Doğa, İslam, Liste, Tefekkür

Bir Sineğin Kanadı ile Dünya Arasındaki 5 Benzerlik

Sinek deyip geçmeyin, Nemrut bir sinekle helak oldu. Sinekler bazen taşıdıkları hastalıklarla ölüm getirdi bazense tozlaşmayı sağladıkları için bitki örtüsünü dizayn etti. Sinekte tefekkür edecek çok şey var, biz şimdilik sadece kanadına bakalım. Tefekkürümüzde sineğin kanadı ile dünyayı düşünelim. Düşüncemiz derinleştikçe ne kadar benzediklerine şaşıracaksınız.

1. Sanatlı Yaratılış

Sinekler, ani manevralar yapabilir, tavanda ters bir şekilde durabilir, yönünü çok hızlı değiştirebilir tüm bu yetenekler kanatlarının açısı ve koordineli çalışması sayesindedir. Türe özgü kanat uzunluğu, şekli ve kıvrıklığı her sinek için özel bir uçma tarzı sağlar. Belki bu kanatlardaki sanat ile Dünya’nın yaratılışında ki sanatın tek farkı birinin mikroskop diğerinin ise teleskopla incelenmesidir.

2. Salınım-Dönme Hareketi

Sinekler saniyede 200 defa kanat çırpabilir havada kalmak için bu salınım hareketi gereklidir; dünya ise yılda 365 kez döner. Kendi ve güneş etrafındaki dönüşü yaşamı ve enerji korunumunu mümkün kılar. Hız ve dönme hareketi hem sinekler hemde dünya için yaşamı sağlayan önemli bir özelliktir.

3. Aynı Anahtar Kelime

Yaratılışları için aynı anahtar kelime yeterlidir; “Ol”…  Allah için sinek kanadı yaratmakla dünya yaratmak arasında fark yoktur. O’na güç hiç bir şey yoktur. Yeri gelmişken bunları dua ederken unutmayın. Siz hak etmiyor olsanız da, sizin için çok zor hatta imkansız olsa da Allah’ın hazinesi geniştir ve sadece “Ol”der.

4. Denge

Sineklerin tüm hareketleri, kanatlarının dengeli salınımı ve aralarındaki açının oranıyla mükemmelleşir. Herhangi bir nedenden dolayı bu denge bozulduğunda sinek için ölüm kaçınılmazdır. Dünya’nın şuan ki konumu, diğer gezegenlere ve güneşe uzaklığı ise insanlığın varlığı için anahtar noktadır. Bu dengede ki tek santimlik değişiklik ise canlılık için ölümcüldür.

5. Değersiz Oluşu

Dünyalık telaşlar, savaşlar ve tüm o koşturmacalar bir sinek kanadı kadar değersizdir. Ölen kişi tek başınadır; ameli ve kendisi… Uğruna ömür geçirilen hiç bir şey kalmaz yanında. Hakk katında sinek kanadı ve dünyalık uğraşlar aynı kefededir hatta dünyaya sinek kanadı kadar bile değer verilmez. “Dünyanın, Cenab-ı Hakk’ın yanında bir sinek kanadı kadar kıymeti olsaydı, kâfirler bir yudum su ondan içemeyeceklerdi.” İbni Mace, Zühd 3; Tirmizl Zühd: 13  Ahirette kanatlanmak için dünyaya sineğin kanadı kadar değer vermemek gerekir demek…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

 1. 1

  Burada büyük mansetle yaptığınız kiyaslamalar birbirin tamamlamiyor.
  Sinek yerine kuş da olabilirdi ,arı da…
  Belki bir atomla olsa mantıklı olurdu.
  Öyle bir detay soylemelisiniz ki .sade kiyaslananlarda olmali…

 2. 2
 3. 3
 4. 4

  Merhabalar yazı ve makalelerinize yanlışlıkla gülücük emoji tıklanırsa insanlar nasıl silecekler.Ben silmeye çalışıyorum sinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>