İslam, Yaşam

Birinin Kapısına Giderken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Husus

‘Bismillâhirrahmânirrahîm.’

İslâm’ın, hayatın bütün alanlarını ve bütün müminleri kuşatan birçok edep ve nezaket kuralı vardır. Bu kurallara uymak, insanlar arasında bir uyum ve bir sevgi temin etmektedir. (…)

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Hiç kimseye, kendisine girmesi için izin verilinceye kadar evin içerisine bakması helal olmaz. Evin içerisine girmek için izin almadan bakan kişi, o eve izin almadan girmiş gibidir!” (Buhari, Edebü’l-Müfred)

Birinin kapısına giderken dikkat edilmesi gereken 6 maddeyi sizler için derledik.


1. Mümkün Olduğunca Habersiz Gitmemek.

2. Kapıyı Üç Defa Aralıklarla Çalmak.

Kapıyı üç defa aralıklarla çalalım ve kenara çekilelim. Yani kapının sağında veya solunda bakışlarımızı yere indirerek duralım. Ya da bazı dar apartmanlardaki gibi, kapının sağında veya solunda durma imkânımız yoksa kapıya sırtımızı dönelim.

3. Üç Defa Kapıyı Çalmanın Sonunda Kapı Açılmazsa Orayı Terk Etmek.

Üç defa kapıyı çalmanın sonunda kapı açılmazsa ‘Demek kimse yok!’ diye düşünüp orayı terk edelim. Peygamberimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) bununla ilgili şöyle buyurmuşlardır: “Sizden biriniz üç kere izin istediği zaman kendisine izin verilmezse, hemen geri dönsün.”(Buhari, Müslim)

4. Kapı Açılırsa Selam Vermek.

Şayet kapı açılıp ‘Buyurun!’ denilirse selam verelim.

5. Eve Girmemize Müsaade Edildiğinde Edebe Dikkat Etmek.

Eve girmemize müsaade edildiğinde de gözlerimizi yere indirerek , gösterilen yere oturalım ve evi araştırır gibi bakışlardan da sakınalım.

6. Gittiğimiz Evin Başkasının Sorumluluğu Altında Olduğunu Hatırdan Çıkarmamak.

Gittiğimiz evin başkasının sorumluluğu altında olduğunu da hatırımızdan hiç çıkartmayalım. İşte, bu şekilde birisinin evin giden kimseler, evdekileri ve görülmesi arzu edilmeyen şeyleri görmenin önüne geçerler.

Ebu Hüzeyl el-Anzî anlatır: “Bir adam İbn Mesud (Radıyallâhu Anh) ile beraber bir adamın evine girdi. O adam evdeki bir kadına baktı. İbn Mesud (Radıyallâhu Anh) kadına bakan o adama: ‘Senin iki gözünün çıkması yapmış olduğundan (bakmandan) daha hayırlıdır.’ buyurdu.” (Hennâd b. Serî, Ez-Zühd, 262, Beyrut, 2007)

Rabbimiz (Celle Celâluhû), Peygamber Efendimiz’in (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) ahlâkı ile ahlâklanabilmeyi cümlemize Nasip Eylesin. Âmin.

Kaynak: Cüneyt Gezer – ‘Göz Zinasını Bıraktıran Kitap’ adlı kitaptan alıntı ve derlemedir. (Bkz. sf. 176,177,178)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>