Bir Sineğin Kanadı ile Dünya Arasındaki 5 Benzerlik


-1
3 Paylaşım, -1 Beğeni

Sinek deyip geçmeyin, Nemrut bir sinekle helak oldu. Sinekler bazen taşıdıkları hastalıklarla ölüm getirdi bazense tozlaşmayı sağladıkları için bitki örtüsünü dizayn etti. Sinekte tefekkür edecek çok şey var, biz şimdilik sadece kanadına bakalım. Tefekkürümüzde sineğin kanadı ile dünyayı düşünelim. Düşüncemiz derinleştikçe ne kadar benzediklerine şaşıracaksınız.

1. Sanatlı Yaratılış

Sinekler, ani manevralar yapabilir, tavanda ters bir şekilde durabilir, yönünü çok hızlı değiştirebilir tüm bu yetenekler kanatlarının açısı ve koordineli çalışması sayesindedir. Türe özgü kanat uzunluğu, şekli ve kıvrıklığı her sinek için özel bir uçma tarzı sağlar. Belki bu kanatlardaki sanat ile Dünya’nın yaratılışında ki sanatın tek farkı birinin mikroskop diğerinin ise teleskopla incelenmesidir.

2. Salınım-Dönme Hareketi

Sinekler saniyede 200 defa kanat çırpabilir havada kalmak için bu salınım hareketi gereklidir; dünya ise yılda 365 kez döner. Kendi ve güneş etrafındaki dönüşü yaşamı ve enerji korunumunu mümkün kılar. Hız ve dönme hareketi hem sinekler hemde dünya için yaşamı sağlayan önemli bir özelliktir.

3. Aynı Anahtar Kelime

Yaratılışları için aynı anahtar kelime yeterlidir; “Ol”…  Allah için sinek kanadı yaratmakla dünya yaratmak arasında fark yoktur. O’na güç hiç bir şey yoktur. Yeri gelmişken bunları dua ederken unutmayın. Siz hak etmiyor olsanız da, sizin için çok zor hatta imkansız olsa da Allah’ın hazinesi geniştir ve sadece “Ol”der.

4. Denge

Sineklerin tüm hareketleri, kanatlarının dengeli salınımı ve aralarındaki açının oranıyla mükemmelleşir. Herhangi bir nedenden dolayı bu denge bozulduğunda sinek için ölüm kaçınılmazdır. Dünya’nın şuan ki konumu, diğer gezegenlere ve güneşe uzaklığı ise insanlığın varlığı için anahtar noktadır. Bu dengede ki tek santimlik değişiklik ise canlılık için ölümcüldür.

5. Değersiz Oluşu

Dünyalık telaşlar, savaşlar ve tüm o koşturmacalar bir sinek kanadı kadar değersizdir. Ölen kişi tek başınadır; ameli ve kendisi… Uğruna ömür geçirilen hiç bir şey kalmaz yanında. Hakk katında sinek kanadı ve dünyalık uğraşlar aynı kefededir hatta dünyaya sinek kanadı kadar bile değer verilmez. “Dünyanın, Cenab-ı Hakk’ın yanında bir sinek kanadı kadar kıymeti olsaydı, kâfirler bir yudum su ondan içemeyeceklerdi.” İbni Mace, Zühd 3; Tirmizl Zühd: 13  Ahirette kanatlanmak için dünyaya sineğin kanadı kadar değer vermemek gerekir demek…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
3 Paylaşım, -1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Burada büyük mansetle yaptığınız kiyaslamalar birbirin tamamlamiyor.
    Sinek yerine kuş da olabilirdi ,arı da…
    Belki bir atomla olsa mantıklı olurdu.
    Öyle bir detay soylemelisiniz ki .sade kiyaslananlarda olmali…

  2. Merhabalar yazı ve makalelerinize yanlışlıkla gülücük emoji tıklanırsa insanlar nasıl silecekler.Ben silmeye çalışıyorum sinmiyor.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı