Bu 8 İpucu İle Daha İyi Bir Müslüman Olun!


0

Bismillah.

Yaradılışımızın gereği olarak mükemmel bir insan olamasak da daha iyi bir Müslüman olmak elimizde! Evde, işte, okulda ya da her nerede olursanız olun sizi Allah’a daha çok yaklaştıracak ve bulunduğunuz konumdan daha iyiye götürecek 8 ipucu bu listede 😉

1. En Önemli İki Şey

Daha iyi bir Müslüman olmak için neyin önemli olduğuna ve yapılacak işlerin zamanınıza değip değmeyeceğine odaklanın. İşte bir çok insanın boşa harcadığı, zarar verdiği ve asla değerini bilemediği eşsiz iki nimet; Zaman ve Sağlık.

Lütfen onlar sizde mevcutken kıymetini bilin. Zira Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)“İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman.” buyurmuştur. (Buhari, Rikak, 1)

2. Kibar ve Yumuşak Konuşun

Kibar olun ama çizginizden de şaşmayın. Dikkatli olun, her ne koşulda olursa olsun İslamı temsil ettiğinizi ihmal etmeyin. Karşı tarafa daha anlaşılır olsun diye bağırıp çağırmayın. Her zaman alçak ve ideal bir ses tonuyla güzel kelimeler ve cümleler ile kendinizi açıklayın.

“Kullarıma söyle: (İnsanlara karşı) en güzel sözü söylesinler. Çünkü şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır.” (İsrâ Suresi; 17/53) 

3. Başkalarına Zaman Ayırın

Onları kişisel ilişkileriniz ya da işleriniz yüzünden ihmal etmeyin, onlara zaman ayırın ve daha çok vakit geçirin. Hep yanlarında olup, onlara destek olun. Onlarla değerli ve güzel vakit geçirin.

PeygamberEfendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki:

“Ey insanlar! Selamı yayınız, yemek yediriniz, akrabalarınızla alakanızı ve onlara olan yardımınızı devam ettiriniz. İnsanlar uyurken siz namaz kılınız. Bu sayede selametle cennete girersiniz.” (Tirmizi; Riyaz-üs Salihin)

4. Dedikodu Gıybet Yapmayın

Bir Müslüman iftira atmaz, kötülemez (çekiştirmez) ve dedikodu yapmaz. Söyleyecek iyi bir şeyi yoksa ağzını kapalı tutar.

“Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” (Hucurât Suresi; 49/12)

5. Sözlerinizi Yerine Getirin

Sözlerinizi tutun ve sözlerinizin sizin davranışlarınız kadar güçlü olduğunu bilin. Zira herkes söylediği söz kadardır.

“Kim sözünü yerine getirir ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, şüphesiz Allah da sakınanları sever.” (Âl-i İmran Suresi; 3/76)

6. Kadınlara Saygı Gösterin

Bir Müslüman, kadına saygı gösterir ve kendini göz zinasından korur.  Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki:

“Ey insanlar! Kadınların haklarına riâyet ediniz! Onlara şefkat ve sevgi ile muâmele ediniz! Onlar hakkında Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emâneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz!”(Müslim, Hac, 147)

7. Kendi İşinizi Her Zaman Kendiniz Yapın

Kendi işinizi kendiniz yapmanız ve başkalarından yardım almaktan kaçınmanız sünnettir.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) elbisesini kendi dikerdi, ayakkabılarını kendi onarır, kendi tamir ederdi ve erkeklerin evlerinde yaptıkları tüm işleri yapardı.

8. Hatalarınızı Fark Edin ve Onları Düzeltin!

Kendi zayıflığınızı fark edin, onları kontrol etmeye çalışın ve onların sizi yiyip bitirmesine izin vermeyin. Kendinizi bu konuda geliştirin ve kontrolü ele alın, bu size büyük bir özgüven kazandıracaktır. Aynı zamanda bu özgüven hayatınızı büyük bir düzene sokup size sabır sahibi bir birey olma özelliğini kazandıracaktır.

“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.” (Bakara Suresi; 2/155)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir