Bu Gencin Düğün Gönderisi İnternette Hızla Yayılıyor


1
1 Beğeni

facebook-eftekar

“İşte başlıyorum. Evlenmeyi planladığımda, banka hesabımda 300 sterlin vardı. Evlenmenin bedeli (Doğu Londra Camisi’nin imamına nikâh için verilecek para) 100 sterlin, böylece bana 200 kalıyor.

Mehir parasına eşim 200 sterlin olarak karar kılmıştı ancak, imam 500 sterline yükseltmem konusunda ısrar etti. Ben de kabul ettim(Sonradan ödemek üzere).

Doğu Londra Camisi’nde evlendim. Nikâha 20 erkek ve 15 kadın katıldı(arkadaşlar ve yakın akrabalar). İbadet alanında yapılan nikâhtan sonra, tüm kadınlar(anne, teyze, hala) Maedah Grill’e gidip bir oda ayarlayıp, yemeklerini yediler.

Tüm erkekler, yakın arkadaşım Shuaib Rahman’ın caminin arkasında olan evine gittik. Orada, oturma odasında yere oturup, yakın arkadaşım Abdul Wadud tarafından hazırlanan köri ve pilavları yedik. Çay içtikten ve eğlendikten sonra ikindi vakti evlerimize gittik (Nikâh öğle namazından sonra kıyılmıştı). Gün bitmişti. Ertesi gün banka hesabımı kontrol ettim ve hala 200 sterlinim vardı. Elhamdülillah.”

Eftekar Saaleh, aşağıdaki Facebook gönderisini 12 Ekim’de Londra’dan paylaştı.

İşte başlıyorum. Evlenmeyi planladığımda, banka hesabımda 300 sterlin vardı. Evlenmenin bedeli (Doğu Londra Camisi’nin imamına nikâh için verilecek para) 100 sterlin, böylece bana 200 kalıyor.

Mehir parasına eşim 200 sterlin olarak karar kılmıştı ancak, imam 500 sterline yükseltmem konusunda ısrar etti. Ben de kabul ettim(Sonradan ödemek üzere).

Doğu Londra Camisi’nde evlendim. Nikâha 20 erkek ve 15 kadın katıldı(arkadaşlar ve yakın akrabalar). İbadet alanında yapılan nikâhtan sonra, tüm kadınlar(anne, teyze, hala) Maedah Grill’e gidip bir oda ayarlayıp, yemeklerini yediler.

Tüm erkekler, yakın arkadaşım Shuaib Rahman’ın caminin arkasında olan evine gittik. Orada, oturma odasında yere oturup, yakın arkadaşım Abdul Wadud tarafından hazırlanan köri ve pilavları yedik. Çay içtikten ve eğlendikten sonra ikindi vakti evlerimize gittik(Nikâh öğle namazından sonra kıyılmıştı). Gün bitmişti. Ertesi gün banka hesabımı kontrol ettim ve hala 200 sterlinim vardı. Elhamdülillah.

Süslü kıyafetler giymedim, türbanım yoktu (Uzak Doğu düğünlerinde erkekler türban takar), Alâeddin’in ayakkabıları da. Sadece siyah kanduram vardı. Salon tutulmadı, limuzin kiralanmadı. Karıma mücevher vermedim. Hiçbir şey. Tek varlığım kendim ve küçük stüdyo dairemdi. A, bu arada işsiz olduğumdan bahsetmeyi unuttum.

Tüm bu fakirliğimize rağmen, bizim için fark etmedi. Şimdiyse.. Subhanallah ancak Allah o zamandan beri bize verdiklerinin hesabını tutar. Size söylerdim ama haset girsin istemem J

Bulundukları durumu ve anne babalarının üzerlerine uyguladığı baskıyı duyunca, genç kardeşlerim için çok üzülüyorum. Bence tam bir trajedi.

 

Not: Bu gönderi, düğünlerine binlerce dolar harcayanlara bir iğneleme değil. Paranız varsa elhamdülillah, ama yoksa banka soymadan da özel bir gününüz olabileceğini söylemek için buradayım. Unutmayın, bu siz ve eşinizin özel günü. Eğer siz mutluysanız, size söz veriyorum ki size iyilik dileyenler de, onlara ziyafette sadece kuru hurma ve süt verseniz de mutlu olacak.

Allah’ın elçisi demiştir ki: En güzel nikâh, en masrafsız olandır.(el-Beyhaki)

……………….

Postalandığından beri bu yazı, 5300’den fazla beğenme ve 1700’ten fazla paylaşıma ulaştı.

Eftekar, insanların bu gönderiye yaptığı geri dönüş için “inanamadığını” söyledi ve bu kadar iyi karşılanmasının nedeninin “gençliğin eski sistemden bıkmış” olduğunu düşündüğünü söyledi. Söylemeye çalıştığı yeni çiftelerin aileleri tarafından müsrif düğünlere çok para harcamaya yöneltilmeleri ve bu parayı karşılayamadıkları için evlenememelerinin büyüyen bir gelenek olmasıydı, küçük bir düğün yetecek olsa bile.

Birçok insana ilham verdi:

Ana sayfama nasıl geldi bilmiyorum ama iyi ki geldi. Çok ilham verici, Allah’a(s.w.t) mutlu ve başarılı bir evliliğinizin olması için dua ediyorum.

-Irfan Sheikh

Tamamen aynısını düşündüğümden bu gönderi beni çok mutlu etti, Muhtemelen böyle düşünen az kişiden biriyim ve böyle basit bir şekilde evlenecek birini bulmak imkânsız gibi. En iyi dileklerimle, Allah’ın merhameti sana ve ailenin üzerine olsun.

-Shaqil Shah-Jahan

Başkaları da kendi deneyimlerini paylaştı:

Eşimden 100 sterlin istedim ve nikâhımızı yaptık. Birkaç arkadaş ve ailede birkaç kişiyle.

-Inayah Hussain

Yarışta değilim kardeşim, ama paylaşmalıyım diye düşündüm. Benim nikâhımda mehir 100 sterlin, imam parası 75 sterlindi; altın veya hediye yoktu, sadece dualar vardı. Annem yemekleri pişirdi ve oradaki yaklaşık 20 kişi olan aile fertlerimize verdi(75 sterlin maximum). Müsrif bir düğün için harcayabileceğim tüm para, Mekke’nin yetim ve dullarına gitti.

-Fozia Senwan Amani

Maşallah kardeşim, benim düğünüm de sadeye yakındı. Karıma kıyafet ve altın verdim, ama kocaman bir düğün salonu kiralamak veya binlerce tanımadığım akrabayı, onların arabalarını davet etmek vs. gibi fazlasına ihtiyacım yoktu. O zamanlar öğrenciydim, ve Mc.Donald’s da yarı zamanlı çalışıyordum. Ama Allah ihtiyacın olanı veriyor. Elhamdülillah, şimdi 9 yıllık evliyim ve 3 çocukla ödüllendirildim, iyi maaşlı bir işim var. Elhamdülillah mutluyum. Hatta hala evliliklerinden kalan borcu ödemekten çocuk yapamayan veya aile kuramayan arkadaşlarımdan çok daha mutluyum. Maalesef, insanların sadece gösteriş için kendi imkânlarının ötesinde yaşadığı ve genelde dünyanın gördüğü mükemmel Instagram fotoğrafına sahip olduğu ama sonradan gerçeklere döndüğü korkunç bir geleceğe doğru gidiyoruz.

-Ashraf Hussain

Başka birileri de çok para harcamanın neden güzel bir fikir olmadığı hakkında yorumlar yaptı:

Subhanallah, maşallah. Keşke yapsaydım. Geri dönüp baktığımda, ne kadar gereksiz harcama yaptığımı fark ettim. Keşke o zamana geri dönebilsem. Şimdiki gençliğe tavsiyem, o parayı ileride lazım olur düşüncesiyle saklayın. Güvenin bana, olacak. Allah helal olan tüm paralarınızı çoğaltır.

-Irfan Patel

Keşke tüm evlilikler böyle olsa. Çok güzel olurdu. Çok para harcamak ve gereksiz şeyler yaparak bunu çarçur etmek doğru değil. Birçok insan görüyorum, parayı kendi imkânlarının üstünde harcıyorlar ve bu ileri vadede evliliklerinin bozulmasına sebep oluyor.

-Ahad Miah

Kesinlikle bunu yapmak çok mantıklı. Çok basit. Paran varsa, limuzinler helikopterler dans veya DJ gösterilerine harcamaktansa (çoğu da haram bu arada), en iyisi evin için depozitoya kullan.

-Abdul Ghaffar

Zulqarnayn endişe verici bir hikâye paylaşıyor:

Kendi babası tarafından 50.000 sterlin civarında para harcamaya gücü yetene kadar evliliğine izin verilmediği için evlenemeyen bir arkadaş tanıyorum.

-Zulqarnayn Raja

Son olarak, Abdul Kahhar bazı bilge sözler paylaşıyor:

Bunu okuyanlar ve para harcamadan sıyrılacağını düşünenler – gerçekten karşılayabiliyorsanız, cimri olmayın. Bu özel güne para harcayın ve insanlara duyurun, ama müsrif olmayın.

Şehvet ateşinin körüklendiği ve ahlaksızlığın yaygın olduğu bu zamanlarda, evliliği kolaylaştırmalıyız ve onu zorlaştıran sosyal ve kültürel bariyerler koymamalıyız. İnsan imkânlarına göre harcamalı ve düğünler gösteriş ortamları olmamalı. Bu bir ibadet şekli ve Eftekar’ın da bahsettiği üzere bir hadiste Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir:

En güzel nikâh, en masrafsız olandır. (el-Beyhaki)

Eftekar ve karısının şimdi 3 güzel çocuğu var ve Contemplate Quran adında bir blog yürütüyor. Allah Eftekar’ı ve ailesini tüm kötülüklerden korusun. Amin.

 

Kaynak:  ilmfeed.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı