancımız; 

Bu etkinlik sayesinde hem çevreye zarar vermeden atık kâğıt ya da gazetelerin geri dönüşümüne katkıda bulunduk hem de tohumların kolayca yayılmasını sağladık.

Tohum Topları Tarifi

Kaynaklar

http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>