Birbirinden Faydalı 7 Kış Sebzesi


0

Kış sebzeleri, yaz sebzelerinden oldukça farklıdır. Çoğu kişi için hem tat hem de görüntü olarak yaz sebzeleri daha çok sevilir. Fakat kış sebzeleri, Allah’ın bize kış mevsimine özel olarak verdiği sağlık depolarıdır. Kendi kendimizin ve ailemizin ilk doktorları olan bizler kış sebzelerinin önemini muhakkak kavramalıyız. Bu yazımızda sizlere kış sebzelerinin önemini ve vücuttaki görevlerini anlatacağız. Bunlara ek olarak burada bahsettiğimiz sebzelerin çok daha fazla yararları olduğunu da unutmayalım.

İşte burun kıvırmayı bıraktıracak yönleriyle birbirinden faydalı 7 kış sebzesi 🙂

1. Pırasa

Sarımsak ve soğan ailesinden olan pırasa birçok kışi için akla gelmeyen, gelmezse aranmayan bir sebze türüdür. Pırasanın damarları koruduğu birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Pırasanın içinde bulunan “kaempferol” damarları rahatlattığından yüksek tansiyonu düşürmek için doğal bir ilaçtır.Birçok kış sebzesinde de bulunan antioksidan, vücudumuzu kronik hastalıklara karşı korur. içinde bulunan K, A, C ve B6 vitaminleri, demir ve manganez gibi minerallerle vücudumuzu birçok yönden iyileştirir ve sağlığimızı korumamıza yardımcı olur. Pırasa sevmeyen aile üyeleriniz için birçok farklı lezzette tarifler bulunmaktadır. 

2. Karnabahar (evet karnıbahar değil karnabahar 🙂 )

Kış sebzelerinin ne yazık ki çok sevilmemesi yönündeki yaklaşımdan karnabahar da payını almış durumdadır. Fakat son yıllarda birçok farklı yemek tarifleriyle sofralarımızda gönlümüze taht kurmaya başlayan karnabahar, gösterilen ilgiden çok daha fazlasını hak ediyor. C ve K vitamini, hamilelikte DNA üretiminde önemi artan folik asit, potasyum minarelleri yüksek olan bir besindir. Karnabahar, bağırsak sağlığı açısından önemli olan lif de içerir. 

Karnabaharın kısaca faydalarını sayacak olursak Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp sağlığımızı , kemik sağlığımızı , göz sağlığımızı korur. İçindeki çinko ile yaraları çabuk iyileştirir. Anne karnında bebek gelişimine yardımcı olur. Daha sayamadığımız birçok faydası da bulunur

3. Ispanak

Bir dilim ıspanaklı böreğe kim hayır diyebilir ki? Ispanak kış gelince mutfaklarımızı şenlendiren ve lezzetine doyum olmayan sebzeler arasındadır. Sahip olduğu muhteşem sağlık kimliği ile de sağlığımızı  korumamza yardımcıdır. İçeriğinde A, C, D, K, demir, iyot, sodyum, çinko, bakır, potasyum, kalsiyum, protein, lutein ve folik asit gibi birçok vitamin ve minerali bulundurur.

Tüm bu faydalarından yararlanmak için ise az pişmiş veya çiğ olarak tüketmek gerekiyor. Ispanak zaten hassas yapılı bir sebzedir. Ne kadar fazla pişerse o kadar vitamin ve mineral değeri düşecektir. Cilt ve göz sağlığı için faydalıdır. Metabolizmayı hızlandırır. İçeriğindeki demir ve folik asit yine hamilelik dönemindeki en önemli ihtiyaçlardandır. Lif açısından da zengin bir sebzedir. Demir yönünden zengin sebzeleri C vitaminiyle birlikte tükettiğinizde içindeki demirden en yüksek seviyede faydalanırsınız. (Yumurtalısı yoğurtlusu ve çorbası ile benim en çok sevdiğim sebzelerdendir 🙂 )

4. Kereviz

Özellikle çocuklar arasında sevmeyeni oldukça fazla olan kereviz, annelerimiz tarafından çaktırılmadan patates olarak yedirilmiş bir sebzedir. Büyükler arasında da seveni olduğu gibi sevmeyeni de vardır. 

Vücutta böbreküstü bezleri çalıştırarak sinir ve yorgunluğa iyi gelerek insani rahatlatır. Kanı temizleyerek vücudumuzda bulunan akne ve sivilcelerimizin gitmesine de yardımcı olur. Karaciğeri temizleyerek organı rahatlatır. Böbrek taşı ve kumun kolayca düşmesini sağlar. Yine birçok kış sebzesi gibi antioksidan özelliğine sahiptir.

5. Brokoli

Küçük bir ağacı andıran yapısıyla annelerimizin vitamin deposu olarak lanse etmeyi sevdikleri bir sebzedir ki haklıdırlar. Brokolinin sahip olduğu vitamin ve minerallerden en iyi şekilde faydalanmak için buharda veya az pişmiş olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Brokoli içindeki Omega-3 ile göz sağlığına faydalıdır. Lif kaynağıdır ve kilo kontrolü yapanlar tarafından tok tutucu bu özelliği sayesinde muhakkak tüketilmelidir.

Saç köklerini güçlendirir ve dökülmeyi azaltır. En büyük faydası ise kanseri ve beyin tümörlerini önlemeye yardımcı olmasıdır.

6. Beyaz Lahana

Dolması, kapuskası, turşusu ve salatası gibi birçok çeşitleriyle hem gönlümüzde hem soframızda taht kuran lahananın muhakkak mutfaklarımıza girmesi gerekiyor. Sahip olduğu birçok faydayla lahanaya ”ecza deposu” desek abartmış olmayız. 

Lahana vücudu toksinlerden arındıran, çok yüksek antioksidan özelliğe sahip bir sebzedir. Tam bir C vitamini deposu olduğundan kış hastalıkları için harika doğal bir ilaçtır. Kabızlığı iyileştiren, bağırsak sağlığını koruyan yönüyle ikinci beynimize destek olur. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minerallerden de zengin olan beyaz lahana kemiklerimizi güçlendirir.

7. Havuç

Bir kök sebzesi olan havuç, sonbahar ve kış aylarında en güzel lezzete ulaşır. Soğuk havalar havucun tadının daha da tatlı olmasını sağlar. Salatalara ve yemeklere muhakkak eklememiz gereken havuç son derece besleyicidir. Annelerimizin “Gözlerin iyi görür, ye ye.” 🙂 diyerek baskı yaptığı havuç, mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini göz sağlığı için oldukça faydalı bir vitamin olup bağışıklık ve büyüme-gelişme için gereklidir. 

Yapılan bazı çalışmalarda da özellikle prostat ve meme kanseri dâhil olmak üzere birçok kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.. 

Kaynaklar

Elif Elif Dergisi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı