Film, Liste

Bosna-Hersek Temalı 5 Film Tavsiyesi

Bosna-Hersek’te 1991-1995 yıllarında bir soykırım yaşandı ve bu soykırımdan sonra Bosnalı Müslümanların şehirlerine, evlerine ve kalplerine tarifi olmayan bir acı düştü. Yıllarca ne kalpler ne de şehirler onarıldı. Boşnak kardeşlerimize yaşattırılan bu zulmü, acıyı konu alan 5 film derledik.

“Bizi toprağa gömdüler, fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.” 

| Aliya İzzetbegoviç

1. No Man's Land (Tarafsız Bölge)

2002 yılında çekilen, Altın Küre ödülünü alan bu film 1993’te savaşın en yoğun olduğu dönemlerde tampon bölgede yollarını kaybeden bir Boşnak asker ile bir Sırp askeri anlatılır.

2. Snijeg (Kar)

Savaş sonrası hayatı anlatan ilk uzun metrajlı filmdir. 1997 tarihinde  savaştan hemen sonra tüm erkeklerin öldürüldüğü bir köyde yaşayan kadınların hikâyelerini konu alır. Yönetmen savaşın sonuçlarına şahitlik etmiş olan  Aida Begic’tir.

3. Belvedere

Katliamdan kurtulup Belvedere adlı sığınma kampına sığınan Boşnak Müslümanların hayatlarını anlatır. Film 2010 yapımı olup, Yönetmen Ahmed Imamović’dir

4. Üç Yol

2013’te Faysal Soysal’ın  yönetmenliği ve senaryo yazarlığını yaptığı film ile Bosna’ya geniş bir kadrajdan bakıyoruz.  Bosna-Hersek’e çocukluk travmalarından kaçmak için gelen Bünyamin Boşnakların acılarını görüp onların yardımcıları oluyor. Türkiye’de 2013 yılında gösterime giren bu filmde ayrıca İsmet Özel’in şiirlerine yer verilmiştir.

 “Kayıp bir rüyanın izinden nereye kadar gidebilirsin?”

5. Djeca (Çocuklar)

Aida Begic’in yönetmeni olduğu bu filmde  savaş sonrasında annesiz ve babasız kalan çocukların ruh halleri yansıtılmıştır. Rahima ve Nedim adlı iki kardeşin günlük yaşamlarına yer verilmiştir. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>